Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vzpomínáček - 4. ledna - Jaromír Crha a Helena Růžičková

Louis Braille, Jan Karafiát, Karel Václav Rais, Josef Suk, socialistická Fabiánská společnost, česko-německá jednání, první koncert České filharmonie v Rudolfinu, Pražský automobilový klub, Jaromír Crha, John McLauhlin, Albert Camus, Michael Stipe, Erwin Schrödinger, Anna K, dopisy na podporu J. Smrkovského, 4. leden 1969-71, devalvace koruny, vymezení státní hranice, Spirit na Marsu, Helena Růžičková, Burdž Chalífa

Události:

1809 – Narodil se Louis Braille, francouzský vynálezce slepeckého písma († 6. ledna 1852)

1846 – Narodil se Jan Karafiát, český evangelický farář a spisovatel († 31. ledna 1929)

1859 – Narodil se Karel Václav Rais, český spisovatel († 8. července 1926)

1874 – Narodil se Josef Suk, český skladatel († 29. května 1935)

1884 – V Londýně byla založena socialistická Fabiánská společnost.

Společnost byla proti Marxovým myšlenkám a revolučnímu nastolení socialismu.

1890 – Ve Vídni byla z iniciativy Taaffeho vlády zahájena česko-německá jednání, která měla vyřešit národnostní spory 80. let a bezprostředně ukončit německou pasivní rezistenci v zemském sněmu. Proběhlo celkem 14 porad a schůzí, kterých se účastnilo 5 ministrů (v čele s premiérem Taaffem a ministrem Pražákem), delegace staročechů (F. L. Rieger, K. Mattuš, A. O. Zeithammer), zástupci klubu konzervativních velkostatkářů (R. Clam-Martinic, hrabě B. K. Kinský, kníže J. Lobkovic), čtyři němečtí liberálové (v čele s E. Plenerem a F. Schmeykalem) a tři zástupci ústavověrných velkostatkářů; celkem šlo o osmnáct osob. Výsledkem byly tzv. punktace, tj. 11 konkrétních bodů, v nichž se naznačovalo možné řešení. I když se jimi formálně nerušila politická jednota Čech, fakticky se otevíraly cesty postupnému štěpení země. Cílem bylo dosáhnout pokud možno maximálního oddělení německých a tzv. smíšených (česko-německých) oblastí. Punktace otevíraly cestu k postupnému národnostnímu (a později i politickému) rozpadu země. Tak byly interpretovány a oslavovány na německé straně jako politické vítězství (v Teplicích 9. února 1890). Podstatou punktací byla úprava veřejné správy v Čechách (revize obvodů okresních a krajských soudů, obchodních a živnostenských komor, rozdělení zemědělské a školní rady) podle národnostních kritérií. Punktace byly zveřejněny 27. ledna t. r. a bezprostředně poté schváleny poslaneckými kluby zúčastněných stran na jednání. Od počátku se proti nim ostře postavila národní strana svobodomyslná (mladočeši).

1896 – V pražském Rudolfinu se konal první koncert České filharmonie.

1900 – V Praze vznikl Pražský automobilový klub.

1922 – Narodil se Jaromír Crha, český herec († 30. listopadu 1982)

Jaromír Crha se narodil 4. ledna 1922 v obci Tvarožná u Brna. Také jeho sestra Marie Crhová (*1925) se stala herečkou. Vyučil se slévačem a tomuto zaměstnání se původně věnoval. Svoji hereckou kariéru započal na Kladně v mládežnickém souboru Rotor a pražském Divadle mladých pionýrů (1945 až 1948). Poté prošel Městským divadlem mládeže v Brně (1948 – 1953) a nakonec do své smrti hrál v Horáckém divadle v Jihlavě (1953 – 1982).

Crha byl opravdu zvláštním hercem. Zvláštní byla zejména jeho malá postava a neuvěřitelně stavěná hlava a démonicky podivná tvář. Jeho největšími hereckými postavami byl Fiala ve Stroupežnického „Našich furiantech“, Filip II. v „Donu Carlosovi“, Jago v Shakespearově „Othellovi“ či Galileo v Brechtově „Životu Galileiho“. I přes svůj handicap – nedoslýchavost – patřil v jihlavském Horáckém divadle k nejpřednějším a nejdůležitějším hercům činohry.

