Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Krvavá cesta od Stalingradu - větičky z díla

Krvavá cesta od Stalingradu, to je parádní kniha, kterou napsal Mansur Abdulin, obyčejný voják ze zákopů 2. světové války.

Kniha se četla jedním dechem. Tak pojďme na to.

Vítězství v nejkrvavější válce v historii, kterého země dosáhla spolu se svými spojenci, ji stálo obrovité oběti. Ve válce zahynulo skoro 27 milionů jejích obyvatel – téměř 15 procent veškeré populace. Miliony sovětských občanů zahynuly přímo v boji, skončily v německých koncentrácích, pomřely hladem nebo umrzly v obklíčeném Leningradu či při evakuaci.

Žádný jiný účastník války nepřinesl tak obrovské oběti.

Všichni ti lidé, i se svými rozdílnými bohy, přikázáními a pravidly, spolu žili v míru a pokoji. Spojovala je společně sdílená pověra: že vše řídí Nejvyšší moc, která přísně trestá špatné lidi. 

Pláču, když píšu tyhle řádky. Na co ten umírající kůň myslel, když na mne zíral? Na to, že lidi jsou nemocná rasa a ostuda celé přírody? Ne, takové myšlenky může mít jen člověk. Ve své poslední chvilce ode mne – člověka – ten kůň čekal pomoc a záchranu. 

To napsal poté, co při překračování řeky přes most v doprovodu koní vše skončilo naprostými jatkami (druhý břeh byl mocně bráněn Němci).

I přesto ale naše ztráty nebyly tak obrovské jako u střeleckých jednotek. Tam vojáci přežívali v průměru jen jeden, maximálně dva týdny. Přesto ale každou noc přicházely posily a já věděl, že naše země bude chrlit vojáky dál, dokud nedorazíme do našeho konečného cíle – do Berlína. 

Někde bylo průměrné dožiti vojáka necelých 24 hodin.

Někteří z nás jsou zvyklí na zimu, jiní zase na horko. V prosinci 1942 spadly někdy teploty ve stalingradské oblasti až na –40 °C. Samozřejmě, člověk může přežít i teplotu –50 °C nebo dokonce –70 °C, pokud není vítr.

V GULagu se pracovalo běžně do -30 stupňů, později dokonce do -35 stupňů.

Na zabíjení není nic veselého. Proč sem k nám ale lezli? Proč nám sem nosili smrt a utrpení? Čekali snad, že se vzdáme bez boje? 

Naše kůže vypadala jako pergamen a byla pod ní vidět lebka s velkými černými otvory místo očí. Rty jsme měli okoralé a zuby věčně vyceněné. Jeden z našich vojáků poznamenal: „Měli bychom si vzít do ruky kosy a na krk si pověsit nápis: Smrt německým okupantům!“ 

Tu zimu, když jsme byli kousek od Stalingradu, jsme často dostávali balíčky s teplým oblečením z mé rodné Sibiře: vlněné ponožky, sály, rukavice nebo pletené svetry. Balíčky nám vždycky dodaly novou sílu. Cítili jsme, že celá země je v zákopech s námi. 

Ale ať v kondolenčním psaní zvolíte jakékoli výrazy, slova „zemřel hrdinskou smrtí“ nemůžete nikdy ničím nahradit. 

Žel, žádná slova nenahradí činy.

Třicátého prvního ledna 1943. Dorazili jsme k okraji Stalingradu. Zdevastované město. Slova nedokážou popsat scénu, kterou jsme uviděli. Nestál tam jediný neporušený dům! Žádné střechy, žádná podlaží. Holé zdi s otvory po oknech, za nimi jen holé rozbořené zdi. 

Existují názory, že město bylo částečně ubráněno právě díky tomu, že bylo brutálně rozbito. To znemožnilo průjezd městem tankům atd.

Je špatné a hloupé druhým něco zakazovat a potom jít a udělat to sám.

Doufali jsme, že už jsou snad všechny hrůzy za námi, a dorazili na konec vesnice. Ale to nejhorší teprve přišlo. Všichni obyvatelé vesnice leželi mrtví na silnici. Všichni s ránou po kulce v hlavě. Naši pěšáci sundali čepice a pomalu prošli kolem těch několika stovek zastřelených žen, starců a dětí. Styděli jsme se. Já jsem vzlykal, celý bez sebe vztekem. Zuřil jsem. Slíbil jsem si, že tyhle lidi pomstím, že postřílím tolik Němců i našich zrádců, kolik jen budu schopen! A udělám to v první příhodný okamžik! 

Ukrajina, levý břeh Dněpru. Přestože jsme se snažili zatlačit Němce na západ co nejrychleji, pořád ještě se jim dařilo vypalovat mnoho měst, vesnic a statků. Popel, spálené dřevo a kouř všude kolem. Na místech, kde stávaly domy, stojí jen pece. Zuhelnatělé stromy. Naprostá destrukce. Ukrajinci budou muset vynaložit obrovské úsilí, aby do své země vrátili život. Válka za sebou nechala jenom spáleniště. 

