Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tajné zbraně 20. století (3. část)

Pokud byste, ve své době, znali tyto informace, pravděpodobně by Vás čekal trest smrti nebo dlouholeté vězení za špionáž. Tehdy se totiž jednalo o přísně utajované zbrojní projekty na jejichž vývoj a výrobu byly vynaloženy obrovské finanční prostředky. Pokusme se poodhalit roušku tajemna a vstoupit do světa racionálního výzkumu i šílených vědeckých teorií.

Tento článek je pokračováním série, ve které se Vám, v krátkosti, budu snažit zprostředkovat nejzajímavější a nejkurióznější zbrojní projekty minulého století. Vesmírná stanice 17F19DM Skif-DM (SSSR) Bezpilotní vesmírná stanice 17F19DM Skif-DM (17Ф19ДМ Cкиф-ДМ) byla tajným projektem, který měl být sovětskou odpovědí na americký program Strategické obranné iniciativy ("tzv. "Hvězdných válek"). Program "Hvězdných válek" byl zaměřen na vytvoření sítě obranných družic, které budou schopny již ve vesmíru (v případě zahájení války mezi USA a SSSR) detekovat přilétající sovětské mezikontinentální balistické střely a okamžitě je ničit pomocí vlastních laserů nebo samonaváděcích protiraketových střel. Úkolem Skifu-DM bylo kroužit po oběžné dráze okolo Země a, v případě potřeby, zaútočit na americké průzkumné i obranné družice a zničit je. K tomuto účelu měl být  hlavní zbraní Skifu-DM laserový kanón.  Vývoj Skifu-DM byl zahájen v červenci 1985 a jeho umístění na oběžnou dráhu se mělo uskutečnit pomocí raketoplánu Buran (za pomoci lidské posádky) na podzim 1986. Jelikož v té době nebyl ještě Buran dokončen, bylo rozhoduto, že jeho umístění ve vesmíru proběhne automaticky, pomocí rakety Eněrgija. Z tohoto důvodu byl nakonec Skif-DM vypuštěn až 15. května 1987 pod krycím názvem Poljus (Полюс) a zástěrkou, že se jedná o civilní družici. Přestože Eněrgija vynesla Skif-DM do vesmíru, při manévru na oběžné dráze došlo k poruše korekčních motorů a celý komplex se zřítil do vod  jižního Tichého oceánu.

Eněrgija a Skif-DM připraveny ke startu na kosmodromu Bajkonur. Skif-DM byl pro veřejnost vydáván za bezpilotní vesmírnou stanici Poljus projektu Mir. Jeho černé maskování (které mělo zamezit optickému a radarovému pozorování ze Země) a atypický tvar však poukazovaly na pravý účel. Protidružicová střela ASM-135 ASAT (USA) Již koncem 50. let si USA začaly uvědomovat nebezpečí sovětského družicového průzkumu nad vlastním územím. Z tohoto důvodu začaly urychleně vyvíjet protidružicové střely, které by mohly být vystřelovány ze stíhacích nebo bombardovacích letounů. Zpočátku byly vyvíjeny střely s jadernými hlavicemi, neboť malá přesnost naváděcích systémů neumožňovala přímý zásah. V roce 1979 však technologie pokročila natolik, že bylo možné zahájit vývoj řízené protidružicové střely s infrčerveným naváděním na cíl, nazvané ASM-135 ASAT (Anti-SATellite) . Tohoto úkolu se ujala firma LTV Aerospace, která do roku 1985 vyrobila 15 těchto střel (původně U.S. Air Force požadovala 112 střel). Dne 13. září 1985 došlo k zkušebnímu použití, při kterém pilot major Wilbert D. Pearson s letounem F-15A Eagle zničil vyřazenou  americkou družici Solwind P78-1 (která se pohybovala na oběžné dráze, ve výšce 555 km nad zemským povrchem). K odpálení došlo v příkrém stoupání, při nadzvukové rychlosti. Palubní počítač letounu byl již na zemi naprogramován údaji o předpokládané dráze cíle a průhledový displej byl přizpůsoben tak, aby pilotovi ukazoval ideální trajektorii letu. Po vypuštění byla střela řízena dálkově na základě informací z letounu, a to až do oddělení druhého stupně. K tomu došlo zhruba ve výšce mezi 80 a 100 kilometry, tedy při opuštění toho, co lze ještě nazývat atmosférou. Druhý stupeň střely se dále naváděl samostatně pomocí výkonného pohyblivého infračerveného čidla. Byl stabilizován rotací a pro úpravy kursu používal 63 malých raketových motorů s krátkým jednorázovým zážehem. Druhý stupeň nenesl bojovou hlavici. Cíl byl ničen kontaktním zásahem, který měl při rychlosti přes 6 500 metrů za sekundu  naprosto destruktivní účinek.