Film si ho všiml až na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Svěřil mu malé epizodní role starších mužů: děkana Kudláčka, kterého „vypeče“ bohémský baron (Miloš Kopecký) v komedii NÁŠ DĚDEK JOSEF (1976; děkan) Antonína Kachlíka, kočího ve Vorlíčkově pohádce JAK SE BUDÍ PRINCEZNY (1977), staříka se psem v „životopisném“ snímku JULEK (1979) režiséra Oty Kovala a úplně naposledy v Rážově dobrodružném snímku POSLEDNÍ PROPADNE PEKLU (1982).

Životní roli mu však nabídla televize, respektive režisér Jiří Sequens, když ho obsadil do, u národa notoricky známé, hororové role šíleného otce Brůny, který sekyrou zabije svou manželku (Valerie Kaplanová), donutí syna (Josef Kubíček) k sebevraždě, zapálí svůj dům, pokácí stromy a sám se zabije v epizodě STUDNA /1969/ (1978) dodnes kontroverzního normalizačního seriálu 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1974 – 1979).

Výjimečně spolupracoval s rozhlasem a televizními studii (inscenace PŘEBYTEČNÁ PRAVDA). Jaromír Crha, u diváků znám svým obličejem, než jménem, zemřel po dlouhé a těžké nemoci 30. listopadu 1982 v Jihlavě ve věku šedesáti let.

1942 – Narodil se John McLauhlin, americký kytarista, zakladatel Mahavishnu Orchestra

1960 – Zemřel Albert Camus, francouzský spisovatel a filozof (* 7. listopadu 1913)

Narodil se Michael Stipe, americký hudebník a vedoucí zpěvák skupiny R.E.M.

1961 – Zemřel Erwin Schrödinger, rakouský teoretický fyzik, jeden ze zakladatelů kvantové mechaniky (* 12. srpna 1887)

1966 – Narodila se Anna K, česká zpěvačka

1969 – V Čs. televizi vystoupil J. Smrkovský s požadavkem, aby se veřejnost zdržela stávek a dalších protestních akcí, bude-li odvolán z funkce předsedy parlamentu.

V Ostravě vydal KV KSČ publikaci „Politik dvojí tváře“, kritizující působení J. Smrkovského – z tiskárny bylo expedováno kolem 50 000 výtisků.

Deník Práce začal uveřejňovat dopisy na podporu J. Smrkovského.

Nařízením náčelníka generálního štábu ministerstva národní obrany byla vyčleněným vojenským jednotkám, určeným pro zásah v případě nepokojů, vyhlášena bojová pohotovost, a upřesněna vzájemná součinnost s ministerstvem vnitra při různých akcích. Pohotovost byla odvolána až 4. 2.
Koordinační výbor tvůrčích svazů vypracoval otevřený dopis Gustávu Husákovi, který byl otištěn 4. 1. v deníku Práce a 9. 1. v týdeníku Listy.

1970 – Vasil Biĺak oznámil Č. Císařovi, že nebude vyslán do Belgie, jak se původně zamýšlelo. Označil přitom Brusel za hnízdo nepřátelských rozvědek, které vznikly kolem EHS a NATO. Namísto něho odjel do Bruselu V. Koucký, odvolaný z Moskvy.

1971 – Sekretariát ÚV KSČ schválil „Směrnici ÚV KSČ k založení a vedení jednotné centrální evidence představitelů a nositelů pravicového oportunismu, organizátorů protistranických, protisocialistických a protisovětských kampaní a akcí“. Tuto směrnici schválila a přijala následující den 196. schůze předsednictva ÚV KSČ. Na jejím základě se v této evidenci ocitlo více než 10 000 osob, mezi nimi 437 novinářů.

Ústřední ředitel Čs. televize J. Zelenka (*1923) se stal předsedou správní rady Mezinárodní rozhlasové a televizní organizace OIRT se sídlem v Praze na Strahově. Tuto funkci zastával do roku 1973, kdy jej vystřídala jeho náměstkyně Milena Balašová (*1924). Ta působila v 60. letech jako šéfredaktorka časopisu Svět socialismu, na počátku normalizačního období v aparátu ÚV KSČ a teprve v roce 1972 se stala náměstkyní ústředního ředitele Čs. televize.

