Google přesouvá licenční poplatky přes Nizozemsko v objemu cca 15 mld. EUR

Dne 21.12.2016 se objevila v nizozemském tisku (deník „Financieele Dagblad“) zpráva, že Google přesouvá licenční poplatky přes Nizozemsko v objemu cca 15 mld. EUR. 

Z této sumy ovšem zůstává v Nizozemsku pouze 3 mil. EUR, které zde Google zaplatí na dani z příjmu právnických osob. Naprostá většina z těchto peněz pak končí v daňovém ráji na Bermudách. Tento problém se pochopitelně týká také ČR, přestože majiteli firmy Google Czech Republic, s.r.o. jsou společnosti sídlící v jiném „daňovém ráji“, ve státě Delaware, USA (viz také nedávná zpráva vlády o odlivu zisků z ČR nebo diskuse k návrhům EK v oblasti daně z příjmu právnických osob - C(C)CTB a ATAD 2).

Od r. 2004 využívá Google nizozemskou holdingovou společnost „Google Netherlands Holdings“, která nemá žádné zaměstnance, k přesouvání licenčních poplatků do firmy „Google Ireland Holdings Unlimited“, která vlastní práva ke značce „Google“ mimo USA. Tato irská společnost je vlastněna jinou firmou na Bermudách, kde by také z těchto příjmů měla platit daně, až na to, že na Bermudách se daň z příjmu právnických osob nevybírá.

Dle údajů agentury Bloomberg má mateřská společnost Google – firma „Alphabet“ uloženy v daňových rájích prostředky v objemu cca 48 mld. USD. Skutečná daňová sazba (mimo USA) firmy „Alphabet“ činila v r. 2015 pouze 6,4%, což je výrazně méně, než normální sazby daně z příjmu právnických osob ve většině států, kde Google – „Alphabet“ působí. A to vše při celkovém obratu 75 mld. USD a zisku 16 mld. USD.

Google a další podobné americké firmy doufají, že nový president Donald Trump dočasně sníží daňovou sazbu z 35% na 10% pro firmy, které svá zahraniční aktiva převedou zpět do USA. Velmi pravděpodobně však tyto ohromné sumy nebudou většinou použity na skutečné investice, jak doufá Donald Trump, ale k vyplácení dividend a k odkupu vlastních akcií, takže největší radost z tohoto případného kroku budou mít hlavně akcionáři a nikoliv daňoví poplatníci.

Problémem pro Google může být fakt, že výše uvedená daňová struktura, známá také jako ‘Double Irish’ a ‘Dutch sandwich’, je sice legální, ale pouze do r. 2020, kdy by měla v Irsku začít platit nová legislativa, která tyto praktiky zakáže.

V ČR, dle dostupných informací, Google zdaňuje příjmy pouze ve výši cca 10 – 20 mil. Kč, místo reálných příjmů ve výši stovek a možná miliard Kč.

Jelikož výše uvedený postup je, bohužel, zcela legální, neexistují pro tuto situaci žádná jednoduchá a účinná řešení. Alespoň částečně mohou snad pomoci aktuální snahy v rámci EU v oblasti daně z příjmu právnických osob - C(C)CTB anebo, jelikož se jedná o globální problém, který se týká také mimoevropských zemí, zejména USA, v rámci projektu OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting). Do té doby budou platit vysoké daně pouze někteří. Další možností pak může být jednání s managementem Google na národní úrovni, ale ani od toho si nelze příliš slibovat, protože Google se prostě jen snaží legálním způsobem maximalizovat zisk pro své akcionáře a jistě to bude dělat i nadále.

Aneb jak zpívá můj oblíbený Leonard Cohen ve své písni Everybody Knows: „The poor stay poor, the rich get rich. That's how it goes…“

Takže asi nejlepší a nejjednodušší řešení je koupit si akcie Google, resp. „Alphabetu“ a mít tak svůj podíl na výše uvedeném zisku (laické investiční doporučení bez jakýchkoliv záruk a zodpovědnosti!).

Autor: Roman Holý | pátek 30.12.2016 10:16 | karma článku: 21,11 | přečteno: 433x