Francis Rossi – nefalšovaný hudební dinosaurus.

Dnes se dožívá 62 let jeden z nejdéle aktivních světových rockových muzikantů Francis Dominic Nicholas Michael Rossi, jehož hudební dráha je spojena s britskou rockovou legendou Status Quo.

Hudební kariéra Francise Rossiho začíná na základní škole v Catfordu (místní část Londýna), kde se v roce 1962 schází s Alanem Lancasterem, s kterým zakládá školní skupinu The Scorpions (s německými Scorpions nemají opravdu nic společného). Svůj hudební křest si odbudou na pódiu tanečního sálu sportovního klubu Samuel Jones v jiholondýnském Dulwichu. Jejích první skladbou byla Lancasterova You Are My Girl. Po tomto hudebním startu se v kapele mění nejen osazenstvo, ale i název. Skupina si začíná říkat The Spectres. Do kapely přichází bubeník John Coghlan a klávesista Roy Lynes. Začátkem roku 1965 přichází do kapely ještě druhý kytarista Rick Parfitt, který přináší do skupiny nejen více kytarové rytmiky, ale i hudební zkušenosti, které nabyl ve svém předchozím působišti, ve skupině The Highlights. 18. července 1966 podepisují The Spectres kontrakt s labelem Piccadilly Records, pod jehož hlavičkou vydávají 2 singly se skladbami I (Who Have Nothing), Hurdy Gurdy Man a (We Ain't Got) Nothin' Yet (cover psychedelických The Blues Magoos). Všechny tři skladby nijak hitparádově neoslnily. V roce 1967 se The Spectres přejmenovávají na Traffic Jam. A pod tímto názvem vydávají další singl, kde se objevila i skladba Almost But Not Quite There. Taktéž tento singl se stal propadákem.

Na konci roku 1967 se Traffic Jam přejmenovávají na Status Quo. A tak se začíná psát opravdová historie jedné z nejvlivnějších boogie ´n´ rollových skupin na Britských ostrovech – skupiny Status Quo. V lednu 1968 vydávají Status Quo první singl Pictures of Matchstick Men. Ten dosáhl nemalý úspěch nejen na Ostrovech, ale i v Holandsku nebo v Kanadě. Ve státech se umístil na 12. místě hitparády a dosáhl tak vlastně největšího úspěchu v historií Status Quo ve Státech. Od té doby už v USA žádný singl Status Quo nebodoval (pominu-li 70. místo skladby Ice in the Sun z téhož roku). B-strana singlu obsahovala skladbu Gentleman Joe's Sidewalk Cafe. V září 1968 vydávají Status Quo své první album Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo. Deska se slušně prodává nejen na Ostrovech, kde se hraje v rádiích hlavně skladba Black Veils Of Melancholy, ale i v Německu, kde tento psychedelický nářez fanoušci žerou.

Až do roku 1972 vydají Status Quo 3 alba, jejíž prodejnost není nijak valná, ale singlovky Are You Growing Tired of My Love (album Spare Parts) nebo In My Chair (album Ma Kelly's Greasy Spoon – remastrovaná verze z roku 2003), kterou Francis Rossi napsal, bodují v německé i britské hitparádě.

První opravdového úspěchu dosahují Status Quo až s albem Piledriver (1972), na němž se objeví i hity Mean Girl (v Česku ji hrál Jirka Schelinger pod názvem Miminko) a Paper Plane. A následný vinyl Hello! (1973) boduje u posluchačů taktéž. Hlavně skladba Caroline dosahuje nebývalého úspěchu.

V roce 1974 nejenže vychází další okamžitě pozlacené eLPíčko Quo s Francisovou Fine Fine Fine, ale pánové Parfitt, Rossi, Lancaster a Coghlan třikrát po sobě vyprodají londýnský stadion Wembley. A singl z tohoto alba Break The Rules zaboduje kromě Velké Británie i v Norsku a v Belgii.

Další roky ukážou, že Status Quo to s útokem na hitparády celého světa (kromě Spojených států) myslí zcela vážně. Alba On The Level (1975), Blue For You (1976) a Rockin' All Over the World (1977) dosahují nejen nebývalého úspěchu, ale hlavně vyprodukují takové skvělé hity jako Down Down, Rain, Rockin' All Over the World nebo Hold You Back.