1990 – Oznámena výrazná změna kursů československé měny vůči měnám směnitelným, tak i nesměnitelným (devalvace koruny vůči západním měnám).

1993 – Na hranicích obou nových samostatných zemí (ČR a SR) se začala provádět celní a pasová kontrola.

1996 – Ministři vnitra ČR a SR (J. Ruml a L. Hudek) podepsali v Židlochovicích u Brna smlouvu mezi oběma státy o vymezení státní hranice; Poslanecká sněmovna smlouvu schválila 23. dubna t. r.

2004Mars Exploration Rover: Vozítko NASA Spirit (oficiálně MER-A) přistálo úspěšně na Marsu.

Zemřela Helena Růžičková, česká herečka (* 13. června 1936)

Helena Růžičková se narodila jako Helena Málková 13. června 1936 v Praze do rodiny legionáře a úřednice. Otcem byla již od dětství vedena k umění. Jako čtyřletá žačka soukromé baletní školy Heleny Štěpánkové hostovala v baletu pražského Národního divadla („Ptáčník“ či „Z pohádky do pohádky“) a v Německém divadle. Po roce 1948 nemohla kvůli otci studovat medicínu, ani herectví. Po studiích na Vyšší zdravotnické škole na Alšově nábřeží se stala (a i krátce pracovala) zubní laborantkou. Herecké práci se nakonec přeci jenom dostala (i když nebyla dvakrát přijata na DAMU).

Nejdříve pracovala jako choreografka v Mladé Boleslavi a technička v Příbrami. Později jako herečka ve svobodném povolání hostovala roku 1967 v Činoherním klubu v roli hejtmanky v Gogolově „Revizorovi“ a v letech 1971 – 1973 se stala členkou Divadla Na zábradlí. Hostovala v Malé scéně, na estrádách a se synem na zájezdech.

Herecká činnost Heleny Růžičkové však spočívala zejména v kinematografii. Byla nevšední komický typ, v němž využívala svůj temperament, postavu, spontánnost a výřečnost. I přes svou pozdější vysokou nadváhu byla (díky svým baletním začátkům) velmi čilá, pohyblivá a mrštná.

Film milovala odmalička. Už jako čtyřletá si zahrála dítě Kudrnových v Čápově BABIČCE (1940) a dítě v komedii Z ČESKÝCH MLÝNŮ (1941) Miroslava Cikána. Její jmenovkyně poté hrála starostovic dceru Cilku ve Steklého komedii SOUDNÝ DEN (1948). K soustavné filmové práci se ona sama dostala až v roce 1956.

Od tohoto roku se už její silná postava začala objevovat v různých komických kreacích divačky na leteckém dni (NEVĚRA), družstevnice (TŘI CHLAPI V CHALUPĚ, BÍLÁ PANÍ), redaktorky (MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ), hurisky (ZLATÉ KAPRADÍ), ženy v hospodě (ČINTAMANI & PODVODNÍK), hostinské Božky (VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI), kuchařky (ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ…), kartářky (VRAŽDA ING. ČERTA), nápadnice (TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU), uklízečky Hortenzie (ZÍTRA TO ROZTOČÍME, DRAHOUŠKU…! a CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ, PÁNOVÉ…), lakomé trhovkyně (HONZA MÁLEM KRÁLEM), hosta (COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT) či zpěvačky (TAJEMSTVÍ HRADU V KARPATECH).

