Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sárinka

Jedna z dam v davu natáhla ruku a štípla Sárinku do zadnice. Prošedivělý gentleman neštípal, ale šťouchl holí, a další divačka hrotem svého paraplete vyzkoušela, zda je na Sárince "všechno pravé".

Dobový romantický obrazzdroj: Wikipedia

Sárinčiny slzy stékají pod obojek;  konec řetězu drží krotitel. Zpátky do klece, z dosahu návštěvníků, Sárinku nepustí, dokud prohlídka nebude u konce.


Saartjie (Sárinka) Baartmanová přišla na svět v 80. letech 18. století v rodině pasteveckých Gonaqů v oblasti Camdeboo, necelých 700 kilometrů od Kapského města. Narodila se do těžkých časů: Gonaqové byli vyháněni z pastvin a  ve snaze přežít se stávali námezdními dělníky a sluhy.

 

Saartje brzy osiřela a vydala se do Kapského města, kde se živila jako služka a kojná, prožila intenzivní milostný vztah s holandským bubeníkem Hendrikem van Jongem a přišla o tři děti.

 

Sářin dlouholetý zaměstnavatel, svobodný černoch Hendrik Cesar, podnikal. Na začátku 19. století se ekonomika dostala do potíží a Cesar přestal být schopný splácet své dluhy. Aby mohl dostát svým závazkům, začal Sárinku za poplatek ukazovat pacientům v námořnické nemocnici - "předvedla se těm, kdo se na ni chtěli podívat," řekla později Anna Cesarová.

 

Hendrikova počínání si všiml i Alexandr Dunlop, který v té době působil ve čtvrti jako lékař otroků a Khoisanů. Podnikavý muž (Dunlopovo jméno mělo mezi dovozci zvířecích, rostlinných i lidských vzorků z exotických kolonií dobrý zvuk), spatřoval v Sárinčiných hýždích odlesky (svého) budoucího bohatství.

Dunlop a Cesar se dohodli, že Alexandr vyplatí Hendrikovi slušnou sumu peněz za to, že Sárinku přesvědčí, aby odjela do Anglie. To, že Dunlop Cesara podvedl, Sárinka odmítla odjet sama a oklamaný Cesar, kterému věřitelé šlapali na paty, nakonec odcestoval se služebnou,  je samostatný příběh.

 

Londýn Sárinku přivítal v roce 1810 jako "Hotentotskou Venuši", na kterou jste si mohli za dva šilinky i sáhnout.

 

Popisována jako "ideál krásy svých krajanů", vystupovala "Venuše" v přiléhavém trikotu tělové barvy, navozujícím zdání její nahoty. V Lonýně ji vystavovatel ukazoval na podstavci; Sárinka si na rozkaz stoupala, sedala, chodila. Baartmanovou tehdy ještě nepředváděli "v kleci", ale přítomnost krotitele i dráždění ze strany návštěvníků odlišovaly její exhibici od předvádění trpaslíků, obrů a podobných  lidských kuriozit.

 

Přesto se - jak je z dobových údajů zřejmé - Saartje pokoušela získat kontrolu nad tím, jaký obraz bude ukazovat veřejnosti a jak bude vystavování probíhat.

 

Případ Sárinky jako "etnografické zvláštnosti" nebyl výjimečný. Tím jej učinilo až jeho zpolitizování: skupina abolicionistů se postavila proti veřejné prezentaci Hotentotské Venuše, požadovala její propuštění a repatriaci zpět do Afriky. Jejich hlavní argument, že Sárinka Baartmanová je vystavována proti své vůli, vyvrátil Hendrik Cezar předložením smlouvy, uzavřené s negramotným "exponátem" i výslech samotné Saartje, vedený v holandštině, kterou plynule hovořila. Lukrativní show mohla pokračovat.

 

Být černoškou by nestačilo na to, aby Sárinka v Anglii 19. století vyvolávala pozornost -  zhruba 2% obyvatel Londýna pocházela z Afriky nebo Karibiku. Po zrušení otroctví zůstávaly tisíce Afričanů ve službách u svých bývalých pánů, osamostatňovaly se a splývaly s majoritou jako sloužící nebo příslušníci nižší třídy. Nosily evropské oděvy, mluvily anglicky; Sárinka nebyla výjimečná barvou pleti, ale "divošstvím" a stavbou těla.

 

Způsob předvádění Sárinky budil nevoli a vedl za strany některých diváků ke stížnostem na zacházení, jemuž byla mladá žena vystavována. Následkem toho Dunlop propustil Cezara, který nedlouho poté v Londýně zemřel a Sárinka, v té době již vdaná (snad za Dunlopa?)  se nechala pokřtít.

 

Rok poté - v roce 1812 - umírá i Dunlop. Sárinka zůstala sama, a pod tajemným patronátem absolvovala turné po Británii. Někdy v této doběpravděpodobně přišla o čtvrté dítě, o jehož otci není nic známo.

 

V roce 1814 zájem anglických diváků upadal; Baartmanová se přesunula do Paříže, kde její tragédie začala naplno. Pařížané nebyli zdaleka tak útlocitní jako Londýňané; Sárinka dostala klec a obojek. Jedenapůl roku ji cvičitel divokých zvířat Reaux vystavoval s velkým úspěchem; později si nový  majitel vylepšoval rozpočet také tím, že nutil Sárinku k prostituci.

