Asiaté v Praze - 2. díl
http://schwarz.blog.idnes.cz/c/3843/Asiate-v-Praze.html
Po dvaceti letech můžeme říci, že Asiaté se u nás a mezi námi zabydleli, asimilovali a už je téměř nevnímáme, protože se u nich běžně stravujeme a také u nich nakupujeme, potkáváme je každý den téměř všude a vlastně nás nijak neobtěžují. Jiný pohled na ně mají ale lidé, kteří s nimi musí žít v domě nebo určité lokalitě a jejich komunita přerostla do desítek i stovek domácností. Je to dáno odlišnou kulturou i způsobem života. Pokud o tom budete více přemýšlet, zjistíte, že mnohým Čechům na nich také vadí, že za tu krátkou dobu přišli mnozí k bohatství, které logicky nemohli získat poctivou prací, přestože nám připomínají neustále hemžící se a pracující mravenečky.
Ani náhodou nelze vydělat miliony na tom, že nakoupíte v hypermarketu převážně v různých slevových akcích zboží, které odvezete i na několik várek, a prodáte ho ve svém malém krámku s přirážkou, tj. svojí marží – ziskem. Jsou to vlastně drobní překupníci. Někde na počátku „Českého snu“ jsou mladé rodiny s malými dětmi, které žijí a podnikají na pár metrech čtverečních s ojetinou z bazaru. A na konci vysněné emigrace z Asie vidíme velmi bohaté, početné rodiny, za kterými přijeli z dáli zemřít zde i staří rodiče, žijící v honosných vilách a jezdící v několika milionových bourácích německých značek. Je to nejen obdivuhodné, ale i více než podivné.
Naše obchodníky a podnikatele se snaží novodobí pseudopolitici neustále nahánět a kontrolovat i omezovat ve svém podnikání, ale na Asiaty stále zdaleka nemají. Zažil jsem osobně jednu takovou kontrolu za asistence policie v čínské restauraci a působilo to na mne spíše nechutně. Policisté a úřednice Asiatům rovnou tikali, chovali se arogantně a výrazně nadřazeně. Styděl jsem se za ně, přestože souhlasím s kontrolami a přísností. Lidský přístup na profesionální úrovni bych očekával vždy, ne pouze u Čechů. Pokud by takto „nastoupili“ na české provozovatele restaurace, jistě by se setkali s odvetou a stížností.
Stále častěji slyšíme, že asijské děti a možná již i vnoučata patří k nejlepším a houževnatým žákům a studentům českých škol nebo že Asiaté patří k těm nejlepším pěstitelům konopí, kteří zásobují nejen český trh, ale i Evropu. V Praze už téměř úplně vymizely jejich stánky a klasická tržiště s pašovaným zbožím i značkovými kopiemi, které dnes nabízejí již jen v omezeném množství a ve svých „večerkách“, které někdy slouží i jako distribuce drog, alkoholu nebo zakázané pyrotechniky, které prodají i dětem. Není problém na jejich obchůdky narazit v každé čtvrti ve více ulicích, kde jsou mnohdy společně s klasickými čínskými nebo vietnamskými restauracemi nebo bufety, které začínají vytlačovat pro změnu ty arabské.
Asijská pražská velkotržnice je známá po celé zemi a kromě narušeného života občanů v jejím okolí přežila i obrovský požár, který svým rozsahem snadno překonal požár veletržního paláce. Během své mnohaleté kariéry si získala velkou oblibu i mnoho zákazníků, ale i několik dalších malých sestřiček. Na druhou stranu jsou mezi námi tací, kteří je stále zatracují a jejich služeb zásadně nevyužívají.
Celý život jsem snil o těchto zemích a toužil je navštívit i poznat osobně. Měl jsem to štěstí, že jsem navštívil Vietnam i Čínu. Rozhodně to stojí za to vidět a zažít. Přiznávám, že to nejsou destinace, kde bych chtěl trávit dovolenou a kam bych zrovna chtěl vícekrát cestovat. Stejně tak musím uvést, že jsem tam nezískal k této kultuře a jejich způsobu života lepší vztah, tak jako se mi to přihodilo v jiných zemích a u jiných národů, přestože jsem poznal milé pracovité lidi. Možná proto, že to nejsou zcela svobodné země. Raději zůstanu Evropanem a Čechem se vším všudy.
