Věcné břemena v ČEZolandě a RWElandě.

Možná tímto článkem odjistím časovanou bombu a možná jen splasknu nafukovanou bublinu.

V tomto státě, jak už je zvykem, se některé zásadní věci řeší na poslední chvíli nebo až po funuse. Pověstný křížek si pak stát schovává do šatníku vedle toho pověstného kostlivce.

Před rokem 1989 si energetická a plynárenská společnost dělala v tomto státě co chtěla. Ale bohužel i po roce 1989 si tito energetičtí giganti ty své komunistické móresy přinesli sebou do nově vznikajících polostátních energetických společností.

A tak prostě přišli pánové z ČEZu  na váš pozemek jen se stavebním povolením a natáhli přes něj dráty. To samé udělali pracovníci plynáren, tepláren, telecomu nebo vodáren. Ale to, že vám znehodnotili pozemek, už nikoho nezajímalo. Prostě v zájmu státu, lidu, strany a mimozemšťanů bylo třeba někde vést přepravní soustavu. A zákon o soukromém vlastnictví šel prostě stranou. Koho zajímalo vašich 10 akrů pole, když nově vznikající továrna potřebuje proud a plyn?

A tak jsme se dostali do situace, kdy přes desetitisíce soukromých pozemků vedou přepravní soustavy a nejsou právně vyřešeny vztahy mezi vlastníky pozemků a majiteli přepravních soustav. Zkuste si jít vyřídit stavební povolení třeba na stavbu obyčejného bazénu? Musíte oslovit snad všechny instituce, které v tomto státě jsou, aby vám dali povolení ke stavbě. Ale nedej bože, když svým bazénem porušíte bezpečnostní nebo ochranné pásmo nějaké přenosové soustavy. Na stavební povolení můžete zapomenout.

Uvedu několik příkladů. Přes váš pozemek vede el. vedení 22 kV. Toto vedení má na každou stranu ochranné pásmo 7 m od krajního vodiče. Když k tomu připočtu 3 m mezi krajními vodiči, tak je to úctyhodný pás široký 17 m. A v tomto pásmu nesmíte nic stavět. Dokonce zde nesmíte ani vysazovat žádné dřeviny, které by mohly dorůst do výšky nad 3 m. O chovu koní ani nemluvě. Stačí trochu vyšší vlhkost a koně si můžete chovat tak na salám. Pokud přes váš pozemek vede el. vedení 110 kV, tak toto ochranné pásmo je 15 m od krajního vodiče na obě strany. Jestli je rozpětí mezi krajními vodiči 20 m, tak máte padesáti metrový pás zbytečné půdy, z které platíte ještě daň. Maximálně zde můžete pěstovat růže nebo konopí.

U plynárenských zařízení je to ještě drsnější. Pokud vám vede přes váš pozemek vysokotlaké potrubí s tlakem nad 40 barů, může být bezpečnostní pásmo až 160 m na každou stranu od osy plynovodu. A i zde platí stejné omezení jako u elektrické soustavy. Prostě zde nepostavíte ani šopu na žebřiňák, pokud má pevné základy. A v ochranném pásmu u plynovodu nesmíte zasadit ani dřeviny, jejíž kořeny by rostly hlouběji než 20 cm pod zem. Takže zde můžete tak akorát pást ovce, krávy nebo králíky.

V roce 2009 byl vydán zákon 158/2009 Sb., který novelizoval všechny předešlé energetické zákony a to: zákon č. 458/2000 Sb., zákon č. 151/2002 Sb., zákon č. 262/2002 Sb., zákon č. 309/2002 Sb., zákon č. 278/2003 Sb., zákon č. 356/2003 Sb., zákon č. 670/2004 Sb., zákon č. 186/2006 Sb., zákon č. 342/2006 Sb., zákon č. 296/2007 Sb. a zákon č. 124/2008 Sb.

A v tomto zákoně č. 158/2009 Sb. je § 98a, který uzákonil, že:

Provozovatel přepravní soustavy je povinen zřídit věcné břemeno umožňující využití cizí nemovitosti nebo její části pro účely uvedené v odstavci 1 písm. d) a to smluvně s vlastníkem nemovitosti.

 

Takže co z toho vyplývá?

 

Provozovatel přepravní soustavy je povinen se domluvit s majitelem pozemku na zřízení věcného břemene v celém ochranném pásmu soustavy a to třeba i úplatně. Zde se na náhradu za zřízení věcného břemene vztahují zákony o věcném břemeni.

A zde nastává velký problém. ČEZ, RWE a ostatní majitelé přepravních soustav mají na to podle zákona 158/2009 Sb. § 98 odst. 14) čas jen do konce roku 2017.

A kolik vlastníků pozemků ví, že může žádat náhradu za znehodnocení svého pozemku? Kolik jich ví, že na to je zákon? Oni to nevědí ani junioři v ČEZu. Setkal jsem se s příkladem, kdy majitel takto zatížené nemovitosti žádal po ČEZu náhradu za zřízení věcného břemene. A odpovědný pracovník ČEZu mu písemně odpověděl, že na to nemá nárok. Odkazoval se na nějaké staré zákony, které již dávno neplatí a které od doby vzniku byly několikrát novelizovány. Zákon 158/2009 Sb. vůbec neznal nebo nechtěl znát? Tak proč tam vlastně hňup sedí?

 

A tak se znovu ptám?

 

Odpovídají takto lživě tito "fundovaní" pracovníci ČEZu schválně, aby zůstalo více peněz na rozdělování milionových odměn nebo jsou to hloupí poskoci Top manažérů ČEZu? A co budou dělat v roce 2017, kdy vyprší doba, po kterou musí být zapsány všechny zatížené nemovitosti na katastru nemovitostí?

ČEZ i RWE mají miliardové zisky. ČEZ investuje na Balkáně, v Polsku, chystá se na Ukrajinu. Neměl by si ale prvně udělat pořádek doma? Neměl by prvně vyplatit majitele zatížených nemovitostí? Určitě to bude stát nemalý peníz. Ale to je problém jen a jen majitelů soustav. To už měli řešit dávno a ne kupovat prodělečné elektrárny na Balkáně.

Autor: Jiří Ručka | pondělí 15.2.2010 7:00 | karma článku: 33,40 | přečteno: 8535x