Spálená země.

Konečně cítíme pod nohama dno. Je rovné. Záblesky výbuchů osvětlují postavy našich vojáků, běží od břehu ke středu ostrova. Výbuch! A další! Dostávám se do mračna písku. Z nebe spolu s pískem dopadají na zem kousky něčeho teplého a mokrého: jsou to kousky lidských těl. 

Když jsem dopadl na zem, okamžitě jsem sáhnul po své noze! Byla tam! Bok mám lepkavý, celý krvavý, ale noha je tam! Sakra, proč s ní nemůžu hýbat? Ukázalo se, že mi střepina toho granátu přesekla levý sedací nerv. 

A ještě jedna věc. Intuitivně jsem věděl, že ať už mne v budoucnosti čeká cokoli, ať potkám kohokoli, nikdy už nenajdu tak blízké přátele, jaké jsem našel na frontě, pod nepřátelskou palbou. 

Když se dívám zpět na svůj život, je jeho velká část naplněná obrovskou chudobou, hladověním a válkou, ale já nelituji ničeho. Jakkoli těžký byl, cokoli jsem ztratil, mohu říct, že jsem svou povinnost splnil dobře. Osud tomu chtěl, že jsem přežil válku, zatímco spousta mých přátel a kamarádů z dětství v bojích zahynula. Památka na ně zůstane navždy v mém srdci a v této knize, kterou máte před sebou. 

Minomet byl sice lehčí než dělo, ale byl pořád pro ty, kdo ho nesli, dost těžký. Sovětský minomet ráže 82 mm (model 1937) vážil v pohotovostním stavu 56 kilogramů a při transportu se rozdělával na tři části: hlaveň, ložiště a lafetu. První díl vážil 19 kg, druhý 22 kg a třetí 20 kg. Mimo zbraň museli vojáci nosit ještě munici. Bedna se třemi minami vážila 12 kilogramů. Nesmíme ovšem zapomínat, že to všechno byl náklad navíc, vedle standardního vybavení každého vojáka: jeho osobních potřeb, jídla, plynové masky, osobních zbraní a nábojů do nich. V zimním mrazu i v letním vedru nesli minometčíci tohle všechno a často pochodovali několik desítek kilometrů denně. 

Uf, hotovo. Byla to dobrá, kompaktní kniha. Pěkné čtení. 

Autor: Martin Rotter | středa 8.3.2017 21:05 | karma článku: 29,73 | přečteno: 1029x
  • Další články autora

Martin Rotter

Češi by měli být vzteklí!

Tak si tu právě čtu Kovandův komentář. V šílených zprávách posledních pár měsíců se ukazuje, že naše země a lidé v ní se dočista zbláznili.

29.8.2022 v 12:35 | Karma: 35,37 | Přečteno: 1354x | Diskuse| Energetika

Martin Rotter

Plné očkování proti COVIDu zvyšuje vaše šance onemocnět

Je to trošku paradox, nebo se možná jedná o selhání proočkovací lobby či obojí. Oficiální COVIDová statistika v ČR hovoří jasně. Čím více jehel proti COVIDu dostanete, tím větší šance, že onemocníte. Dobré, že?

25.8.2022 v 9:25 | Karma: 20,47 | Přečteno: 635x | Diskuse| Společnost

Martin Rotter

4 očkované děti onemocněly COVIDem, nebo ne?

Jdu na přehled nakažených za uplynulý týden a koukám na tu tabulku. Buď tabulce špatně rozumím nebo patrně došlo k zázraku biblických rozměru!

22.12.2021 v 12:37 | Karma: 13,36 | Přečteno: 375x | Diskuse| Miniblogy

Martin Rotter

ISIN - nový informační systém pro evidenci očkování proti COVIDu

ÚZIS, to je panečku kapitola sama pro sebe. Doktoři houfně tlačí, že musí být připravení na očkování proti COVIDu, každý vpich se bude promptně elektronicky hlásit prostřednictvým zbrusu nového rozhraní ISIN, které nefunguje.

14.1.2021 v 12:38 | Karma: 16,94 | Přečteno: 1440x | Diskuse| Společnost

Martin Rotter

Proočkovat většinu ČR není ani teoreticky ani prakticky možné

Odbornící hlásají, že aby byla nastolena kolektivní imunita, je třeba proočkovat tu 50%, tu 60% či dokonce 70% obyvatel ČR. Jenže, otázka zda proočkujeme 50% či 70% není vůbec namístě.

11.1.2021 v 13:31 | Karma: 21,73 | Přečteno: 1047x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Muž násilím vnikl do školy v Litvínově. Policie ho našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:52

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

Poslanci rozhodují o omezení prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  9:40

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schvaluje Sněmovna. Schválí ji patrně v mírnější...

Záhadný předmět na noční obloze překvapil fotografy čekající na polární záři

3. května 2024  9:26

Záhadné těleso na obloze překvapilo v úterý večer mnoho fotoamatérů, kteří hleděli k nebi v...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 9:15

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3115x
Programátor, rodič a kriticky myslící člověk.

Můj web