Odhoz ASM-135 ASAT ve výšce asi 24 400 metrů, z letounu F-15A Eagle. Za okamžik dojde k zažehnutí raketového motoru a střela se vydá na svou smrtící pouť k cíli.  Mezikontinentální balistická střela R-36-O (SSSR) O existenci mezikontinentálních balistických střel R-36 se západní svět dozvěděl v roce 1967, při příležitosti vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě, kde byly poprvé veřejně představeny. Daleko větší šok však západní analytici zažili, když se dozvěděli o tom, že SSSR zkouší tzv. "dílčí orbitální bombardovací systém" (Fractional Orbital Bombardment System - FOBS). Tento systém byl založený na tom, že modifikované střely R-36-O (O jako Orbitaľnaja) vynesou na velmi nízkou oběžnou dráhu kolem Země samostatně manévrující jaderné hlavice, kde je "zaparkují". Takto "zaparkované" a připravené hlavice mohly jistou dobu kroužit po své dráze a v určitou chvíli (na povel operátorů z řídícího střediska nebo v predprogramovanou dobu) vstoupit zpět do zemské atmosféry a provést útok proti konkrétnímu nepřátelskému cíli. Výhodou takového řešení bylo to, že střely nemusely ke svým cílům, na území USA, letět nejkratší cestou (přes Severní pól), ale ale útoky mohly být vedeny prakticky z jakéhokoli směru a v jakoukoli dobu. Od prosince 1965 do srpna 1971 provedl SSSR celkem 24 zkušebních odpalů střel R-36-O - část z nich nesla cvičné hlavice, které (pro veřejnost vydávané za družice třídy Kosmos) umístily na oběžné dráhy v oblasti středního Tichého oceánu. V letech 1969 - 1974 byl 18 ostře nabitými střelami R-36-O vyzbrojena 98. strategická raketová brigáda Sovětské armády, než došlo v letech 1982 - 1984 (na základě smlouvy SALT II , mezi USA a SSSR) k jejich deaktivaci a následné likvidaci.

Odpal mezikontinentální balistické střely R-36 ze zodolněného raketového sila.

Pokračování příště...

V závěrečných dvou dílech (4. a 5. díle) se podíváme hlouběji do historie - na 2. a 1. světovou válku.

Další díly seriálu naleznete zde: 

Tajné zbraně 20. století (1. část)

Tajné zbraně 20. století (2. část)

Tajné zbraně 20. století (4. část)

Tajné zbraně 20. století (závěrečná část)

Autor: Dušan Rovenský | pátek 21.8.2009 7:30 | karma článku: 26,65 | přečteno: 15185x
  • Další články autora

Dušan Rovenský

Pohádka o úsporném rozpočtu Pavla Béma

Za sedmero horami a sedmero řekami, žil byl spravedlivý král Pavel, zvaný Bém. Byl to dobrý vládce, oblíbený veškerým prostým lidem, zvířenou i rostlinstvem. V období svého kralování se snažil mo(u)dře vládnout svým državám – žádné zbytečné výdaje, jako například nesmyslný projekt „Olympiáda 2016/2020 v Praze“ (malý tunýlek za přibližně 70 miliónů zlatých) nebo bezedná štola na peníze „Opencard“ (pořádný tunel za více než 1 milardu zlatých).

10.5.2010 v 7:30 | Karma: 39,39 | Přečteno: 5091x | Diskuse| Politika

Dušan Rovenský

Předvolební výstřik Davida Ratha

Jako jeden z více než 7000 občanů mám to potěšení bydlet ve stejné obci jako středočeský hejtman David Rath, jeho manželka a jeho milenka. Taková jedna šťastná rodinka.

30.4.2010 v 7:30 | Karma: 38,42 | Přečteno: 3836x | Diskuse| Politika

Dušan Rovenský

Když válka je mír a islám je osvícené nábožensví

Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. Těmito hesly (obrazně řečeno) multikulturalistů jsme každodenně přesvědčování o mírumilovnosti a osvícenosti islámu. Jenže, pokud JE něco mírumilovné a osvícené, proč nás o tom někdo MUSÍ přesvědčovat?

5.3.2010 v 8:45 | Karma: 42,43 | Přečteno: 6104x | Diskuse| Politika

Dušan Rovenský

Československo – sponzor mezinárodního terorismu

Socialistické Československo sehrálo neblahou úlohu země, která v zájmu „světové revoluce“ školila nebo poskytovala útočiště množství protizápadně orientovaných zahraničních teroristů. Tuto úlohu sehrávalo zejména Federální ministerstvo vnitra (dále jen FMV) a jeho prostřednictvím Státní bezpečnost (dále jen StB).

5.3.2010 v 7:30 | Karma: 30,46 | Přečteno: 8448x | Diskuse| Politika

Dušan Rovenský

Flanderské inferno

V průběhu 1. světové války (také nazývané Velká válka) byly v okolí starobylého belgického města Ypry (vlámsky - Ieper, francouzsky - Ypres) sváděny úporné boje. Flandry, kde se Ypry nacházejí, byly posledním regionem Belgie, který se německým vojskům nepodařilo plně obsadit. Spojenečtí vojáci zde úporně bránili tento strategicky důležitý kus země, který otevíral přístupy k přístavům na pobřeží Lamanšského průlivu - městům Dunkerque a Calais. Kolem Yper se odehrály čtyři velké bitvy, z toho dvě z nich v prvním roce války.

12.2.2010 v 7:30 | Karma: 24,17 | Přečteno: 4135x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7625x
Násilí, holá síla, vyřešilo v dějinách mnohem více než kterýkoli jiný faktor. Opačný názor je jenom toužebné očekávání v té nejhorší podobě. Národy, jež na tuto základní pravdu zapoměly, vždycky platily svými životy a svobodou. - Robert A. Heinlein (Hvězdná pěchota)


Autor publikuje v periodiku
ATM - Armády, technika, militaria


Mé vybrané odborné články můžete číst na Scribd a serveru On War / on Peace.