Den vítězství

Blíží se den konce II. světové války v Evropě a přestože to není "kulaté" výročí, jistě se budou konat všelijaké "vzpomínkové" akce. Na tradiční s kladením věnců jsme již zvyklí.

Putinovy Noční vlky, jejichž demonstrativní jízdu Evropou, však vnímáme jako vyslance samotného Putina. Možná je to jen předvoj a současně varování před silou rodícího se nového SSSR.

Sám Putin zná válku, jejíž konec oslavujeme, jen z vyprávění (souběžně se Stalinem žil jen 151 dní) a nemá ponětí, o čem mluví, když vyhrožuje úderem. Byl v období srandovní studené války nasazeným agentem KGB ve východním Německu-NDR, kde pouze piklil, jako v té době všichni. Trochu to nyní zlehčuji, ale to, co hledal, tenkrát živilo mnoho prodejných a loajálních občanů. Dnes by se vše jednoduše "vygooglilo".

Dodnes jsem přesvědčen, že k té válce nemuselo dojít, kdyby se Hitler a Stalin nechtěli stát vládci Evropy. Stalinova touha po moci byla tak silná, že podpořil Hitlera v jeho úmyslech.

Byl to „Pakt Ribbentrop-Molotov“, prakticky smlouva o neútočení a rozdělení oblastí vlivu v Evropě (Rumunsku, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Finsku) mezi nacistickým Německem a Svazem sovětských socialistických republik, podepsaná v Moskvě 23. srpna 1939.

Pojmenování paktu vzniklo z příjmení dvou vyjednavačů: Hitlerova ministra zahraničních věcí Joachima von Ribbentropa a Vjačeslava Molotova, který byl lidovým komisařem (ministrem) zahraničí v stalinském Sovětském svazu.

 Již 1. září 1939 Hitler napadl Polsko a od 17. září ho podpořili společným útokem Sovětský svaz a Slovensko. Pouhý měsíc trvala likvidace Polska

Jenže v červnu 1941 Hitler napadl nepřipravený SSSR. Výsledek známe a jen úhel pohledu na historická fakta určuje akcent na tu či onu stranu. Kdo a jaké měl zásluhy na vítězství, se bude do nekonečna řešit, protože po bitvě je každý generál.

Ti, kteří podcenili Stalina, si mohou i dnes drbat hlavu, protože jeho konečným vítězstvím bylo dohodnutí sfér vlivu v Evropě. Co si Stalin v roce 1939 dohodl s Hitlerem, naivně odkýval v Jaltě v roce 1945 Stalinovi Roosevelt a další účastníci.

Jestliže jsem v úvodu zpochybnil činnost agentů KGB ve studené válce, tak je nesmím podcenit před koncem a po konci II. světové války, kdy tu pracovali jako tiché myšky, abychom se ani náhodou nepřiklonili k Západu, když Východ nám sliboval světlé zítřky.

Již příkaz odmítnout Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy, byl jeden prvních signálů naší "poslušnosti". Nikdo nechce přiznat, že právě Marshallův plán nastartoval ekonomický "zázrak" Německa, kde je dodnes o stupeň vyšší životní úroveň než u nás po budování socialismu se světlými zítřky. I ve východní části sloučeného Německa se nedaří rychleji západ dohonit. Ten Neruda měl pravdu, když řekl: " Kdo chvíli stál, již stojí opodál - den žádný dvakrát se již nenarodí, čin dvakrát neuzraje".

http://www.rottpanorama.cz/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Rottenberg | úterý 3.5.2016 17:18 | karma článku: 20,12 | přečteno: 497x
  • Další články autora

Ivo Rottenberg

Zlatej Klaus

28.7.2019 v 0:22 | Karma: 27,44

Ivo Rottenberg

Krátce z jiného úhlu pohledu.

7.5.2019 v 16:45 | Karma: 24,75

Ivo Rottenberg

Malá vzpomínka - pokračování

30.3.2019 v 11:46 | Karma: 14,42