Borgiův pravnuk na Karlově mostě (sv. František Borgiáš)

Ano, toho proslaveneho zhýraleho papeže. A k tomu všemu měl ještě tenhle potomek španělskou královskou krev. 

U nás se mu říká svatý František Borgiáš (Borgia). Narodil se roku 1510 v Gandii, jako vévodský synek.

Správně jeho jméno znělo a zní Francisco de Borja y Aragon. Stejně jako jeho slavný pradědeček pocházel z Valencie, do kteréžto provincie Gandia patřila. Po matce byl zase Francisco z královské krve, jelikož jeho dědeček byl nemanželským synem Ferdinanda II. Aragonského.

A tak není divu, že byl vychován v těch nejvyšších kruzích - u svého strýce, arcibiskupa ze Zaragozy. Už v  sedmnácti letech přišel ke dvoru císaře Karla V. a jeho manželky Isabely Portugalské, s jejíž dvorní dámou Leonor de Castro se roku 1529 oženil.

Zlomem ve Františkově životě byl rok 1539. Tehdy předčasně zemřela krásná císařovna Isabela Portugalská (viz Tizianův portrét vlevo). Strašlivě to s ním otřáslo a podle jeho vlastního svědectví se prý tehdy rozhodl sloužit už jen Bohu. Jenže - Karel V.  ho zrovna jmenoval místokrálem v Katalánsku, takže František své plány odložil.

A mezitím měl s manželkou osm dětí a plnil nejen manželské, ale i vladařské povinnosti. Prý ale pořád myslel na řeholní život. Takže pomáhal chudým, zakládal školy, ale i přísně soudil podle božích zákonů...

Když Františkovi v roce 1546 zemřela manželka a rodina se mu zdála zaopatřená, už nehodlal čekat. Vyhledal Ignáce z Loyoly a podstoupil u něj exercicie. Což byla speciální metoda (přímo tohoto zakladatele Tovaryšstva Ježíšova) meditace, duchovních cvičení a modliteb. Takto očištěn vstoupil tajně do jezuitského řádu. Navenek byl pořád 4. vévodou z Gandie.

Až za čtyři roky šel František Borgia s pravdou ven. Z nejstaršího syna udělal vévodu číslo 5 a byl volný. V roce 1551 ho vysvětili na kněze a on hned naplno rozjel církevní kariéru. Neboť už za tři roky byl generálním komisařem jezuitského řádu ve Španělsku. A začal se výrazně podílet na pronikání Tovaryštva Ježíšova do jiných zemí. Hlavně do Latinské Ameriky. Osobně zorganizoval misijní výpravu do Brazílie a podílel se na dnes sporné evangelizaci Floridy, Mexika a Peru. Jezuité prostě nezaháleli. Nakonec i my jsme tu s nimi v mšli  "době temna" své zkušenosti...

František Borgia velmi výrazně zasáhl do tehdejší zahraniční politiky, do které se pletl i papež. Evropu ohrožovali Turci, tak byl Borgia vyslán na misi do Francie, Španělska a Portugalska, aby vyjednal spojenectví. Když se z úspěšné cesty vrátil zpět do Říma, byl velmi vyčerpaný. Zemřel o půlnoci dne 1. října roku 1572. Kanonizován byl za 99 let, v roce 1671.

Pro Kamenný most si sochu sv. Františka Borgiáše - jak mu tehdy říkali - objednali samozřejmě jezuité. Stojí tam od roku 1710. Sousoší světce s dvěma anděly vytvořil  Ferdinand Maxmilián Brokoff. 

Tak to bychom měli. Další mírně spornou osobnost na  Karlově mostě, ale tentokrát s velmi zajímavým rodokmenem...

 

 

 

 

 

Námět: Rok se svatými (Schindler a Schauber), obrázky - internet

Autor: Šárka Bayerová | středa 1.10.2014 9:00 | karma článku: 15,34 | přečteno: 781x
  • Další články autora

Šárka Bayerová

Kolem Macochy ...

12.6.2018 v 14:32 | Karma: 24,68