Dopravní nehody - co dělat?

U dopravních nehod musíme vždy myslet nejdříve na vlastní bezpečí, tzn. dávat na silnici pozor, aby do nás nevrazilo jiné auto nebo abychom se neporanili. Vždy je potřeba nejdříve zkontrolovat, kolik je zraněných a účastníků nehody, protože zranění můžou být již mimo vozidlo a daleko vymrštěni od něj v terénu. Také je důležité prohlédnout zakrytá místa, jako je pod autem nebo za sedadly a pod zavazadly i pod zraněnými. Vždy musíme pamatovat na to, že případy, které vypadají banálně mohou končit tragicky a naopak případy závažně vypadající můžou skončit dobře. Nepodceňovat i banální zranění nebo dokonce neviditelná vnitřní zranění, která bývají záludná a stále častěji vzhledem k novým technicky dokonalým vozům a jejich bezpečnostním prvkům. Vždy, když je auto silně zdemolované musíme počítat se závažným zraněním. Raději s úrazy počítat zbytečně než situaci a příznaky podceňovat nebo na zranění nemyslet vůbec.  

První pomocweb

Nejdříve zjistíme, zda někde neuniká palivo a nehrozí požár vraku vozu. Pokud ano, tzn. že někde něco kouří a syčí nebo dokonce hoří, tak pokud máme k dispozici hasící přístroj se snažíme oheň uhasit. Pokud jej nemáme nebo selhal, tak bez ohledu na poranění se snažíme postižené z vraku rychle vyprostit a dát do bezpečné vzdálenosti. Pokud už víme, co se stalo a kolik je zraněných, případně jaká jsou jejich zranění, tak přivoláme záchrannou službu. Teprve poté se jim budeme snažit poskytnout pomoc. Nejdříve se věnujeme těm, co nekřičí a jsou v bezvědomí nebo dokonce nedýchají.

Základem je obnova dýchání a srdeční akce. Snažíme se postižené šetrně a pomalu položit na sedadle pokud nejdou vyprostit a narovnat hlavu, aby nebyla v předklonu a mohli dýchat. Zde platí pravidlo, že raději postižená páteř než nedýchat. Pokud postupujeme pomalu a šetrně, tak se nemůže ve většině případů nic stát. Když nedýchá a nemá srdeční akci, tak zahájíme resuscitaci - obnovu oběhu nepřímou srdeční masáží a umělým dýcháním. Vždy je potřeba zprůchodnit dýchací cesty a v případě zapadlého jazyka stačí mírný záklon hlavy. Pokud máme podezření na zlomeninu krční páteře, tak se pokusíme jazyk povytáhnout předsunutím dolní čelisti a rukou.

Silná krvácení se snažíme zastavit obvazem nebo i škrtidlem a zlomeniny fixovat. Pokud se nacházíme ve městě, tak je zbytečné více manipulovat s postiženým do příjezdu záchranářů, kteří si poradí a vědí, jak nejlépe pomoci a mají potřebné pomůcky. Základem by mělo být ověřit co se komu stalo, zda dýchá nebo nekrvácí a je-li v bezvědomí tak hlídat aby nedošlo k zástavě dechu nebo zapadnutí jazyka a vdechnutí případných zvratků při zvracení.  

Bezvědomí

Pokud je někdo v bezvědomí, tak musíme myslet nejdříve na to zda dýchá, pak na to zda má srdeční akci a funguje krevní oběh. Položíme na zem a ničím nepodkládáme hlavu, naopak ji mírně zakloníme, aby se otevřely dýchací cesty. Pokud nezačne dýchat a nehmatáme srdeční akci na karotidách nebo přímo na hrudníku, tak zahájíme nepřímou srdeční masáž na hrudní kost uprostřed rychlostí 80-100/minutu a stlačujeme hrudní kost cca 3-5cm bez přestávky do příjezdu sanitky.Pokud postižený dýchá a má srdeční akci, tak ho jen natočíme na bok, protože málo kdo umí stabilizovanou polohu a odrazuje ho to od pomoci. Hlídáme postiženého, aby měl volné dýchací cesty, nevdechl případné zvratky a nezranil se. Snažíme se udržet jeho tělesnou teplotu, tzn. zejména v zimě ho přikryjeme. Záchranka by měla být na místě do 15 minut.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Schwarz | pondělí 14.7.2008 9:24 | karma článku: 17,37 | přečteno: 1875x
  • Další články autora

Zdeněk Schwarz

Pražské špitály – 2. díl

1.3.2016 v 10:00 | Karma: 11,56

Zdeněk Schwarz

Málo lékařů – 2. díl

29.2.2016 v 9:00 | Karma: 13,98

Zdeněk Schwarz

Asiaté v Praze - 2. díl

27.2.2016 v 9:00 | Karma: 15,28