Album If You Can't Stand the Heat... z roku 1978 dosahuje úspěchu hlavně na Ostrovech, ale hitově se nijak neprosazuje, zato jeho nástupce Whatever You Want (1979) už boduje i singlově. Skladby Whatever You Want a Living On An Island se nebývale dobře prodávají jako samostatné singly. A ve stejném trendu pokračuje i skladba What You're Proposing z vinylu Just Supposin' (1980).

V roce 1981 se objeví Francis Rossi jako host na albu Line Up od Grahama Bonneta, kde si zahraje ve skladbě Night Games na coral sitar (v této supergroup se objevil i Jon Lord nebo Cozy Powell).

Na konci roku 1981 opouští Status Quo John Coghlan, kterého vystřídá za bicími Pete Kircher, který předtím bubnoval u Johnny Kidd & The Pirates. S Kircherem vydají Quo dvě alba 1+9+8+2 (1982) a Back To Back (1983) a stihnou s ním ještě vystoupit na charitativním koncertě Live Aid v Londýně v červenci 1985. Zde si mimo jiné zahráli i skladbu Don't Waste My Time z alba Piledriver.

Po tomto koncertě se z kapely Kircher odporoučí a s ním i zakládají člen Status Quo Alan Lancaster. Toho nahrazuje na baskytaru Rhino Edwards, který v minulosti spolupracoval mimo jiné s Fleetwood Mac.

Komerčně nejúspěšnější album v historii Status Quo vychází v srpnu 1986 pod názvem In the Army Now a stejnojmenný hit z tohoto alba In the Army Now se stane statusáckým největším šlágrem. Absolutní vrchol hitparád v Německu, ve Švycársu, v Irsku a v Rakousku hovoří za vše. A aby nezůstalo jen u In the Army Now, tak titulní Rollin' Home boduje celosvětově taktéž (kromě Států – jak jinak).

Následný albový počin z roku 1988 dostává název Ain't Complaining a stejnojmenná skladba z tohoto vinylu se i dobře rádiově prodává. B-strana singlu Ain't Complaining obsahuje hit That's Alright.

Další roky již přinášejí spíše průměrné desky s nepříliš velkými hity. 17. září 1990 vychází skupině Status Quo singl The Anniversary Waltz, a tato skladba se stala na dlouhou dobu poslední úspěšnou. 30. dubna 1994 ještě vydají singlově Status Quo skladbu Come on You Reds, která je natočena speciálně pro fotbalový klub Manchester United. Jako jednička se v britské hitparádě udrží 2 týdny a celkově se na žebříčku drží 15 týdnů. Většího úspěchu dosáhne ještě hitovka Old Time Rock and Roll (cover Bob Seger), která se objevila v původní verzi ve filmu Riskantní podnik s Tomem Cruisem v hlavní roli. A to je na dlouhé roky vše.

Až rok 2008 přinesl předělávku skladby Jump That Rock (Whatever You Want), kterou předělal Scooter a udělal z ni diskotékovou hitovku. Tato předělávka boduje celosvětově.

V září 2010 opráší Status Quo svůj letitý hit In the Army Now, který si zazpívají s Britským armádním sborem. A na Ostrovech tato nová verze hitu boduje na 31. pozici.

Nejnovějším hitem skupiny Status Quo je skladba Rock 'n' Roll 'n' You, která byla veřejnosti oficiálně představena 20. května tohoto roku a má pozlatit cestičku pro nové album, které by mělo oficiálně vyjít zítra a mělo by se prodávat v obchodní síti Tesco pod názvem Quid Pro Quo.

Francis Rossi vydal 2 sólové alba. 1. září 1996 to byla deska King Of The Doghouse a 24. května 2010 One Step At A Time. Na tomto albu se objeví skladby One Step At A Time nebo Fraded Memory.

A do důchodu se ještě určitě tento muzikant nechystá, protože jak sám říká: „Žijí pro sex a Rock ´n´ Roll“. Drogy a alkohol již odboural před léty a jeho 8 dětí hovoří za vše.

A kdo by toho všeho měl ještě málo, tak se na Francise Rossiho a Status Quo může jít podívat osobně 5. listopadu tohoto roku do sportovní haly University Palackého v Olomouci, kde tito staří pardálové odehrají koncert v rámci Festivalu Rocková Olomouc.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Ručka | neděle 29.5.2011 15:10 | karma článku: 18,88 | přečteno: 1585x