Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak přirozené!

aneb (rovněž) O všeliké škodlivosti kojení novorozenců vlastní matkou. Je kojení opravdu vždy to nejlepší pro matku i pro dítě?


Předvčerejší"mléčná bitva" na blozích idnes mě přiměla k zamyšlení nad otázkami kojení posunutými v čase a místě, i nad tím, je-li kojení opravdu vždy to nejlepší pro matku i pro dítě.
 
Při pohledu do historie zjišťujeme, že v předešlých stoletích našich zemích většina matek děti zprvu nekojila - až do 19. století bylo mlezivo považováno za škodlivé. Každá matka, která měla tu možnost, dávala proto novorozeně nakojit jiné ženě, dokud se rodičce samotné nezačalo tvořit mléko.
 
Nemůže být pochyb o tom, že až do vynálezu umělé výživy bylo kojení pro přežití dítěte klíčové všude na světě. V evropské literatuře se téma důležitosti kojení objevuje již zhruba od 16. století; význam mateřského mléka si uvědomovali i lidé na vzdálenějších místech planety: např. ženy jihoafrických Kungů v případě, že otěhotněly a porodily dřív, než mohly odstavit starší dítě (obvykle kojené do šesti nebo sedmi let), novorozeně zabíjely; ženy mnohých etnik v západní Africe zase pro jistotu zachovávaly plnou sexuální abstinenci, dokud poslední dítě nebylo odstaveno.
 
V Evropě ranného novověku se ale začíná objevovat jiná otázka: KDO má dítě kojit?
 
Volba byla jasná téměř pro všechny šlechtičny: časté cestování, hojné společenské povinnosti a nutnost zachování pevného poprsí, "vystavitelného" v hlubokém výstřihu i po mnoha porodech jim nedával na výběr. Kojení se stalo vulgárním a pro urozené dámy nevhodným. 
Děti kojných dostávaly mléko kravské, protože bylo společensky nevhodné, aby urozené dítě sálo ze stejného prsu s dítětem neurozeným.
 
Trend "nekojení" se v pozdějších letech 18. století rozšířil i v evropských středních vrstvách a mezi dělnictvem. Téměř všechny francouzské měšťanky posílaly děti hned po porodu ke kojným na venkov (přinejmenším do doby, než kojení pod vlivem myšlenek J.J. Rousseaua znovu přišlo do módy). Kromě praktických stránek věci - ženy často pomáhaly manželovi v obchodě či řemesle - hrála vliv i móda.
 
To dělnice v továrnách, na rozdíl od středostavovských paniček, na výběr neměly - obvykle pracovaly až do porodu a po něm se zase vracely do práce dříve než za měsíc. Najít ženu, která za poplatek kojila jejich dítě se svým, pro ně bylo nutností.
 
Přestože lékaři a mravokárci se k nájemnému kojení nikdy nestavěli příliš příznivě (a není divu - až do objevení průmyslově vyráběné umělé výživy umíralo až 60% uměle živených kojenců), tento fenomén v našich kuturních dějinách přetrvával až do 20. století, kdy veřejnost začala přijímat argument nízké kojenecké úmrtnosti v severoevropských zemích, kde matky kojily a chovaly své děti samy.
Další rozšíření kojení přišlo až v důsledku zhoršení ekonomických podmínek za první světové války.
V té době také dosáhlo vrcholu své obliby krmení dětí kozím mlékem, považované mnohdy za bezpečnější, než svěřování nemluvňat kojným.
 
Rozhodně není pravda, že umělá výživa kojenců by byla až výmyslem zpovykaných feministek 20. a 21. století - evropské hutě vyrábějí kojenecké lahve již bezmála po čtyři stovky let. Skutečností zůstává, že rizika onemocnění dítěte stoupala s obtížnou desinfikovatelností houbiček a hadříků, používaných dříve místo savičky. Kromě ředěného kravského mléka přidávala se kojencům obliná kaše, rozmáčené bílé pečivo nebo káva z pražených žaludů, slazená masová polévka atd.
 
V roce 1875 uvedla firma Nestlé na trh kondenzované mléko a už o několik let později se dalo sehnat sedmnáct druhů kojeneckých mlék v prášku. Čistě český Ústav pro výrobu dětského mléka vznikl v Hradci Králové roku 1910.
 
Dnešní statistiky hovoří o tom, že vzdor snadné dostupnosti umělé výživy jsou počty matek výlučně kojících své děti v Evropě vyšší, než jinde: v Irsku a ve Francii kolem 70%, ve Skandinávii ke 100%,  Po doporučovanou dobu šesti měsíců je dnes u nás kojeno cca 50% dětí, stejně jako v Maďarsku, Japonsku či Itálii.
 
České  "sobecké feministky" z tohoto srovnání vycházejí mnohem lépe, než například maminky v Saúdské Arábii; ačkoliv Korán doporučuje kojení po dobu dvou let, pouhých 20 - 37% žen tam kojí alespoň půl roku. V afrických zemích jsou čísla ještě mnohem nižší - do šestého měsíce jsou (podle aktuálních statistik UNICEFu) výlučně kojena pouhá 4% dětí ve Středoafrické republice či Nigeru a 13% v Nigérii. Jižní Amerika je na tom s výlučným kojením dětí do 4 měsíců mnohem lépe - ve většině států se tam počet takových dětí pohybuje kolem 60%.
 
Otázkou k řešení zůstává, zejména v průmyslových zemích, bezpodmínečná výhodnost kojení pro dítě. Obecně samozřejmě stále platí, že kojení poskytuje kojenému děťátku protilátky a chrání před alergiemi, ale i zde se zřejmě najdou výjimky.
 