Určitě mě zaujala více Čína, jejich skvělá železniční síť, technologická vyspělost, obrovský stavební rozmach a neuvěřitelně rychlý pokrok i snaha být jako ostatní svět. Nejvíce mě ale zaujala tradiční čínská medicína. Navštívili jsme několik nemocnic a universit, kde se praktikuje i vyučuje jak klasická medicína, tak ta tradiční čínská. Velice mně překvapilo, kolik zahraničních studentů z celého světa tam studuje. Bohužel žádný Čech. Pokud bych byl studentem medicíny, tak bych se chtěl naučit čínsky (což je bezpodmínečně nutné pro studium tradiční čínské medicíny) a studovat tradiční čínskou medicínu. Má to totiž obrovský potenciál a bude i velmi finančně zajímavé do budoucna. Na druhou stranu to může výrazně ušetřit náklady na zdravotnictví nebo pomoci mnohým nemocným, vč. hypochondrů. Velmi jsem byl překvapen, na jaké úrovni a jak vybavenou mají záchrannou službu v Šanghaji. Praha, přestože má špičkovou záchranku, se může stydět. Kdyby pražská záchranka měla alespoň takové zázemí a technické vybavení, jako oni. Nemluvě o počtu zaměstnanců a množství techniky, kterou mají celou záložní, tzn. jednou tolik přístrojů a pomůcek ve skladech, aby byli připraveni na vše.
Možná to vše vypadá krásně, ale má to jako všude na světě i černé stránky. Dozvěděl jsem se tam, jak to není vůbec snadný život, proč utíkají do zahraničí, nebo poznal, že to je jako život v ZOO a neustálý tvrdý boj o přežití. Existují tam obrovské kontrasty a rozdíly. Mají chudé i miliardáře, ale svoboda to není. Zajímavý je např. „burza dětí“, kde v parku v sobotu nabízí rodiče své děti ke sňatku. V pátek se mnohé hotely zaplní maminkami s dcerami, kde je načinčají a druhý den se snaží nalézt bohatého partnera. Mají díky komunistické populační politice nedostatek žen (dívek), takže mnoho chlapců nejspíše v životě ani nenalezne životní partnerku. Všude kolem bylo snadno poznat, jaký negativní dopad to má na dívky, které jsou extrémně nafoukané, protože jim každý neuvěřitelně nadbíhá a nabízí vše, co může, aby je získal.
Snadno dostupné technologie a neuvěřitelně levné mobilní sítě způsobily, že každý má minimálně 2 mobilní telefony. Neustále je používají, takže nevidíte pomalu člověka, který by neměl a nepoužíval mobil, a to úplně všude. V restauracích nebo kavárnách spatříte skupinky sedící spolu u stolu, které spolu nekomunikuji, ale neustále píší SMS, MMS, telefonují a fotí se. Zůstalo mi neobjasněné, zda partičky spolu komunikují u stolu aspoň prostřednictvím těch zavařených mobilů. Proto vůbec vznikla potřeba velkokapacitních mobilních baterií, které oproti Asii u nás nezískaly takový zájem. Nejžádanější je přiblížit se Evropanům a Američanům, takže nejvíce in jsou mladí s bílou pletí a odbarvenými vlasy. Proto např. veškerá kosmetika obsahuje bělící složky a většina se schovává pod slunečníky a rouškami i rukavičkami.
Dozvěděl jsem se tam, že naši Asiaté jsou převážně z Vietnamu. Díky své profesi jsem poznal i stinnou stránku jejich pobytu u nás. Považuji to za novodobé otroctví, obchod s lidmi. Asijská mafie, která zaměstnává své krajany, používá velmi tvrdé praktiky. Opakovaně jsem zasahoval u Asiatek, které se hroutily a plakaly, protože se nemohly vrátit domů za svou rodinou a dětmi. Jejich otrokáři je drží a nutí pracovat, pokud se vyskytne problém, tak je urychleně přemístí, a to jak v práci, tak v ubytování. Během víkendu jsem ošetřoval jednu dívku z Asie 3x a pokaždé na jiném místě. Její otrokář nás celou dobu bedlivě sledoval a hlídal každý okamžik. Plakala, že jí zemřela maminka a musí za svými dětmi, ale její nekompromisní „majitel“ jí nechtěl pustit. Nevím, jak dopadla a zda se domů vrátila.
Velmi často využívám k nákupu internet a mnohé zboží přichází právě z Číny. Je s podivem, jak rozdílné ceny zde stále máme. Např. jsem potřeboval LED žárovku, která zde stojí 240 Kč a ještě nebyla zrovna dostupná. Objednal jsem si za stejnou cenu rovnou 10 ks z Číny. Obratem přišly a svítí.
Asiaté jsou přínosem a doplňují trh i služby.
Zdeněk Schwarz
(Ne)zachráněný život – 2.díl

