Úrazy - co s tím?

Mezi úrazy patří řezné a bodné rány s krvácením, zlomeniny a vnitřní zranění, ale i poškození organizmu změnou teploty, tzn. popáleniny ohněm a teplem i elektrickým proudem nebo naopak omrzliny a nebo poleptání kyselinou a louhy. Nejčastější jsou sportovní úrazy a při dopravních nehodách nebo pracovní úrazy.

úrazynet

Za nejzávažnější považujeme poranění hlavy, kdy bývá přímo ohrožen život zraněného. Zde se jedná o přímé poranění mozku nebo krvácení do hlavy a zlomeniny lebky. Tato poranění bývají často provázena bezvědomím a poruchy vědomí i křečemi nebo i zvracením. Velmi častou příčinou úmrtí při dopravní nehodě bývá právě otřes mozku s bezvědomím, zapadnutým jazykem a prostým nedýcháním. V takovém případě je okamžitá první pomoc v podobě mírného záklonu hlavy a případné povytažení zapadlého jazyka životzachraňujícím úkonem.

Základem první pomoci při úrazech je minimální pohyb s postiženým dokud nezjistíme následky úrazu. Pokud je postižený při vědomí a komunikuje, tak ho dáme do polosedu - mírné zvednutí horní poloviny těla a hlídáme jej, aby při případném zvracení nevdechl zvratky. Pokud je v bezvědomí a dýchá, tak jej stačí naklonit na bok tak, aby mohl dýchat a opět případně nevdechl zvratky. Není potřeba si pamatovat stabilizovanou polohu, protože nás to pak může stresovat a nevybavíme si přesný postup i polohu. Úrazy hlavy jsou velmi často doprovázeny zvracením i křečemi. Vždy je u úrazů hlavy nutno myslet i na možnost poraní krční páteře a proto by manipulace s postiženým měla tomu odpovídat, tzn. šetrně a s minimem pohybu v oblasti krku. Pokud postižený uvádí bolestivost v obalsti krční páteře, tak s ním nemanipulujeme do příjezdu záchranné služby. Pohyb s postiženým je nutný pouze v případech krajní nouze, tzn. když je ve vozidle, které hoří nebo hrozí jiné nebezpečí smrti. V ostatních případech vyčkáme příjezdu záchranářů, kteří na místě bývají do 15 minut. V případě poúrazových křečí doporučujeme pouze zabránit dalšímu poranění o jiné předměty a nensažit se s postiženým prát a násilím mu bránit nebo se snažit křeče zastavit. Zásadně nic násilím nevkládáme do úst, abychom neporanili ústa nebo nevylomily zuby. Záchvat křečí většinou sám po chvíli ustoupí nebo jej přeruší až léky přítomní záchranáři.

Dalším velmi častým i bolestivým typem úrazu jsou zlomeniny, které se vyznačují změnou konfigurace zlomené končetiny. Na horní i dolní končetině to nebývá problém rozeznat. Horší situace bývá u zlomenin žeber, pánve nebo páteře, kdy zaznamenáváme pouze bolestivost v místě zlomeniny. Vždy si musíme u zlomenin uvědomit, že zlomená kost krvácí, což nebývá vždy vidět a že může způsobit ostrým úlomkem další závažná traumata v organismu. Každá zlomenina vyžaduje maximální klid a minimum pohybu, proto se fixuje. Do příjezdu záchranné služby není důvod s postiženým a se zlomeninou manipulovat. Naopak je potřeba zabránit jejímu dalšímu pohybu. Stačí postiženého uklidnit a zabránit prochlazení. Nikdy nedáváme jídlo ani tekutiny, protože může být potřeba následné operace postiženého. V lokalitách, kde bude nutné postiženého transportovat k sanitce je nutné zlomeninu fixovat, a to tak, že přiložíme dlahu (jakýkoliv rovný a pevný předmět – hůlku, tyč, prkénko apod.) tak, aby přesahovala klouby nad místem zlomu a poté ji připevníme ke končetině např. šátky nebo pásky a nebo jiným kusem látky. Takto nejen zlomeninu, ale i zlomenou končetinu znehybníme.

Zlomeniny páteře a pánve bývají závažné a vzhledem k možným velmi vážným následkům je potřeba co nejšetrnější pohyb s postiženým a rychlý transport do nemocnice. Stejně jako u jiných vážných úrazů a dopravních nehod, tak i zde vždy voláme záchrannou službu, a to i v případě, že máme jen podezření, které spočívá v příčině úrazu – pády z výše, dopravní nehody nebo tlak předmětu či těžkého břemene na tělo v oblasti zad a pánve, např. přimáčknutí nebo pád stromu na člověka a úder do zad. Nikdy s postiženým nemanipulujeme do příjezdu záchranářů, kteří vědí, jak pomoci a mají k tomu potřebné pomůcky. Postiženého musíme uklidnit a přinutit zůstat ležet a nehýbat se. U zlomenin páteře totiž hrozí ochrnutí a zlomeniny pánve doprovází silné krvácení i ohrožení poranění vnitřních orgánů úlomky. Proto opět doporučujeme minimum manipulace a pohybu, zajistit ztrátu tepla, nepodávat žádné potraviny ani tekutiny a komunikovat s postiženým a uklidňovat ho do příjezdu záchranářů.

Popáleniny

Jedná se o závažné devastující poranění ohrožující postiženého na životě. Vždy je potřeba postižené plochy ihned ochladit a přivolat záchranku. Více není potřeba, protože záchranná služba se dostaví do 15 minut a poskytne adekvátní správnou pomoc. V odlehlých lokalitách se doporučuje po ochlazení přiložit sterilní obvaz – krytí celé plochy a rychlý transport do nemocnice na popáleniny nebo chirurgii. To samé platí u poleptání kyselinou nebo louhem, tzn. omývat chvíli vodou, krýt sterilně a rychle dopravit k lékaři. Rozhodně na popálené plochy nedávat nějaké léky a jiné prostředky, tzn. žádné oleje nebo masti apod. Vždy pamatovat na to, že můžou být popáleny dýchací cesty vdechnutím kouře nebo horkého vzduchu či dokonce plamenů a že následky mohou být doživotní i tragické. 

Úraz elektrickým proudem vyžaduje nejdříve odstranit působení proudu, tzn. zabránit jeho dalšímu působení na organismus nebo zranění záchranářů – vypnout proud a nevodivým předmětem sundat elektrické dráty z postiženého a vynést ho na bezpečné místo. Dále pokračovat jako u popálenin a vždy přivolat záchrannou službu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 14.7.2008 11:49 | karma článku: 13,99 | přečteno: 1584x
  • Další články autora

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

1.3.2016 v 10:00 | Karma: 11,56

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

29.2.2016 v 9:00 | Karma: 13,98

Zdeněk Schwarz

Asiaté v Praze - 2. díl

27.2.2016 v 9:00 | Karma: 15,28