Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Filtr mezi mozkem a pusou aneb. On je neslušný, nadává na zastávce

To si tak jednou stojím na zastávce a čekám na autobus. Vedle mě stojí dva kluci, jejichž rozhovor nejde nepřeslechnout. „Kterou z nich si prst**, (následovalo označení pro hovězí dobytek začínající na v jako oslovení toho kluka)? Já bych si ani vo jednu z nich kolo nevopřel (a zase ono "lichotivé" pojmenování).“ Samozřejmě, že jsem tento intelektuální rozhovor nedoposlechla do konce. Přiměl mě ale k zamyšlení nad vyjadřováním některých osob…

Zdůrazňuji, že nejsem žádný Mirek Dušín. Často odkazuji lidi do patřičných mezí poněkud nevybíravým způsobem, za což se nestydím. Zastávám totiž názor, že než v sobě hněv dusit, je lepší použít některé z oněch snadno pochopitelných slůvek. Dokonce jsem schopná takto vynadat i lidem, které mám ráda. Na tom není nic divného. Koneckonců, mohla bych zase vzpomenout slova mého bývalého profesora biologie, o kterém byla řeč v mém zamyšleníčku nad učením tradicí. Ten prohlašoval, že občasné užití nějakého toho vulgarismu patří k psychické hygieně. Jen by se u jejich používání mělo dbát na jisté zásady.

 

Já bych třeba člověku, kterého mám ráda, nikdy nevynadala před lidmi. Vždy hrozí, že by mě mohl při tom mohl zaslechnout někdo, kdo zná buď mě nebo osobu, které by byl neslušný výraz adresován. Navíc by tohle nevhodné chování onoho člověka ponížilo tak, že by mohl být vztah s ním dokonce tímto významně narušený. Dále si nedovolím nadávat na někoho v jeho nepřítomnosti v případě, kdy by někdo mohl zaslechnout celý takový rozhovor (to se i „nepřítele“ a míním tím, že bych se nechovala, jako ti kluci ze zastávky). Nehledě na to, že by se mohl onen (možná právem) pomlouvaný objevit přímo za mnou. Podobnou konverzaci si raději nechávám na ryze soukromé příležitosti (pokud jsem třeba s kamarádkou buď u sebe nebo u ní doma, jsem schopná filtr mezi mozkem a pusou zcela ztratit). Další věc, kterou se víceméně snažím dodržovat je etologický princip varování - důrazné varování – útok. Obvykle se v případě diskuze ke sprostým slovům uchyluji až po předchozím slušném upozornění, že už to dotyčný se svou drzostí (arogancí, vlezlostí…dosaďte dle libosti) přehání. A už vůbec tabu by pro všechny mělo být peprnější debatování o pacientech například na sesterně když si personál myslí, že ho nikdo neslyší. Stejně tak odsuzuji taky ono známé gesto „Kalousku jsi jednička“ a jemu podobná (jakýpak modrý mozek, zas tak zaslepená nebudu, když jsem schopná toto odsoudit). Při podobném veřejně sledovaném vystoupení by se měl neslušných projevů emocí každý, nejen politici. Aspoň tyto elementární pravidla pro nadávky by si měl vzít k srdci každý.

 

Někteří o mě tvrdí, že jsem někdy až trochu moc ostrá. Pokud to jinak nejde, umím být skutečně razantní. Argument, že jsem přece holka, absolutně neuznávám. Třeba se ke mně peprnější slovník nehodí, nebo že takovými výrazy vystavuji na odiv svoji hloupost, ale hloupý je spíš ten, kdo se nechá utiskovat a kritizovat aniž by se bránil. Sama taky pochopím, když mě někdo oprávněně řekne několik sprostých slov. Pokud opravdu existuje k takovému oslovení rozumný důvod a dotyčný dodržel aspoň výše popsané základní mravní principy, pak nadávkou udělal dobře.

 

Na závěr už jen dodávám známou lidovou moudrost (a kupodivu se v ní zase vyskytuje onen dobytek ze začátku článku). Co jsi z úst vypustil, to už ani párem volů nedostaneš zpátky…    

Autor: Sandra Švorcová | sobota 13.6.2009 12:26 | karma článku: 8,63 | přečteno: 992x

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Další články autora

Sandra Švorcová

Za blbost se platí

Po delší době jsem opět navštívila Pardubice, a to s nepříliš lákavou vidinou vyřizování administrativy. Jako obvykle mě čekala dvacetiminutová procházka po Třídě míru. A to bych nebyla ženská, aby mi sem tam očko neujelo a neprohlížela si zboží ve výlohách. Oblečení, elektro, knihy... Přitom však dobře vím, že uspokojím právě jen oči a radost si neudělám. Obvykle totiž u sebe jaksi nemám patřičný obnos a můj účet taky zeje prázdnotou. Podobně jako tentokrát, kdy mi obsah peněženky stačí akorát na nákup večeře.