Skvělé výdělky, které jí Dunlop sliboval, když jí odvážel z Kapského města, Sárinka nikdy neviděla. Neměla ani peníze na cestu zpátky. Začala pít a na konci roku 1815 opuštěná zemřela.

Její pozůstatky si vyžádalo Muséum d´Historie Naturelle. Georges Cuvier, vědec, který na Sárince prováděl měření ještě za jejího života, triumfoval: konečně dostal možnost prozkoumat "Venušiny" genitálie. Zájem Evropanů o khoisanská přirození byl enormní – už na první exhibice Sárinky lákal pvystavovatel otenciální diváky informací o ženě, která má na genitáliích "cosi jako kůži visící z krocaního krku".

Morbidní zvědavost rostla s obtížností zastihnout Křováky nahé nebo je k nahotě přemluvit – Baartmanovou nepřesvědčily ani finanční nabídky.

 

Cuvier ve svě pitevní zprávě došel k názoru, že "hotentotská zástěrka" jsou jen zbytnělé stydké pysky a steatopygii má na svědomí hromadění tuku v hýždích. Ouška a kostru Baartmanové  přirovnává k orangutaním a řadí Sárinku do skupiny "Boschimane" naznačuje tím, že zkoumaný objekt má blíže k opicím než k lidem. K tomuto názoru se ostatně klonili i holandští osadníci v jižní Africe: Holanďané  dokonce pojídali maso ulovených Křováků ve víře, že konzumují zvěřinu.

 

Vypreparovaná Sárinčina kostra, mozek a genitálie se staly majetkem muzea. Ve Francii zůstaly až do roku 2002, kdy se vrátily do jihoafrického Hankey, pravděpodobného místa narození Baartmanové.

Saartje je dnes ikonou feministek; a v depozitářích muzejí po celém světě se práší na stovky koster lidí, jejichž jména nejsou známá a po jejichž pohřbení nikdo nevolá.

 

---------------------------

 

Zdroje:

Clifton Craiss, Pamela Scully: Sara Baartman and the Hottentot Venus: a ghost story and a biography

http://www.shpltd.co.uk/qureshi-baartman.pdf

http://cordieb.wordpress.com/2007/10/30/who-is-saartjie-sarah-baartman/ 

http://scienceblogs.com/laelaps/2009/02/the_tragedy_of_the_hottentot_v.php

http://books.google.cz/books?id=dAqycFD4PBsC&pg=RA1-PA264&lpg=RA1-PA264&dq=saartje+baartman&source=bl&ots=372ZXP19d1&sig=HjHZ2K-o-HX0fYVtl30q8F44_Bo&hl=cs&ei=3RTTStHdNcyLsAaJh6nKBA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CCUQ6AEwBjgK#v=onepage&q=saartje%20baartman&f=false







http://www.jhu.edu/jhumag/0609web/sara.html




Autor: Karíma Sadio | pondělí 12.10.2009 13:50 | karma článku: 13,55 | přečteno: 3107x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Nespokojená matka = spokojené dítě. A proč by ne?

"Cítím se skvěle. Jsem dokonale zdráv, je mi super, lepší by to už být nemohlo. Jenom mě šíleně bolí zub."

28.6.2012 v 15:17 | Karma: 16,89 | Přečteno: 1848x | Diskuse| Ona

Karíma Sadio

Dveře dokořán

"Tohle že má být přesně pro mě?" kroutila Míša hlavou. "To si jako mám nechávat dál srát na hlavu?" listovala knihou, která doporučovala různé úskoky a lsti pro nalákání harmonie do manželství.

18.6.2012 v 20:28 | Karma: 12,72 | Přečteno: 1164x | Diskuse| Ona

Karíma Sadio

Evropa a polygamie

Ještě před devatenácti lety uznávala Francie legitimitu polygamních manželství. Každý dělník z ciziny s sebou mohl přivést své manželky se statutem rodinných příslušníků; v důsledku toho se dnes na území Francouzské republiky nachází téměř půl milionu lidí žijících v polygamních domácnostech.

9.5.2012 v 8:56 | Karma: 13,23 | Přečteno: 2636x | Diskuse| Ostatní

Karíma Sadio

Něco nalezeného, něco ukradeného...

Loňské několikaměsíční pátraní po majiteli nalezeného ipodu (věrní čtenáři vědí) nebylo úspěšné. Letos mi jde o něco většího. Doslovně i jinak.

31.3.2012 v 13:57 | Karma: 10,52 | Přečteno: 1340x | Diskuse| Ostatní

Karíma Sadio

Porod ne jako medicínská, ale jako společenská událost

Naše babičky porodily na poli, dítě zavinuly a hned pokračovaly v práci. Následujme moudrost předků, dopřejme, tak jako oni, rodičkám ticho a soukromí.

28.3.2012 v 15:45 | Karma: 32,25 | Přečteno: 4804x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Volby by s přehledem vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a lidovci

2. května 2024  8:17

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2934x
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.
Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha."
A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.
(Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)