Jak utopit blogera, aneb konec blogů na iDnes?

Předem, než začnu kritizovat nové pořádky, bych chtěl poděkovat provozovateli zmiňovaného serveru za to, že nám své názory a články vůbec umožňuje publikovat. Pak mi dovolte shrnout, proč je blog iDnes (nejen) mým nejoblíbenějším.

Především je iDnes nejčtenějším zpravodajským portálem a to v kombinaci s velmi dobrým modulem na zobrazování nejnovějších, nejčtenějších, nebo nejlepších příspěvků zaručovalo i poměrně vysokou čtenost. Každý můj článek si do dnešního dne přečetlo průměrně cca dva tisíce čtenářů. A to je důvod, proč většina z nás publikuje. Psát články, které nikdo nebude číst je přinejmenším kontraproduktivní.

Dalším důvodem je možnost udělovat či získávat karmu. Karma je fenomén o kterém se toho napsalo mnoho, já osobně v karmě vidím možnost sbírat pozitivní feedback. Pod článkem se vám většinou objeví pouze negativní a nesouhlasné komentáře, karma to částečně vyvažuje.

Co tedy znamená nové uspořádání hlavní strany pro blogery? Především daleko nižší čtenost článků a nemožnost prezentovat nový článek na hlavní straně iDnes. To byla ohromná příležitost i pro začínající a neznámé autory. Článek si tak totiž mohl přečíst i běžný návštěvník portálu a různorodost témat prostě musela zaujmout. Prostor pro Blog se zmenšil na polovinu, množství odkazů v něm se smrsklo na pouhé dva místo původních sedmi. Od teď bych asi charakterizoval blog.idnes jako „Blogeři sobě“. Obávám se, že nikdo jiný ho číst nebude… Existuje objektivní průzkum, který říká, že každý proklik snižuje čtenost o osmdesát procent!

Co znamená nové uspořádání hlavní strany pro iDnes? Vidím jen jeden přínos, ušetří se místo na hlavní straně. To je ovšem diskutabilní, stránkou lze bez problému scrollovat, není na tištěném papíře. Na blogu iDnes je registrováno přibližně dva a půl tisíce autorů, denně se v blogu objeví průměrně 80 nových článků. V nezpravodajských sekcích iDnes - Technet, Bonusweb, X-man, Finance, Bydlení, Cestování a Kultura, vyjde denně pouze dvacet článků celkem, což je 4x méně než v sekci Blog. Je třeba něco dodávat? Potenciál dvou a půl tisíce autorů, kteří publikují ochotně a zdarma, je tak velmi mírně řečeno nevyužit…

Škoda. Z těch osmdesáti denně publikovaných článků je řekněme deset procent velmi dobrých a tedy minimálně na úrovni článků placených autorů, dalších dvacet procent článků splňuje kritéria pro kvalitní článek. To je denně odhadem dvacet až třicet článků, které stojí za přečtení. Není přeci problém na jednotlivé strany umístit reklamu, pokud mají majitelé iDnes pocit, že Blog není rentabilní. Pokud administrace a správa znamená příliš velkou ekonomickou zátěž, je možné vymyslet řešení, ale připadá mi jako mrhání prostředky hodit za hlavu něco, co se tak dlouhou dobu budovalo, programovalo a pak „vychytávalo“.

Domnívám se, že jinak projekt s velkým potenciálem a dobře „rozjetý“ - tedy blog.idnes zapadne do šedi ostatních blogů. Ztratí čtenáře a posléze také zájem samotných blogerů, což by vzhledem k potenciálu získávání kvalitních článků zdarma, byla ohromná škoda. Především pro portál iDnes.

Zjistil jsem, že trochu podobný článek již napsal Jan Švarc ve svém blogu. Autorovy důvody přesunutí blogu do ústraní jsou jistě diskutabilní, ale stojí za to si článek přečíst a přečíst si i diskuzi pod ním. I přes to, že můj příspěvek neobsahuje mnoho objevného, jsem se rozhodl jej uveřejnit. Čím víc bude takovýchto protest-songů, tím větší bude šance, že je redakce iDnes zaregistruje. Ještě jeden: zde.

Autor: Vít Šafránek | středa 1.7.2009 21:52 | karma článku: 20,20 | přečteno: 1190x
  • Další články autora

Vít Šafránek

Divný roky

21.9.2020 v 11:15 | Karma: 18,47

Vít Šafránek

Zeman a Šlouf na věčné časy

11.1.2013 v 14:24 | Karma: 13,53

Vít Šafránek

Čert pro Klause

14.12.2012 v 16:11 | Karma: 15,53