14.7.2013 v 15:48 | Karma: 11,03 | Přečteno: 895x | Diskuse | Ostatní

Sandra Švorcová

Dobrou chuť, pokud právě jíte pražskou šunku

Když si někdy chceme dopřát lepší snídani, navštívíme místo hypermarketu pekárnu a řeznictví. Zvláště mužská část rodiny totiž tvrdí, že není nad čerstvý chleba a kvalitní šunku. Třeba tu pražskou, o kterou se v současnosti vedou spory se Slovenskem, Německem a Rakouskem. Konzumenti této lahůdky jsou znepokojení. Euroskeptici jásají, protože jim tato situace přihrála další argument podporující jejich smýšlení.

28.5.2013 v 13:38 | Karma: 11,53 | Přečteno: 667x | Diskuse | Ostatní

Sandra Švorcová

Tak tady se to stalo...

Začalo to tak nevinně. Při cestě ze školy mě napadlo, že bych snad na blog opět mohla přidat nějaký svůj důvtipný postřeh. O chvíli později to vypadalo, že je o tématu rozhodnuto. Inu, o kom se mluvívá, nedaleko bývá. S dotyčnou osobou jsem se na nádraží nikdy neviděla, ačkoliv pravděpodobnost setkání byla poměrně vysoká. A najednou: „Jé, ahoj...“ Onen človíček si jistě domyslí a druhým dechem dodávám, že jsem ho nepomlouvala. Nakonec si ale článek o podobných všem tak důvěrně známých příhodách odpustím. Těsně před příchodem domů mě napadla myšlenka zcela jiná, poněkud závažnější.

15.4.2013 v 18:56 | Karma: 7,21 | Přečteno: 347x | Diskuse | Ostatní

Sandra Švorcová

Neklepat? Leda na čelo...

Musím se přiznat, že patřím k těm, o kterých platí, že člověk zasvěcený do tajů zdravotnictví bývá nejhorším pacientem. Sem tam však lékaře musí navštívit každý. Asi nejméně příjemné pak pro spoustu lidí bývá čekání. Když jsem se nedávno vypravila na preventivní prohlídku, měla jsem ale celkem štěstí.

6.4.2013 v 14:48 | Karma: 10,24 | Přečteno: 694x | Diskuse | Ostatní

Sandra Švorcová

Apríl!

„No, ahoj Honzo, co se děje?“ „Hele velikej průser! Něco je s autem. Museli jsme ho nechat odtáhnout do servisu, asi budem muset domů vlakem...“ „No teda to je bezvadný, kolik to asi bude stát?“ „Ha ha, víš co je dneska za den? Ne, už jsme na cestě a všechno je v pohodě...“

1.4.2013 v 20:58 | Karma: 6,32 | Přečteno: 511x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Znáte rybí hybridy? Kříženci cejna, kapra a karase v českých vodách stále překvapují

Pstruh tygrovaný je kombinací pstruha potočního  a sivena amerického.
30. května 2026  16:42

Každý rybář zná ten pocit. Splávek se potopí, prut se ohne, ryba bojuje jako kapr, ale když se...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Dobrá zpráva pro české fanoušky. Na hokejové MS 2027 to budou mít kousek. Koho máme ve skupině?

Utkání skupiny B mistrovství světa hokejistů, Slovinsko - Česko, 16. května...
30. května 2026  6:52

Hokejové mistrovství světa ještě neskončilo, ale fanoušci se mohou těšit už na to příští. Pokud se...

Stavba nového centra Špindlerova Mlýna v Krkonoších by mohla začít v roce 2029

Stavba nového centra Špindlerova Mlýna v Krkonoších by mohla začít v roce 2029
6. června 2026  19:54,  aktualizováno  19:54

Stavba nového centra největšího krkonošského střediska Špindlerův Mlýn by v případě příznivých...

V panelovém domě na Karlovarsku došlo k výbuchu. Na místě zasahuje vrtulník

ilustrační snímek
6. června 2026  20:02,  aktualizováno  20:51

K mimořádné události vyjížděly v sobotu odpoledne záchranné složky na Karlovarsku. V jednom z...

Centrem Brna dnes prošel duhový průvod Brno Pride Parade

Centrem Brna dnes prošel duhový průvod Brno Pride Parade
6. června 2026  18:02,  aktualizováno  18:02

Centrem Brna prošlo dnes odpoledne za doprovodu hudby asi 3000 lidí s duhovými vlajkami nebo...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
6. června 2026  19:39

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.