Mrtvice

Mrtvice nebo-li cévní mozková příhoda, iktus, mozkový infarkt, krvácení do hlavy, ischemie mozku apod., provázejí lidský život a lidské osudy nebo přímo utrpení od dávnověku. Příčinou je stejně jako u srdečního infarktu problém v cévním řečišti mozku, kde dochází k omezení vyživování části mozkové tkáně krví a v ní obsaženém kyslíkem, který je pro mozkové a nervové buňky hlavní živinou bez které po málo minutách umírají. Mrtvice je jednou z nejčastějších příčin smrti u člověka.

krvácení do hlavynet

I v tomto případě platí, že cévní mozková příhoda nepostihuje pouze staré lidi, ale setkáváme se i s postižením v mladém věku. Stejně tak na následky tohoto onemocnění se stále umírá a medicína je zatím krátká. A ještě platí, že po cévní mozkové příhodě bývají lidé navždy tělesně postižení, tzn. mají ochrnutí některé části těla a nebo poloviny celého organismu. Takovéto závažné následky invalidizují postižené a vyřazují je z běžného života.

Proto je důležité takovémuto onemocnění hlavně předcházet a v případě postižení opět nepodceňovat příznaky a vyhledat co nejdříve lékaře. V případě mrtvice je opět nutné přivolat okamžitě záchrannou službu, protože i zde, stejně jako u srdečního infarktu, hrajeme o čas, který je nepřítelem.

Mezi příznaky patří nevolnost, malátnost, bolesti hlavy, ochrnutí některé části - polovina obličeje, kdy padá oční víčko nebo ústní koutek a nebo necítíme tvář, ochrnutí celé končetiny - paže nebo dolní končetina nás neposlouchají, ochrnutí celé poloviny těla a nebo se dostaví pouze porucha řeči, poruchy zraku nebo se dostaví závartě a zvracení. Dalším příznakem, který velmi často bývá i průvodním jevem a příčinou, je vysoký krevní tlak, který způsobí prasknutí některé cévky na nebo v mozku.

Velkou část mozkových příhod způsobuje uzávěr mozkové cévy, který bývá způsoben spazmem cévní stěny nebo ucpáním průtoku vmetkem - krevní sraženinou či sklerotickým plátem utrženým z některé cévní stěny krevního řečiště. Další část mozkových příhod bývá způsobena krvácením z některé mozkové cévy, která praskla vlivem narušné cévní stěny, která byla postižena aterosklerózou. Vždy dochází k následnému nedokrvení části mozkové tkáně a jejímu odumírání až odumření, pakliže není včas obnoveno prokrvení.

Jak jsem již uvedl, tak čas hraje velikou roli. Bohužel větší část nemocných - postižených cévní mozkovou příhodou nalézají příbuzní až po delší době, kdy nekomunikují a neotvírají byt. V takových případech bývá šance na záchranu minimální a případy končí tragicky, tj. ochrnutím poloviny těla a následnou invaliditou nebo i smrtí. Naopak velké šance dnes mají lidé s mírnými příznaky u ischemických cévních mozkových příhod, protože současná medicína nám nabízí preparáty, které rozpouštějí tromby nebo metody, kterými se může podařit obnovit průtok krve do mozku. Zde ale záleží na včasném zákroku.

Co dělat v případě podeření na mrtvici? Ihned volat záchrannou službu a do jejího příjezdu postiženého uložit do polohy se zvednutou horní polovinou těla nebo alespoň hlavy, dát studený obklad na hlavu a otevřít okno a zpřístupnit čerstvý vzduch. Pokud postižený zvrací, tak dát pozor, aby zvratky nevdechl. U ležících pacientů stačí natočit na bok.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Schwarz | úterý 15.7.2008 10:47 | karma článku: 19,85 | přečteno: 3195x
  • Další články autora

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

1.3.2016 v 10:00 | Karma: 11,56

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

29.2.2016 v 9:00 | Karma: 13,98

Zdeněk Schwarz

Asiaté v Praze - 2. díl

27.2.2016 v 9:00 | Karma: 15,28