Z jejích větších a u diváků dodnes populárních rolí si uveďme zvrácenou vražedkyni Fany Stubovou a pacientku na psychiatrii ve Vorlíčkových komediích „PANE, VY JSTE VDOVA!“ (1970) a DÍVKA NA KOŠTĚTI (1971), kněžnu Lotrinskou v UKRADENÉ BITVĚ (1972) Erwina Straky, zlodějskou hospodskou Julinku v Schulhoffově komedii PŘÍŠTĚ BUDEME CHYTŘEJŠÍ, STAROUŠKU! (1982), čarodějnici v pohádkách O PRINCEZNĚ JASNĚNCE A LÉTAJÍCÍM ŠEVCI (1987) a Z PEKLA ŠTĚSTÍ 2 (2000) Zdeňka Trošky a Helenu Karafiátovou (ke které napsala se synem námět a scénář) v Růžičkově TRHALA FIALKY DYNAMITEM (1992), jež vyvrcholily kreacemi omezené maloměšťačky Heduš Homolkové a družstevnice Máni Škopkové v Papouškově (ECCE HOMO HOMOLKA, HOGO FOGO HOMOLKA a HOMOLKA A TOBOLKA) a Troškově (SLUNCE, SENO, JAHODY / A PÁR FACEK / EROTIKA) trilogii. Vidět byla také ve slovenských (KAMARÁTKY; POZOR, IDE JOZEFÍNA! aj.) a zahraničních (ZPÍVEJ, KOVBOJI!) snímcích. Naposled si zahrála zelinářku v komedii KAMEŇÁK 2 (2003) Zdeňka Trošky.

Helena Růžičková se hojně uplatnila také v rozhlase („Ale, madam?“), dabingu a televizních inscenacích (SIRKY, ŠEST UPRCHLÍKŮ, ALFONS KARÁSEK V LÁZNÍCH i KRÁLŮV ŠAŠEK) a seriálech (ELIŠKA A JEJÍ ROD, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, FANTOM OPERETY, KAMARÁDI, DNES V JEDNOM DOMĚ, ARABELA, NÁVŠTĚVNÍCI, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, GAGMAN, O ZVÍŘATECH A LIDECH apod.), z nichž největší výkony předvedla v úlohách kuchařky Anny Urbanové (VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE) – Cena Českého literárního fondu, a zlodějky Helgy (PŘÍTELKYNĚ Z DOMU SMUTKU).

Jejím dlouholetým mužem (od kterého získala i své jméno) byl pomocný režisér a herec malých rolí Jiří Růžička starší (1932 – 2003), s nímž měla syna, také herce Jiřího Růžičku mladšího (1956 – 1999). Od 90. let, kdy omezila svoji hereckou činnost, se začala věnovat okultním vědám, spoluzaložila Nadaci Slon (1991) a neúspěšně kandidovala jako nestraník do Senátu za KSČM (1996).

Obdiv celého národa si získala zejména svým nebojácným a optimistickým bojem s rakovinou, který popsala také v několika knížkách, a vynesl ji osmdesáté druhé místo v anketě Největší Čech (2005). Helena Růžičková nakonec na rakovinu zemřela 4. ledna 2004 v plzeňské nemocnici v nedožitých osmašedesáti letech.

2010 – Otevřena Burdž Chalífa, nejvyšší budova světa.

Svátky:

Svátek mají Diana, Angela/Anděla a Alžběta (Bayley Setonová).

V občanském kalendáři má dnes svátek Diana. Diana je jménem u nás málo užívaným, ale ve světě dosahuje velké obliby. Je to jméno latinské. Římané uctívali Dianu jako panenskou bohyni světla, přírody, měsíce, lesů a lovu. Jméno vzniklo ze slova dium, což znamená "jasné nebe".

Diana byla původně staroitalskou panenskou bohyní světla a života. Brzy však dochází ke ztotožnění s řeckou Artemidou a Diana je prohlášena za sestru Apollónovu. Na její původní význam se časem zapomíná a bohyně přejímá rysy své řecké předchůdkyně. Proto je Diana také bohyní jemného měsíčního světla a udatnou lovkyní, která bloudí po nocích a honí divou zvěř. Věřilo se také, že je ochránkyní nočních kouzel. Vergilius pravil, že Diana má tři tváře. Snad tím chtěl naznačit její moc na nebi (luna), na zemi (lovkyně) a v podsvětí (kouzelnictví). Kult Diany přinesli do Říma Latinové. Na Aventinu stála její stará svatyně, kterou nechal údajně postavit král Servius Tullius.

V církevním kalendáři má dnes svůj svátek Anděla z Foligna. Jméno Angela či Anděla je jméno andělské, neboť latinské slovo angelus, z něhož pochází, znamená "anděl".

