Kde se toulá sv. Martin?

Je to jednu generaci, kdy jsme lyže obouvali před domem od listopadu do března. Pokud se oteplilo, bylo to jen na pár dní. Závěje metrové, chodníky neschůdné. Dnes je sníh o stovky metrů dál a desítky metrů výš.

Kdybychom šli ještě o generaci dál, dozvěděli bychom se z vyprávění, jak naši dědové sáňkovali ve městě a atrakcí byl motoskj?ring. To jezdili lyžaři ve vleku za motocyklem. Ulice samozřejmě nebyly solené ani sypané štěrkem.

Útočit na kdekoho je snadné. Bohužel, skutečně velké problémy vznikají postupně, zaslepenou a dlouhodobou nečinností nejen kompetentních, ale veškeré veřejnosti. Máme svoji hlavu, své názory, někdy i hloupé, ale naše (resp. evropské). Jsme nejen nepředvídaví, ale i nepoučitelní.  Tak jen jednoduchý příklad se složitými souvislostmi.

Globální oteplování je skutečnost. Potvrzená. Vědci se sice rozcházejí v názorech kdo má na budoucích problémech větší vinu, ale fakt je fakt. Fakt je, že nejen podnikatelé, ale i jejich státní podporovatelé tuto skutečnost ignorují.

Vrážíme velké peníze do lyžařských středisek, vleků a sjezdovek. Lyžaři jásají, provozovatelé přehlížejí prognózy klimatologů. Bude teplá zima? Nevěří, protože nechtějí věřit. Proč taky? Nebude-li sníh, stát by měl podnikání podržet. Některá vedení jsou neuvěřitelně dlouhá.

Mám na mysli solidní, tedy nepolitický článek v časopise National Geographic z února 2006. (Co je dvacet let na poučení nepoučitelných?)  Jmenuje se „Tání ledu – tyrolské Alpy pod tlakem“. Dovolte, abych citoval z tohoto rozsáhlého materiálu data.

„V Alpách zasahujících do osmi států je dnes roztroušeno okolo 600 lyžařských středisek (2006). Vzhledem k tomu, že se trvalá sněžná čára pohybuje podle teplot, mohla by asi polovina těchto středisek do roku 2050 přestat fungovat.“ Prozatím se ledovce chrání zakrýváním (jen Pitztal – okolo 121 000 dolarů ročně).“

„Jsme obchodníci, řekl Willi Krueger z pitztalského střediska, které leží v nadmořské výšce přesahující 2700 metrů. Kdybych měl investovat, rozhodně bych neinvestoval do lyžařského areálu položeného níž než 1600 metrů.“

V Česku tak vysoké hory nemáme, na Sněžku se areál nevejde. Jenže máme svůj rozum. Podnikatelé využijí třeba týden a stát je bude podporovat. Možná, že by bylo rozumnější budovat rybníky a nádrže s písčitými plážemi pod palmami než lyžařské vleky.

Jenže proč o tom uvažovat, když je teprve rok 2018. Stačí přežít volební období.

A tak je to všude. Budeme zvládat kamionovou dopravu? Energetickou krizi? Nedostatek vody? Správný politik a národohospodář je v pohodě.  Jsme v pohodě za každého počasí, protože máme dlouhé vedení. Za jakékoliv problémy může vždy předchozí vláda.

Ten příklad se sněhem jsem vybral čistě náhodou. Ještě že to v tomto případě můžeme svést na   sv. Martina. Možná je v tom nevinně. Není vyloučeno, že sedí v některém vlaku na trati.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Ryšán | úterý 13.11.2018 9:11 | karma článku: 10,91 | přečteno: 134x
  • Další články autora

Karel Ryšán

Čekám a čekám…

25.9.2019 v 13:25 | Karma: 25,64

Karel Ryšán

Jak rozumět informacím!

17.8.2019 v 14:25 | Karma: 12,84

Karel Ryšán

Proč jsem optimista?

8.3.2019 v 9:21 | Karma: 12,35

Karel Ryšán

Svaté pravdy

1.3.2019 v 8:30 | Karma: 15,71

Karel Ryšán

Na obranu paní Schillerové

24.2.2019 v 9:16 | Karma: 38,25