Nikdo dnes nepochybuje o tom, že kojení matkou, která je HIV pozitivní nebo nakažena tuberkulózou může být dítěti osudným. Obvykle se ale mlčí k tomu,  že matka - atopička nejen že kojením dítěti nepomůže proti vzniku ekzémů, alergií a astmatu, ale naopak může jejich rozvoj u kojence podpořit. Dlouho kojené děti astmatických matek jsou astmatem ohroženější než děti, které jejich astmatické matky kojily jen krátce nebo vůbec; a ačkoli je poměrně dobře prokázán nižší výskyt onemocnění dolních dýchacích cest či středouší u malých kojených dětí, existují i dlouhodobé studie, dávající zvyšující se počet dlouho kojených dětí do souvislosti s nárůstem výskytu alergií, astmatu a atopií v populaci. Podle některých se zdá, že kojené děti jsou na tom zdravotně lépe v ranném věku (2 roky), ale ve věku šesti a více let jsou zdravější děti, které kojené nebyly.
Přesto má kojení ze zdravotního hlediska více pozitiv, než negativ.
 
Narážíme rovněž na hlediska další - novodobý "kult dokonalé matky" nedává ženě na výběr, zda si přeje kojit či nikoli nebo zda se o dítě bude od počátku starat sama osobně dvacet čtyři hodin denně. Matka, která se hodlá jakkoli realizovat i mimo mateřství, bývá často stigmatizována, považována za "krkavčí" (pod původním článkem Terezy Boehmové, který "mléčnou lavinu" strhl, vyčítají diskutující autorce i to, že - ač matka dvou dětí - troufale píše pohádky!) a "emancipovanou".
 
Skutečností ovšem je, že stoprocentní věnování se dítěti - dvacet čtyři hodin denně, tři sta šedesátpět dní v roce - je výsadou (a požadavkem) teprve moderní společnosti. Ve velkorodinách, které znali naši předkové nebo které existují v méně průmyslových zemích, matka k dítěti (dětem) trvale připoutána není. U nás se o děti dříve staraly chůvy (v bohatších rodinách), případně prarodiče nebo starší sourozenci v rodinách chudších (zatímco matky pracovaly, ať už na polích nebo s manželem).
 
Pokud se tedy některá z dnešních maminek z jakéhokoli důvodu uchyluje k umělé výživě nebo svěřování dítěte do péče jiné osoby, nechová se "moderně", ale právě naopak...
 
 
 
Související články:
 
Holky alternativky
Matka na ten nejplnější úvazek
Speciální mléko pro děti
Koukejte mít děti - zavřené doma!
 
 
 
 
 
 
Další články autorky: http://manzelka.bloguje.cz
 
 
Fotografie v perexu: http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
K tématu více:
 
Milena Lenderová, Karel Rýdl: Radostné dětství? Dítě v Čechách 19. století
Jan Zrzavý: Proč se lidé zabíjejí
https://apps.who.int/nut/db_bfd.htm
http://www.oecd.org/dataoecd/30/56/43136964.pdf
http://www.tigis.cz/alergie/alergie202/nentwich.htm.
http://www.tigis.cz/alergie/alersup203/16jirsova.htm

Autor: Karíma Sadio | středa 24.11.2010 15:24 | karma článku: 16,96 | přečteno: 2452x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Elektrošok pro vládu

Zpravodajství českých médií sice ohledně dění v západoafrickém Senegalu posledních dní mlčí, ale novináři západních zemí ho na lehkou váhu neberou.

28.6.2011 v 15:11 | Karma: 11,15 | Přečteno: 1175x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Hledáte ipod?

My jeden našli. Je to asi dva týdny. Od té doby se marně snažíme zjistit, komu patří (bezmála detektivní pátrání, které jsme už podstoupili, nebudu popisovat - je to spíš nuda, než dobrodružství). A protože blogy už mi pomohly v neuvěřitelných věcech (nalezení právní pomoci, nalezení ztraceného dokladu, informace o kdečem...), chovám nepatrnou naději, že by mezi čtenáři mohl být i ten, jehož ipod máme doma na skříni. Nebo ten, kdo majitele zná.

22.6.2011 v 13:57 | Karma: 11,24 | Přečteno: 1592x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Karíma Sadio

Hledejte Boha a pijte jen střídmě

"Účelem mariánské pouti je připomenutí, že i Abraham hledal Boha, aniž by se bál chudoby nebo znal cíl vlastních kroků."

14.6.2011 v 11:04 | Karma: 9,38 | Přečteno: 1024x | Diskuse| Kultura

Karíma Sadio

Manželství je válka

Téma domácího násilí v muslimských zemích se v článcích na blogu idnes v minulých dnech objevilo několikrát. Stejně pravidelně byly v diskusích pod nimi k přečtení příspěvky, vyčítající místním vyznavačům/-kám islámu, že o násilí v muslimských domácnostech mlčí.*

3.6.2011 v 19:27 | Karma: 14,37 | Přečteno: 2398x | Diskuse| Společnost

Karíma Sadio

Pravděpodobně kradete. Odpřisáhněte, že ne!

Obálka se tvářila jako ty, které obvykle přinášejí nevyžádanou reklamu od společností, získávajících adresy potenciálních klientů kdovíkde.

21.5.2011 v 11:03 | Karma: 17,16 | Přečteno: 2048x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2934x
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.
Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha."
A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.
(Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)