Dnes připomínaná Anděla přišla na svět ve Folignu (Itálie) v roce 1248. Až do jejích 40 let nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla někdy stát světicí. Byla vdaná a měla několik dětí. Po dosti rušném a veselém mládí vstoupila do řádu sv. Františka z Assisi (1291). Věnovala se charitativní činnosti, ale především se stala autorkou dodnes známých knih o duchovní vzdělanosti a obrácení k dobru. Ve svém rodném městě také založila společenství III. řádu a až do svých posledních dnů sloužila lidem. Blahořečena byla v roce 1693. V občanském kalendáři má Anděla svátek 11. března.

V kalendáři má dnes jmeniny také Alžběta. Toto jméno je hebrejského původu a znamená "Bůh je má přísaha", případně oznamuje, že jeho nositelka je Bohu zasvěcena.

Dnešní oslavenkyně se celým jménem nazývala Alžběta Anna Bayley Setonová a narodila se 28. srpna roku 1774 v New Yorku. Založila dnes nejrozšířenější dobročinnou společnost v USA, zvanou Sisters of Charity ("Milosrdné sestry"). Původně byla členkou episkopální církve a v 19 letech vstoupila do stavu manželského. Její manžel však velice brzy zemřel. Mladá žena se oddala modlitbám a dne 19. března 1805 přestoupila ke katolické církvi, kde o několik let později založila zmíněnou společnost. Alžběta se pro své chudé zcela rozdala - zemřela 4. ledna roku 1821 ve věku pouhých 46 let. V roce 1963 ji papež Jan XXIII. prohlásil za blahoslavenou a papež Pavel VI. ji 14. září roku 1975 svatořečil. Alžběta Anna Bayleyová byla první světicí USA, která pocházela ze Spojených států.

Prameny:

Václav Rameš: Po kom se jmenujeme
František Čapka: Dějiny zemí Koruny české v datech
česká, slovenská, německá, anglická a ruská Wikipedia
archivy syndikátu novinářů
Česko-Slovenská filmová databáze

Autor: Vlastimil Šantroch | středa 4.1.2012 15:07 | karma článku: 22,73 | přečteno: 3039x
  • Další články autora

Vlastimil Šantroch

Sonet

Trocha poesie nikoho nezabije. Nechme politiku politikou. Aneb takovej sonet pane, to je vlastně šlágr.

17.3.2023 v 15:37 | Karma: 9,67 | Přečteno: 172x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Sbohem a trenýrky

Trocha poezie nikoho nezabije. Když jsem viděl (díky Bohu) poslední televizní vystoupení Miloše Zemana, nedalo mi to. Mistr Nezval jistě promine ;-)

5.3.2023 v 14:12 | Karma: 22,06 | Přečteno: 504x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Soudruhu, táhni...

Před pětasedmdesáti lety proběhl bolševický puč zvaný "Vítězný únor". Následovala více než čtyřicetiletá doba temna.

25.2.2023 v 0:29 | Karma: 23,95 | Přečteno: 696x | Diskuse| Poezie a próza

Vlastimil Šantroch

Jé, ty jsi ještě blbější...

Znáte to, jsou takové zapeklité situace, taková drobná nedorozumění, kdy v dobré víře něco plácnete, a pak jste za blbce.

9.10.2022 v 0:24 | Karma: 23,18 | Přečteno: 903x | Diskuse| Ostatní

Vlastimil Šantroch

Shaanoční koleda

Měsíc před Vánoci mi k tříleté vnučce Nellince byl mladší dcerou nadělen vnouček Nicolas. Tak jsem pro oba napsal, složil a nahrál koledu.

24.12.2020 v 15:45 | Karma: 11,64 | Přečteno: 487x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Nekritizuji pomoc Ukrajině, brání se Babiš ve sporu s Černochovou o munici

4. května 2024  12:07

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že nekritizuje pomoc Ukrajině, ale netransparentnost aktuální...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  11:55

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Zemřel bývalý šéf izraelské společnosti přátel ČR. Přežil Osvětim, skrýval se v Praze

4. května 2024  11:39

Ve věku 99 let zemřel někdejší předseda Izraelské společnosti přátel České republiky a jeden z...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 909
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1694x
Trochu muzikant, trochu komediant, trochu programátor, trochu grafoman, trochu magor... :-)