Fenomén Facebook

Je to do jisté míry úžasná věc. Něco mezi pavlačí a hospodou. Máme tu své přátele jako štamgasty v hospodě nebo sousedy na pavlači. Postěžujeme si, zanadáváme, pochlubíme se třeba fotkou a také vyslechneme a  přečteme si jiný názor

Souhlasíme-li ťukneme na To se mi líbí a litujeme, že není možnost To se mi nelíbí.

Je to jakýsi průzkum mínění všeho druhu. Kvůli některým příspěvkům bych nazval FB místo sociální sítě, socialistickou. Je tu rozdíl mezi blogováním a vkládáním příspěvků na FB. Na FB je to jednodušší a případný ohlas je okamžitý.

Poslední dobou sleduji kritiku výroby a prodeje některých konzerv s porovnáváním kvality do cílové distribuční sítě. Zvláštní pozornost si zaslouží srovnání cen a kvality pro nás a pro Německo. K nám je evidentně dodávána nižší kvalita za vyšší cenu ve srovnání s Německem. To je otázka "neviditelné ruky trhu", kterou ale řídí obchodní řetězce a ty nejsou v našich rukách. V našich rukách není ani automobilka Škoda, čokoládovny a já nevím, které podniky ještě. Proč to je?  Jakoby našinec neuměl nic řídit, ale já si myslím, že zafungovala výstraha jednoho z mých bývalých kolegů, komunisty, v rozhlase. Řekl, že se vrátí, že povedou "zákopovou" válku, ale ne o politickou, ale ekonomickou, moc. Tady musím uznat, že se jim to daří. Změnili kabáty, ale myšlenka zůstala. Je to jednoduché. Vedení podniku úmyslně podnik položí. Koupí ho "spolubojovník", který si na koupi půjčí, vede to dál ke krachu, podnik rozprodá, resp. uloží jeho části na svůj palouček, stát najde "strategického" partnera v rámci zachování pracovních míst. Strategický partner je ze zahraničí, ale pracovníky má původní, tedy zvyklé na socialistický způsob práce. Pomalu je nutí k vyšším výkonům, ale zboží není na zahraničních trzích konkurence schopné, protože je drahé. Stát pomůže devalvací koruny a problém je odstraněn. Způsob práce zůstává, ale náš člověk se diví, že třeba Němec má za svou práci víc. Je to za stejnou práci? Nedávno jsem někde četl přepis rozhovoru s pracovnicí ministerstva zdravotnictví, která si stěžovala, že je ministr nutil pracovat plných 8 hodin denně a její kolegyní v pátek odpoledne dokonce nepustil na nákup. Tak ministra vyměnili. Kolik máme takových úředníků?

 Na Ostravsku se zavře důl, pro nedostatek odbytu uhlí, ale na severu Čech chtějí prolomit limity těžby  aby prý teplárny měly čím topit. Novoborské sklárny byly prodány poměrně levně, protože nebyl o jejich produkty zájem. Nový majitel nabral zpět propuštěné a protože si zajistil odbyt, vyrábí dál.

Tak kde je ten pes zakopán. Budeme, resp. již jsme, jen  služebníky pro zahraniční podnikatele, stavíme pro ně skladovací a distribuční terminály, aby od nás posílali po celé Evropě kvalitní produkty a ty (pro ně) levnější do našich obchodních sítí.

Nakupujte "hezky česky" výrobky našich zemědělců, kterým obchod někdy ani nezaplatí výrobní náklady a radujme se třeba každý čtvrtek ze slev v Kauflandu!

Asi to vše pletu, ale zkuste si vzpomenout, jak to začalo, jen mi neříkejte, že za to může Kalousek.

7. 7. 2018 IR http://www.rottpanorama.cz/

 

Autor: Ivo Rottenberg | úterý 7.7.2015 0:00 | karma článku: 9,04 | přečteno: 138x
  • Další články autora

Ivo Rottenberg

Zlatej Klaus

28.7.2019 v 0:22 | Karma: 27,44

Ivo Rottenberg

Krátce z jiného úhlu pohledu.

7.5.2019 v 16:45 | Karma: 24,75

Ivo Rottenberg

Malá vzpomínka - pokračování

30.3.2019 v 11:46 | Karma: 14,42