Smrtící koktejl = Infanrix Hexa + Prevenar 13

Povinná hexavalentní vakcína Infanrix Hexa je dětskými lékaři často aplikována v těsné časové souvislosti s vakcínou Prevenar. Ovšem, jak vyplývá z (původně tajné) rozsáhlé několikaleté analýzy firmy GlaxoSmithKline, tak podání obou těchto vakcín v minimálním časovém rozestupu může často vést k fatálním následkům, mezi než patří trvalá postižení i smrt.

Publikace [1] na stranách 65 - 77 uvádí případy s fatálním následkem subjektu po užití vakcíny Infanrix Hexa. Těchto případů, které skončily smrtí dítěte, bylo v období 23.10.2010 - 22.10.2011 hned 13. Celkem bylo za toto období nahlášeno 1742 případů, z toho 559 závažných.

SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) uvádí, že jen zhruba 2% vedlejších účinků vakcín je skutečně nahlášeno. Předpokládá se, že podhlášenost výskytů těchto účinků je ve všech rozvinutých zemích přibližně stejná, a proto se dá očekávat, že číslo 1742 případů je velice vzdálené realitě.

Hned v 9 z oněch 13 fatálních případů hraje hlavní roli tandem vakcín, Infanrix Hexa se svým dobrým společníkem, Prevenarem 13. Prevenar 13 je pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína určená k očkování proti invazivním pneumokokovým infekcím. V oněch devíti případech byla dávka IH (Infanrix Hexa) aplikována současně s dávkou P13 (Prevenar 13). Děti obvykle zemřely do několika dnů po podání tohoto koktejlu.

Dokument [1] navíc uvádí, že zmiňovaný koktejl řádil i v dřívějších obdobích, například v období 23.10.2009 - 22.10.2010. Dokument navíc uvádí, že v letech 2000 - 2010 celkem zemřelo 67 dětí na SIDS. Jinak řečeno, ty děti zemřely záhy po podání vakcíny, ale lékaři na pitevnách nezjistili přesně proč.

Zkušenosti firmy GlaxoSmithKline se promítly do příbalového letáku. Příbalový léták (viz dokument [2]) například na straně 6 skutečně zmiňuje, že kombinace P13 a IH zvyšuje šance výskytu vedlejších účinků.

Jak na tento fakt reaguje česká očkovací mašinérie? Zpravodaj SÚKL z února roku 2014 (dokument [3]) na straně 5 uvádí zcela jasné doporučení:

Některá hlášení naznačují možné zvýšené
riziko nežádoucích účinků při kombinaci
hexavakcíny s dalšími vakcínami.
Kombinace hexavakcíny s očkováním
proti pneumokokům má doložené zvýšené
riziko febrilní reakce. Proto by lékaři
měli takový postup více zvažovat.

To zní rozumně. Navíc se obecně předpokládá, že aplikace více vakcín najednou dosti zvyšuje riziko výskytu vedlejších účinků. Ovšem celá věc se nám krásně zamotává stanoviskem NIKO (Národní imunizační komise), které shrnuje dokument [4], konkrétně se podívejme na stranu 2, kde NIKO prohlašuje:

Ve Zpravodaji SÚKL 2/2014 (na straně 5) je uvedeno doporučení pro simultánní aplikaci hexavakcíny a vakcíny proti pneumokokovým nákazám, které je ale v rozporu s dlouhodobě nízkým počtem reakcí při současné aplikaci a je také v rozporu s SPC příslušných očkovacích látek, kde se jedná o možné očekávané reakce.

Takže podle NIKO nemá SÚKL (a potažmo ani GlaxoSmithKline, výrobce vakcíny IH) pravdu a očkovat naráz vícero vakcínami, tedy i IH + P13, se bez problémů může? Zdá se tedy, že NIKO ví víc než samotný výrobce vakcíny či SÚKL, který sbírá nahlášené vedlejší účinky léčiv. K výše uvedenému NIKO navíc dodává:

Návrh Zpravodaje s daty o nežádoucích účincích vakcín bude před publikováním vždy předložen k posouzení NIKO.

Dopady tohoto tvrzení jsou jasné - NIKO chce mít kontrolu nad tím, co SÚKL ve zpravodaji publikuje. Mimochodem, za vypíchnutí stojí také obecný, avšak o to více znepokojující fakt:

Bylo by vhodné také rozlišovat, kolik hlášení je od očkujících lékařů, kteří mají za povinnost hlásit pouze závažné a neočekávané nežádoucí účinky.

Takže lékaři mají dle NIKO hlásit jen závažné nežádoucí účinky. Co si tedy počnou děti s atopickými ekzémy či vyrážkami? Co děti, které měly jiné, méně závažné, ale přesto nepříjemné vedlejší účinky? Jak ukazuje následující graf z období 23.10.2010 - 22.10.2011, tak typů postižení je skutečně mnoho.

Zdá se, že jedna ruka české očkovací mašinérie, NIKO, neví (či nechce vědět), co dělá ruka druhá, tedy SÚKL. Následky tohoto guláše ale nenese NIKO ani SÚKL, ale mnoho českých rodičů, jejichž děti po simultánní aplikaci vakcín prodělaly širokou škálu (i závažných) vedlejších účinků.

Reference

[1] https://drive.google.com/file/d/0B8XNkQ-jUoBYaEN4XzFPdVBIZU0/view?usp=sharing[2] https://drive.google.com/file/d/0B8XNkQ-jUoBYM2xCRTRYR0twMm8/view?usp=sharing[3] http://www.sukl.cz/file/77812_1_1[4] http://www.mzcr.cz/Soubor.ashx?souborID=20894&typ=application/pdf&nazev=Z%C3%A1pis%20NIKO%207.%207.%202014.pdf

Autor: Martin Rotter | středa 4.3.2015 11:09 | karma článku: 43,04 | přečteno: 61180x