Lenny Kravitz – rocker z dobré adresy.

Čtyřiceti šesti let se dnes dožívá prvotřídní rocková celebrita, která dokázala lidi přesvědčit, že jeho hudba je moderní, protože moderní je on sám. Tímto oslavencem je Leonard Albert Kravitz.

Po otci ukrajinský Žid, po matce Bahaman. Jméno Leonard dostal po svém zemřelém strýci, který zahynul jako 20-ti letý v Yangpyeongu v Korei.

Kravitzovi bydleli v New Yorku v luxusní čtvrti na Manhattanu, což nebránilo Lennymu k výletům do černošského Bronxu. Díky toho již jako desetiletý viděl živě Jamese Browna, Jackson Five, Milese Davise, Ellu Fitzgerald nebo Dukea Ellingtona.

V roce 1974 se Kravitzovi přestěhovali do Los Angeles do pověstného okrsku 902 10. Brandon a Brenda Walshovi sice ještě v sousedství nebydleli, ale spolužákem Lennyho ze střední školy byl neméně slavný kytarista Slash. Ale třeba i zpěvačka Maria McKee, jejíž hit Show Me Heaven dobyl na 4 týdny Anglii (píseň je známa především z filmu Bouřlivé dny s Tomem Cruisem v hlavní roli).

Lennyho matka Roxie objevila v Lennym pěvecký talent a tak mu zařídila účinkování v prestižním Kalifornském chlapeckém sboru a ve sboru Metropolitní opery. Základní kámen byl uložen. Kromě toho studoval hru na rozličné hudební nástroje v hudební větví v Beverly Hills High…no jo, kde jsou peníze, tam je i vzdělání.

Dříve než se Lenny proslavil hudebně, vešel ve známost jako přítel Lisy Bonet. Ta byla hvězdou sitcomu Cosby Show. Hrála zde druhou nejstarší dceru doktora Huxtablea (Billa Cosbyho). A v roce 1987 se s Lisou Bonet Lenny i oženil.

Lennyho hudební začátky (kromě účinkování ve sborech) byly spojeny s hudebním tělesem Romeo Blue. Tatínkovy peníze (byl producent televizních zpráv ve společnosti NBC-TV) mu pomáhaly rozjíždět hudební kariéru.

Díru do světa svou hudbou ale udělal až v roce 1989, kdy vydal svůj debut Let Love Rule. Ale to už bydlel zpět v New Yorku a spolupracoval se studiovým inženýrem Henry Hirschem. Debutu se prodalo na 2 miliony kusů. První singl z tohoto alba byla stejnojmenná skladba Let Love Rule, která dosáhla 5. příčky v Americe. Na desce jsou i další hitovky jako I Built This Garden For Us nebo Rosemary, ke které napsala text Lennyho manželka Lisa.

Další Lennyho album vyšlo v roce 1991. Dostalo název Mama Said. Prodalo se jej víc než 3 miliony kusů. Na albu se objevila mimojité skladba Always on the Run, ve které zaznělo kytarové sólo bývalého spolužáka Slashe. Další skladba z  tohoto několikrát platinového alba je It Ain´t Over Til It´s Over. Tu věnoval své manželce Lise, která se dozvěděla o jeho románku s Madonnou, pro kterou Lenny napsal skladbu Justify My Love,...ale nejen ji…

    Na albu Mama Said je i skladba All I Ever Wanted, kde se spoluautorský podílel Sean Lennon.

    Další osudovou ženou v životě Lennyho Kravitze byla Vanessa Paradis. V roce 1992 s ní natočil album Vanessa Paradis. Na albu nahrál všechny nástroje, produkoval a složil hudbu k deseti skladbám z jedenácti. Album obsahuje i mega hit Be My Baby.

    V roce 1993 vydává Lenny Kravitz asi nejúspěšnější album ve své kariéře Are You Gonna Go My Way. Prodalo se jej 4 miliony kusů a bylo top nejen v USA, ale i ve Velké Britanii. Titulní skladba Are You Gonna Go My Way dobyla celý svět. Další hitovky z tohoto alba jsou Believe nebo Heaven Help. Na skladbě Is There Any Love In Your Heart? se skladatelsky spolupodílel i kytarista Craig Ross.

    V tomto veleúspěšném roce se Lenny Kravitz s Lisou Bonet rozvádí.

    V roce 1994 se objevil na tributním albu skupiny Kiss, kde si společně se Stevie Wonderem zahráli cover Deuce od Kiss.

    Dalším veleúspěšným „zlatým“ albem, je v roce 1995 vydané album Circus. Největší peckou je bezesporu skladba Rock´n´Roll is Dead, která je ale až příliš podobná staršímu hitu Are You Gonna Go My Way. Že by docházely nápady? Singlovka Circus není z autorské dílny Lennyho Kravitze, ale od dvojce Britten, DeVeaux. Za povšimnutí stojí i skladba The Resurrection, kde se autorsky podílel již zmiňovaný kytarista Craig Ross.

    Asi nejúspěšnějším albem, co se prodejnosti týče (když pominu bestoffku) , je v kariéře Lennyho Kravitze album 5, kterého se prodalo víc než 6 milionu kusů. Nejznámějšími kousky z alba jsou určitě skladby Fly Away, I Belong To You nebo cover od The Guess Who American Woman, která je jednou z nejhranějších coververzí vůbec.

    V roce 2001 vychází další Lennyho album pod prozaickým názvem Lenny. Jako už všechny jeho předešlá alba, i zde se najdou hity jako Dig In, Believe In Me (skladba měla větší hitové ambice, bohužel zapadla v průměr) nebo Stillness of Heart (ta už byla úspěšnější).

    V září 2002 se Lenny objeví v jedné epizodě populárních Simpsonů.

    Další Kravitzovo album vychází v roce 2004 a má název Babtism. Prvním singlem z tohoto alba byla skladba Where Are We Runnin?. Skladba však nedosáhla předpokládaného úspěchu. Nečekaně se hitovkou stala skladba Lady. Za povšimnutí stojí ještě singlová California.

    V roce 2006 přispívá Lenny Kravitz svou písní Breathe projektu Absolut Vodka, který tato společnost i zafinancovala. Tuto skladbu remixovalo 10 různých DJ´s.

    Osmé album Lennyho Kravitze vychází 5.února 2008. Má název It Is Time for a Love Revolution. Po několika hudebně méně plodných létech vychází album, které stojí za hlubší poslech. A dokazuje to i úspěch na různých hudebních žebříčcích. Zajímavým počinem je skladba Love Love Love, která má hitové ambice. Další skladba I´ll Be Waiting připomíná jeho skladatelsky plodnou éru z let 91 – 93. Za povšimnutí stojí určitě i funky laděná skladba Dancin´Till Dawn.

    Nejnovější album chystá Lenny Kravitz na tento rok a bude se jmenovat Negrophilia. Že by nějaký černošský komplex? Doufám, že ne. Lenny Kravitz napsal za svou hudební kariéru nespočet hitů. Prodal víc než 20 milionu alb. Hrál i v několika filmech – vzpomenu Zoolander z roku 2001 nebo drama Precious z roku 2009, kde si krom něj zahrála i Mariah Carey. V roce 2007 si zahrál v dramatu Skafandr a motýl, který byl nominován na 4 Oscary za režií, scénář, kameru a střih.

    Takže mnoho úspěchu do dalšího hudebního života a mnoho barevných papírků s portrétem amerického presidenta Grovera Clevelanda v bance.

    Autor: Jiří Ručka | středa 26.5.2010 7:14 | karma článku: 22,13 | přečteno: 5257x