James Kottak – od hard rocku k punku a zpět.

Na Štěpána, přesně před 50 léty, se narodil americký bubeník, kytarista a zpěvák James R. Kottak. Tento hudebník je již 16 let dvorním bubeníkem německé rockové partičky Scorpions.

James Kottak se narodil 26. prosince 1962 v jeden a půl milionovém Louisvillu. Již od dětství se tento talentovaný muzikant zajímal o hudbu. Nejprve to zkoušel jako kytarista ve školním ansáblu, později, když skupinu opustil bubeník, zasedl za „škopky“ sám a už u nich zůstal.

Do velkého světa šoubyznysu vkročil v první polovině osmdesátých let minulého století. Jeho první větší angažmá je spojené s Louisvillskou glam metalovou smečkou Buster Brown, s kterou nabubnoval album Sign Of Victory. A takto zněli Buster Brown i s Kottakem v roce 1985.

Když se po desetileté pauze v roce 1986 rozhodl Ronnie Montrose opět reinkarnovat svou skupinu Montrose (v sedmdesátých létech v tomto bandu zpíval i Sammy Hagar, ex-Van Halen), sáhl do řad Buster Brown, odkud přetáhl zpěváka Johnnyho Edwardse a bubeníka Jamese Kottaka. Skupinu Buster Brown tak odsoudil k zániku. S Montrose nabubnoval Kottak album Mean, které vyšlo během roku 1987. Na tomto vinylu se James blýskl i jako skladatel. Jako spoluautor se podílel např. na songu Pass It On. Jenže ještě na konci roku 1987 Ronnie Montrose kapelu opět rozpouští.

James Kottak ale dlouho nezahálí. Ještě v témže roce dostává lano od Lennyho Wolfa do nově vznikající skupiny Kingdom Come. A tento soubor na začátku roku 1988 natáčí a vydává svůj debut Kingdom Come. Album je velice úspěšné. Ve Státech se umístí dokonce na 12. místě albového žebříčků a stává se platinovým. James se spoluautorky podílel na skladbě Now Forever After. Se skupinou Kingdom Come zažívá Kottak opravdový úspěch, který je podpořen vyprodanými sály nejen po celých Státech, ale taky v Japonsku, kde se skupina stává hodně populární. A i zde se stává velice hranou skladbou pecka Get It On.

A tak na sebe nenechává dlouho čekat vydání druhého alba. To vychází 24. dubna 1989 pod názvem In Your Face. Ve Státech už deska není tak úspěšná jako debut. Prodá se ji zde „jen“ 486 000 kopií a do zlaté desky ji chybí prodat 14 000 kopií. Zato v Anglii boduje nosič na 25. pozici a v žebříčku se udrží 4 týdny. Jako spoluautor se Kottak podílel na skladbách Do You Like It, Gotta Go (Can't Wage a War) a Highway 6.

Během roku 1989 si skupina zahraje jako support na US turné německých superstar Scorpions. A právě zde se Kottak blíže spřátelí s těmito německými giganty. Jenže v srpnu 1989 se Kingdom Come rozpadají.

V následujícím roce se Kottak podílí na nahrávání sólového debutu amerického kytaristy Michaela Lee Firkinse – Michael Lee Firkins. Baskytaru na desce natáčí Jeff Pilson (ex-Dokken, Foreigner, Dio atd.).

Rok 1990 znamená pro Kottaka znovushledání se svým bývalým parťákem z Buster Brown a Montrose, Johnnym Edwardsem. Spolu pak založí kapelu Wild Horses. Jenže ještě před vydáním debutu Edwards kapelu opouští (dostává lano do Foreigner, které přijímá) a na jeho místo nastupuje John Levesque. V roce 1991 vydávají Wild Horses album Bareback, kde se objevila i skladba Whiskey Train. Bohužel ještě v témže roce se skupina rozpadá. Krátký comeback soubor ještě zažívá v roce 2003, kdy natočí druhý nosič Dead Ahead. V současnosti je skupina nečinná a o jejím re-inkarnovaní nemůže být ani řeč.

