Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chybí Africe ze všeho nejvíc vzdělání?

Stará paní stojí po kotníky v rýžovišti. Shýbá se nad svěžími sazenicemi už od rána. Sama.

Už nemůžu pěstovat zdaleka tolik, co ještě před pár lety," postěžovala si reportérovi IRIN paní Badiane v jižním Senegalu. "Je to už pár let, co mi zemřel manžel, a každý rok teď musím platit sezónním dělníkům: všechny syny mám v Dakaru, na pole prý nemají čas."
 
Převážná většina Senegalu se nachází v sahelském pásu savan a polopouště – jen 5% půdy je zavlažováno. Výnosy zemědělství, které živí (doslova) většinu obyvatelstva, závisí na nepravidelných sezónních deštích a na tom, kolik se toho kterého roku objeví škůdců. Necelá polovina obdělávané půdy je využívána pro pěstování arašíd a arašídy také tvoří většinu zemědělského exportu Senegalu. Na třetině polí roste další exportní plodina - bavlna.  Jen menší část pozemků je využívána pro pěstování obilovin (rýže, prosa, kukuřice) a zeleniny, a zemědělci své výpěstky obvykle také sami spotřebují.
 
V předchozích desetiletích nebyl Senegal potravinově soběstačný: 80% potravin (převážně rýže a rajčatového koncentrátu) pro domácí trh nakupoval v zahraničí. Zejména spotřeba rýže dramaticky převyšuje její produkci - Senegal je po Nigérii druhým největším africkým dovozcem této komodity.
 
Spotřeba rýže (a související neschopnost tuto spotřebu pokrýt) tam má relativně nedávné kořeny: v dobách francouzské kolonizace bylo senegalské zemědělství, původně sloužící výrobě potravin, přeorientováno na produkci pozemnice olejné.
Senegal sice do Evropy exportoval arašídový olej už před kolonizací, ale nikdy ne v takovém množsví – zemědělci v prekoloniálních dobách využívali půdu hlavně k pěstování obilí. Francouzské vláda nechala prosná pole zmizet: místo obilí vyrašily arašídy. Aby bylo možno udržet pod kontrolou ceny potravin a aby farmáři měli motivaci k pěstování arašídů, nechaly koloniální úřady dovážet velké množství levné, zlomkové rýže. Rýže – v předkoloniálních dobách sice známá, ale považovaná za luxusní potravinu - tak v jídelníčku obyvatel vytlačila proso.
 
Tato změna stravovacích návyků Senegalců nebyla náhodná: rýži ve velkém produkovaly francouzské kolonie v Indočíně; ekonomický koloběh byl uzavřen.  
 
Rýže se tedy stala hlavní složkou jídelníčku Senegalců. Jenže podnebí větší části Senegalu je pro pěstování rýže zcela nevhodné a silná měna (umožňující levný dovoz) znevýhodňuje místní rolníky, kteří donedávna pracovali jen s tradičními nástroji. Domácí výroba až do loňského roku pokrývala jen cca 15% spotřeby.
 
Zemědělství trápí i jiné novodobé neduhy - například nízká společenská prestiž rolníků. Ochota k polním pracem klesá u mladé generace stejně rychle, jako narůstá počet vzdělaných lidí.  Mnohé absolventy škol od rolničení odrazuje nejen tušení, že v zemědělství se nedá zbohatnout, ale hlavně společenská nemožnost pustit se do farmaření s diplomem ze střední nebo vysoké školy v kapse.
 
Maturant nebo absolvent VŠ by takovou prací znemožnil sebe i rodinu, projevil by se jako neschopný a neambiciózní – "studoval, a k čemu mu to je? Okopává pole motyčkou! Rodiče do něj investovali, a on je úplně k ničemu! Chudák jeho matka...".
 
Založí-li tentýž člověk doma na čestné místo svůj univerzitní diplom, uloží se na kanape a bude "čekat na příležitost", nic na vážnosti neztratí – studoval a teď jen nemá práci... Je ale nemyslitelné, aby – než jinou práci najde – zasadil ze zištných důvodů pár melounů.  
 
"Moje výpěstky nám teď nestačí ani na tři čtvrtě roku," stýská si dál paní Badiane. "Musím chodit prodávat na trh. Letos sice zrovna pršelo, ale zase jsem neměla na dělníky. Nás, kteří farmaříme, je čím dál míň a stárneme..." 
 
Přesto došlo k obratu. V roce 2008 zahájila senegalská vláda projekt GOANA, jehož cílem mělo být zajistit zemi potravinovou soběstačnost nejpozději do sedmi let. Investoři do zemědělství dostali záruku daňových prázdnin, domácí zájemci mohou využívat bezúročných půjček. Na trh se dostávají nové změdělské stroje z Indie a Íránu.
Vláda do projektu investuje ve vlastním zájmu: každoročně totiž utrácí obrovské částky za dotace, jejichž pomocí snižuje (státem určené) maximální ceny základních potravin na trhu.
 
Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat: už vloni se podíl obdělávané půdy zvýšil o 35%, produkce prosa stoupla téměř o pětinu, výnosy kukuřice bezmála o polovinu. I té rýže je o čtvrtinu víc, než předloni.
 
"Nyní ještě čekáme na dodávku tisícovky traktorů a sedmi stovek motorových pluhů," těší se senegalská ministryně zemědělství, paní Fatou Gaye Sarr.
 
Některé problémy ale zůstávají: zemědělci z východu země si stěžují, že pro potíže s transportem ovoce a se zpožďováním plateb od překupníků nejsou schopni své výpěstky zpeněžit. Další říkají, že osivo dostali pozdě, a že některé dotované semeno nakonec tajně skončilo za vyšší ceny na běžném trhu.
 
Většina zemědělců se navíc shoduje v tom, že hlavním cílem projektu GOANA by mělo být řešení nedostatku vody: "Je utopií myslet si, že můžeme dosáhnout potravinové soběstačnosti, když všechno závisí na deštích. Dobrá sklizeň je proto, že dost pršelo, ne kvůli GOANě," říkají někteří.
 
"To, co jsme sklidili, pokryje část spotřeby, ale neznamená to, že jsme potravinově zajištění. Rýži si budeme dál kupovat v obchodech," tvrdí skeptikové.


 
 
http://www.lesoleil.sn/article.php3?id_article=52579
http://wow.gm/africa/senegal/dakar/article/2008/11/1/senegal-government-celebration-of-farming-initiative-premature-1
http://www.aps.sn/spip.php?article61450
 
http://www.reuters.com/article/idUSL11206798

 
 
 
Obrázek v perexu: http://www.flickr.com/photos/babasteve/
 
 
 
Další články autorky: http://manzelka.bloguje.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karíma Sadio | čtvrtek 14.1.2010 9:16 | karma článku: 15,40 | přečteno: 1877x
  • Další články autora

Karíma Sadio

Hanebnost Sira Nicholase Wintona

Nicholas George Winton se do povědomí světové veřejnosti zapsal tím, že v rámci dobrovolnických akcí na záchranu Židů a dalších ohrožených lidí na nacisty okupovaných územích zařídil v roce 1939 odjezd 669 dětí z Československa do Velké Británie.

26.12.2014 v 8:46 | Karma: 23,40 | Přečteno: 3895x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Srdce temnoty

Středoafrická republika, dříve nazývaná Ubangi Šári, je proslulá množstvím hmyzu, který v ní žije. Za těchto okolností není divu, že střední Afrika přitahuje pozornost entomologů. Kolega bloger Martin Konvička není výjimkou. Poslední článek pana Konvičky se ale bohužel týká výhradně politické situace ve Středoafrické republice a je plný omylů a nepravd.

11.11.2014 v 8:01 | Karma: 13,12 | Přečteno: 753x | Diskuse| Politika

Karíma Sadio

Dva roky v zemi hrochů

O Mali se v médiích v poslední době hovořilo hlavně v souvislosti s pokusy Tuarégů a islamistů získat vládu nad regionem.

29.4.2013 v 9:32 | Karma: 7,90 | Přečteno: 535x | Kultura

Karíma Sadio

Chuděry singles!

Než se moderními médii zmatené třiceti- a víceleté ženy rozkoukají, ujede jim vlak. V mládí se to moc pěkně poslouchá i proklamuje: můžete si dělat co chcete, žádné pánské ponožky poházené po koberci, žádné nevhodné poznámky a nepříjemné otázky, máte čas sama na sebe, na práci, na zábavu. Za pár desetiletí z takových větroplašek ale budou opuštěné ženské bez rodiny, bez vnoučat a bez pomoci.

5.4.2013 v 20:32 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2894x | Diskuse| Společnost

Karíma Sadio

Manželství a strach

Má žena, která se bojí, že jí manžel unese dítě do zahraničí, právo (a možnost) informovat úřady? Jak daleko smí taková matka zajít? Co je přijatelné právně... a co morálně?

4.8.2012 v 17:51 | Karma: 14,66 | Přečteno: 2610x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

  • Počet článků 155
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2934x
Láska nedává nic než jen sebe a nebere nic, co sama nemá.
Lásce nic nepatří, ale ani ona nikomu nepatří.
Lásce totiž zcela stačí samotná láska.
Milujete-li, neměli byste říkat "Bůh je v mém srdci", ale raději říkejte "Já jsem v srdci Boha."
A nemyslete si, že lásce můžete určovat směr, protože láska, pokud jí stojíte za to, určí směr vám.
(Džibrán Chalíl Džibrán, Prorok)