O mně a mém blogu

Ve 21 jsem se rozhodl začít psát blog. Rozhodně to není z důvodu, že bych neměl co dělat. Jestli vás zajímá, o čem a proč budu na svém blogu psát, tak tohle je ten článek, který stojí za to přečíst!  

Je mi 21 a rozhodl jsem se psát blog. Doufám, že to nebude nějaký obyčejný blog, ale že se Vám bude líbit a že se budete vždycky těšit na nový článek. A o čem, že to chci psát?

Hlavně se chci věnovat zdravé výživě. Hodně lidí vlastně neví, kde brát informace o zdravé výživě nebo mají třeba mylné doměnky o tom, co je zdravé a co není. Jen tak pro zajímavost - 65% dospělé populace lidstva žije bez mléka, takže jaktože nemají osteoporózu (řídnutí kostí způsobené nedostatkem vápníku), zatímco západní svět, kde se konzumují mléčné výrobky, osteoporózou trpí? Stejně tak bych rád řekl pár slov o bílé mouce, masu a uzeninách, ovoci a zelenině, luštěninách a všemu co se stravy týká. Kdyby Vás nějaké téma speciálně zajímalo, tak klidně napište a já se k tomu vyjádřím, v co nejkratším termínu.

A jestli mám vůbec právo poučovat o zdravé výživě? Nedávno jsem četl v knížce od Paola Coelho citát, že jestli je někdo o něčem naprosto přesvědčen, tak mu toto přesvědčení dává pravomoc to dělat. Takže asi tak. Prostě věřím, že už mám dostatek informací o tom, aby mohl ostatním alespon částečně radit.

Jak teda třeba vypadá moje strava?

Přes noc mám namočené obilné vločky (střídám druhy - ječné, žitné, pšeničné, ovesné, špaldové). Ráno vstávám 45 minut před tím, než musím odcházet z domu, začnu vločky vařit, abych ještě zlepšil jejich stravitelnost a mezitím si nakrájím nějakou zeleninu a dávám ji na 15 minut vařit. Během toho, co se mi zelenina vaří, cvičím čchi-kung (8 kusů brokátu), to mi zabere oněch 15 minut, pak se už jen nasnídám, převleču, dám do kupy a můžu jít do školy.

Na oběd jsem kdysi chodil do jídelny Fakultní nemocnice Olomouc, ale začal jsem místo toho chodit do menzy. Kde je větší výběr jídel, a protože se snažím hodně omezit spotřebu masa, tak si tam většinou dávám vegetariánská jídla a když se mi žádné nelibí, tak mají možnost si dát rýži s dušenou zeleninou (dohromady za 26 kč, což je super cena a je to zdravé). Rýži vůbec považuji za ideální obilovinu, bohužel v žádné jídelně nedávají celozrnnou Natural, ale to si vynahradím doma. To vaříme skoro jen celozrnnou rýži.

Na večeři se to různě střídá, někdy máme celozrnný chléb s nějakou pomazánkou (já se snažím omezit i mléčné výrobky, takže si dávám chléb třeba jen z kvašeným zelím nebo dělám občas luštěninové pomazánky), nebo máme nějaké obiloviny jako rýži, kuskus, bulgur, jáhly a k tomu trochu zeleniny, luštěnin nebo tak něco.

V článku jsem zmínil cvičení čchi-kung. Je součástí tradiční čínské medicíny, která mi je celkem blízká, protože mi přijde celkem smysluplná, skutečně tradiční a taky o ní budu něco psát. Přijde mi třeba úžasny, že akupunkturní dráhy byly objeveny před 2500 lety (možná ještě dříve) a my jsme přesto na pochybách, jestli si někdo účinnost akupunktury nevymýšlí...

Některé z mých článků budou i o mase, protože fakta, která jsem se dočetl, jsou - jak to říct vhodně - no prostě šokojící. Nebo filmy o tom, jak se zachází se zvířaty apod. To je neskutečné. Tyto věci se ale netýkají pouze etické stránky věci. Týká se to i ekologie. Nikdy mě třeba nenapadlo, že produkce masa může být tak náročná na množství vody. Na 1 kg hovězího je potřeba 15 500 l vody, zatímco třeba na 1 kg jablek 700 l vody, pak se není čemu divit, že Amerika začíná trpět zásadním nedostatkem vody...

Pokud Vás nastíněná témata zaujala, tak doufám, že i další články vás zaujmou. Jdu se věnovat tomu prvnímu a ten bude o pečivu a bílé mouce.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Roman Dohnal | pátek 10.10.2014 21:50 | karma článku: 10,48 | přečteno: 594x