Proč je lidi nemaj´rádi 4

Říkám o nich, že se živí čísly. Že nejsou stravitelná? Omyl. Nic nepěstují, dobytek nechovají, chleba nepečou. Nevyrábějí šaty ani boty, prostě jen nakupují a prodávají. Boom tohoto podnikání nás měl před třiceti léty varovat.

Nejnevinnější skupinou jsou normální obchodníci. Každé zboží někdo musí dopravit, uskladnit, nabídnou zákazníkovi. Je jen otázka, s jakými náklady a jakým ziskem do vlastní kapsy. Prostě levně nakoupit draho prodat. Dodavatelé si stěžují, zákazníci také.  Ani malé dítě nevěří, že slevová akce je skutečně sleva. Ví, že zboží ve slevě se dá koupit levněji. Je to lákadlo. A když se z tuny banánů půl tuny zbyde, jsou jen tři možnosti. Vyhodit, prodat ve slevě, prodat v dobročinné akci, kde zákazník nakoupí a daruje. Obchod prosperuje. Nízká cena je občas vykoupena otrockou prací, dětskou prací nebo snížením kvality. To se ví, ale co dál? Obchodníky kritizujeme, nadáváme na ně, ale to je asi tak všechno.

Druhá kategorie je sofistikovanější. Obchodníci s financemi si vypůjčují (téměř zadarmo) a půjčují (za příjemný úrok). Nabízejí půjčky a hypotéky s likvidačními splátkami, organizují exekuce a pěstují inflaci. Takže zákazník může šetřit, půjčovat si, investovat, stejně většinou prodělá. Na začátku investice mají svůj poplatek jistý, na konci nemáte jisté nic. Je to stejné jako sázky. V balíku je sto milionů, někdy někdo vyhraje, ostatní to zaplatí. Ale sázková kancelář je vždy v balíku. Proč asi banky patří mezi nejbohatší? Samozřejmě vedle obchodníků s drogami, zbraněmi, prostitucí, chráněnými živočichy a kradenými památkami. Dobrá společnost.

Třetí skupina jsou opravdoví ekonomové. Ekonomové, kteří vám vysvětlí, jak skvělý je průměrný plat. Životní náklady nejchudších neznají. Pečlivě sledují HDP. Umí předpovědět, že po růstu přijde krize. A jsou schopni tak fantastických objevů, jako že důchodci si přilepší (když to dobře dopadne), protože navýšení důchodů bude o pět pětek vyšší než inflace. Kvalifikovaně vám vysvětlí, že vodu je nutno zdražit, protože málo spotřebujete (netuším, jestli je zvýšení určeno domácím správcům sítí nebo zahraničnímu podnikateli). Oznámí vám, že elektřina nezdražuje, pouze její distribuce, protože byla teplá zima tedy malá spotřeba (proč potom trestají větší odběratele vyššími paušály, když by jim měli být vděční – pro drobného spotřebitele množstevní sleva neexistuje?). Vymysleli daňové ráje, investiční pobídky atd. Vlastě nevymysleli.

Oni jen opisují. Zhruba před jeden a půl tisícem let to v Říši Římské bylo stejné:

Obchodníci spekulovali, rolníci a řemeslníci platili kruté daně. Navíc měli vůči státu určité povinnosti pracovní i dodavatelské. (Dnes se tomu říká veřejné práce.) Vymáhání daní přineslo korupci. Zajímavé je, že od daní bylo už tehdy částečně osvobozeno duchovenstvo, a vyšší vrstvy vůbec. Prostě establishment.

Postupně stát nebyl schopen uživit svůj aparát, armáda se stala nefunkční, obyvatelstvo sabotovalo a podvádělo, v krajním případě utíkalo ze země (migrace).

Samozřejmě přidaly se i další problémy. A tak skončila Říše Římská. Podstatné je, že to nebylo ani poprvé, ani naposledy. Kdopak je na řadě nyní?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Ryšán | pondělí 19.3.2018 8:46 | karma článku: 28,14 | přečteno: 848x
  • Další články autora

Karel Ryšán

Čekám a čekám…

25.9.2019 v 13:25 | Karma: 25,64

Karel Ryšán

Jak rozumět informacím!

17.8.2019 v 14:25 | Karma: 12,84

Karel Ryšán

Proč jsem optimista?

8.3.2019 v 9:21 | Karma: 12,35

Karel Ryšán

Svaté pravdy

1.3.2019 v 8:30 | Karma: 15,71

Karel Ryšán

Na obranu paní Schillerové

24.2.2019 v 9:16 | Karma: 38,25