Ještě během roku 1991 spolupracuje Kottak krátce s torzem skupiny The Cult, Billem Duffym a Ianem Astburym, s kterými se podílí na nahrávání dema Ceremony. Krom bicích hraje na tomto demosnímku i na baskytaru. Samotné album, které vyjde v září 1991, již ale nabubnoval Mickey Curry (dvorní bubeník Bryana Adamse).

Další Kottakova bubenická zastávka je v Německo-irském bandu McAuley Schenker Group. Během roku 1990, kdy si Michael Schenker odskočil natáčet jako host do projektu Contraband, se mu jeho kapela M.S.G. rozpadla, a tak hledal schopné spoluhráče pro natáčení novinkového alba. A dva našel za mořem. Baskytaristu Pilsona a bubeníka Kottaka. S nimi pak natočil desku M.S.G., která vyšla v únoru 1992. Mistra Kottaka je možno slyšet krom jiného ve skladbě Lonely Nights.

V listopadu 1994 nastupuje James Kottak na bubenický post do glam metalové smečky Warrant s kterými se ihned pouští do nahrávání desky Ultraphobic, která vyjde 7. března 1995. Desku otvírá ne příliš hitová Undertow, a ani následná Followed příliš nezvedne posluchače ze sedaček. U kritiky je album celkem ceněné, fanoušci si je spíše nechají projít ušima. Desce chybí vyložený šlágr, kterých měla v minulosti skupina dostatek. V březnu 1996 Kottak Warrant opouští.

21.května 1996 vydává skupina Scorpions desku Pure Instinct. V době natáčení neměla skupina Scorpions stálého bubeníka (Herman Rarebell skupinu opustil v roce 1995), ale na následné koncerty Pure Instinct Tour někoho nutně potřebovala. A tak přišla volba na starého známého Jamese Kottaka, s kterým se znali ještě z doby, kdy hrál u Kingdom Come. Na koncertě v Brémách 24.srpna 1996 se James předvedl ve skladbě Bad Boys Running Wild. Před tím ještě stihl se Scorpions odjet Severoamerické tour.

Rok 1996 byl ale pro Kottaka hudebně hodně plodný. Se svou nastávající ženou Athenou Lee (sestra bubeníka Mötley Crüe Tommyho Lee) zakládá poppunkovou skupinu KrunK, s kterou vydá v roce 1998 desku Greatest Hits. Nechává si zde říkat Jimmy Ratchitt. V tomto bandu ale Kottak hraje na kytaru a zpívá. Na bicí bubnuje Athena Lee. Další album Therupy vydává Kottakův band v roce 2006. To už se ale skupina jmenuje Kottak. Třetí album pod názvem Rock ´n´ Roll Forever vychází v roce 2010 a zatím poslední Attack v roce 2011. A takto zní band Kottak ve skladbě Rock´n´Roll Forever. Během roku 2011 se James Kottak s Athenou Lee rozvádí a na její bubenický post v Kottak nastupuje Francis Ruiz.

V roce 1997 zaskakuje James Kottak za nemocného Vinnye Appiceho na US tour skupiny Dio. Fanoušci jej mohli slyšet a vidět např. ve skladbách Holy Diver nebo Straight Through The Heart.

Krom těchto aktivit pokračuje i nadále úspěšná kariéra Jamese Kottaka ve skupině Scorpions, s kterými natočil doposud 6 studiových a 2 živá alba. S tímto bandem odehrál více než 5000 koncertů v 80 zemích světa. Takto znějí Scorpions ve Wackenu v roce 2006, takto 9. srpna 2007 v brazilském Manausu, takto 15. dubna 2011 v německém Saarbrückenu a takto 24. května 2012 v marockém Mawazine.

A u všech těchto koncertů byl i čerstvý padesátník James Kottak.

Další odkazy:

Interaktivní encyklopedie rocku

Autor: Jiří Ručka | středa 26.12.2012 16:03 | karma článku: 13,50 | přečteno: 910x