Dětem vstup zakázán! No a co?

Nedávno na rodičovském serveru rozvířila diskusi kauza odněkud ze Slovenska, že jakási veganská restaurace si dala na dveře nálepku Dětem vstup zakázán.

   Bylo zábavné pročítat celou diskusi, kolik rozčílených matek bojovnic se tam vyskytlo a přidalo zkušenosti z blízkého okolí. Považte, ten majitel restaurace (galerie, muzea apod..) si dovolí zakázat vstup matkám s malými dětmi! No kde to jsme? Diskriminace! A další plamenné výkřiky.

  Tak se tomu jako vícenásobná matka podívám na zoubek. Přitom se budu snažit vcítit do kůže restauratéra.

  Žádný majitel restaurace neotevírá provoz již s myšlenkou, že tam nebude pouštět určité skupiny lidí. To by si udělal zaprvé ne  moc lichotivou vizitku a zadruhé, každý host ze začátku je vítaný s otevřenou náručí, pokud má i ochotně otevřenou peněženku.

   Ten majitel restaurace např. postaví svou živnost na zdravém jídle, kde nechybí ani menu pro děti, má levné presso a těší se na hojnou návštěvnost rodin s dětmi, kteří se nají a restauraci budou doporučovat známým.

  Brzy se rozkřikne, že TAM mají levný kafe. Matky, které se dosud scházely v nedaleké cukrárně, kde bylo kafe za 35,-Kč, přesunou své investice a kočárky sem. Kafe tu je jen za 25,-Kč. Přijedou, zaparkujou, objednají si kafe, vytáhnou pitíčka, výživy pro děcka a debatují. Dvě hodiny vydrží sedět u jednoho kafe (nebo dvou), občas upijí od dětí, číšníka, který přijde uctivě nabídnout dětské menu, vypoklonkují, mají pro děti své vlastní.

 Hosté, kteří jdou kolem a nahlédnou dovnitř, vidí zpola obsazenou restauraci matkami s kočárky a dětmi (ty chodící už lítají po celém lokále a přivádí personál k šílenství (je pro něj čím dál těžší udržet profesionální vlídnou tvář).

 Po měsíci majitel zkontroluje tržby a padá v mdlobách naznak. A začne přemýšlet, jak nalákat movitější hosty, kteří si kromě jednoho nebo dvou kafí objednají i pití a nějaké jídlo. A výsledek? Samolepka na dveřích s překrtnutým kočárkem. Protože takhle by brzy přišel na buben.

  Stejně, jako rostou restaurace jen pro nekuřáky, tak restaurací, se samolepkami přeškrtnutého kočárku nebo dítěte, přibývá také.

  Co se stane, když přijde několikrát parta chuligánů na fotbal a pokaždé způsobí rvačky a škody? Ano, dostanou zákaz chodit na stadion.

   Když restaurace nevydělává proto, že někteří lidé se chtějí V KLIDU najíst a není jim to umožněno z důvodu, že buď: jim nějaký capart kouká hladově do talíře, anebo řve tak, že není slova slyšet, tak prostě zakáže dětem  (např. do 5let) vstup.

   Předpokládá se, že osmileté a starší děti už kulturu stolování jakžtakž ovládají, největší binec dělají dle zkušeností děti 2-5 let.

    Stejnou filozofii už razí i někteří hoteliéři a na nedostatek bezdětné klientely si rozhodně stěžovat nemůžou. Když budu chtít strávit s manželem víkend jen ve dvou, také zvolím místo, kde se to nehemží malými dětmi. S nimi vyrazím pak do kempu, kde mají možnost se vyřádit.

 Až půjdu s kočárkem okolo podniku, kam nebudu mít přístup, pousměju se, zapamatuju si ho pro případ, až se rozhodneme jít někam jen ve dvou a budu pokračovat v krasojízdě. Podniků, kde děti vítají je pořád ještě dost, není důvod dělat kvůli jedné restauraci s překrtnutým kočárkem humbuk a vykřikovat cosi o diskriminaci.

  Kdy si konečně někteří rodiče uvědomí, že na jejich děti není  nikdo cizí zvědavý?

Autor: Šárka Andrlová | pondělí 6.5.2013 9:46 | karma článku: 32,38 | přečteno: 1974x