Už se nesetkávám se zachráněnými, ale s těmi, kterým již nebylo pomoci, a zemřeli. Před devíti lety jsem psal o zachráněném chlapci, kterého tehdy zachytil ve fotografii u nás občas fotografující dnes již profesionální fotograf.
Zdeněk Schwarz
Pražské špitály – 2. díl

V březnu 2007odvolal ministr Julínek ředitele Fakultní Thomayerovi nemocnice a ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby v květnu jmenoval nové. Dnes už oba ředitelé ve svých funkcích nejsou. Nic se ale nezměnilo.
Zdeněk Schwarz
Málo lékařů – 2. díl

Život je krátký a letí jak tryskáč, zvláště po čtyřicítce... A se stoupajícím věkem všichni vč. lékařů a politiků potřebují dříve nebo později lékaře. Těch co ne, je, věřte, hodně málo.
Zdeněk Schwarz
Zapomeňte na hypermarkety, nakupujte přes Internet! – 2.díl

Hypermarket je podle mého názoru negativní forma života civilizace, která ovlivňuje lidi mnohými neduhy. Má dopad na naše zdraví, výchovu dětí, lidskou psychiku, mezilidské vztahy, obchod, finance, sociální oblast i celkové vnímán
Zdeněk Schwarz
Převrácené vyvážení odpadků v Praze – 2.díl

Než jsem začal psát blog, vycházely mé sloupky v MF DNES. Již v březnu 2007 jsem psal své poznatky o vyvážení odpadu v metropoli. Po 9 letech se k tématu vracím... S podivem se nic nezměnilo, spíše zhoršilo.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Přežít a uspět může jen ten, kdo se stará o svou bezpečnost, řekl Fiala
Přímý přenos Americká administrativa přehodnotila kurs a dala najevo, že se Evropa musí starat víc o sebe a o...
Investice do vlastní obrany budou klíčovým tématem národní konference
Přímý přenos Nutné navyšování obranných výdajů kvůli dramaticky se měnícímu bezpečnostnímu prostředí, chybějící...
RECENZE: Polívka, Donutil, doslovné vtipy, opsaný humor. Jak se nám to mohlo stát
Premium Už se stalo smutným zvykem, že si české komedie opisují zahraniční hity. V novince Jak se nám to...
Zemřel poslední pilot RAF z bitvy o Británii, bylo mu 105 let
Zemřel John „Paddy“ Hemingway, považovaný za dosud posledního žijícího pilota Královského letectva...
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2239x