Předvolební zamyšlení nad naší ekonomickou situací a jak ji řešit

Tento stát vybere ročně na daních zhruba 1 bilion Kč. (1 bilion je tisíc miliard, je to milion milionů.) Při počtu obyvatel (10 milionů) je to 100 000 Kč vybraných na daních na 1 obyvatele. Vezmeme-li zjednodušeně, že výdělečně činných obyvatel je jen 50%  (zbývajících 50% jsou děti,  studenti, důchodci, tělesně a duševně postižení a nezaměstnaní, kteří daně neplatí),  pak je to 200 000 Kč zaplacených daní na jednoho výdělečně činného člověka.

     Zdá se Vám, že právě Vy takto vysoké daně neplatíte? Ano, 80% výdělečně činných obyvatel vydělává podprůměrný plat, zhruba do 21 000 Kč měsíčně, tj. cca okolo  250 000 Kč ročně. Při výši daňové kvóty cca 45 % (den daňové svobody je někdy v polovině června, kdy každý začíná dělat na sebe- do té doby pracoval na stát) zaplatí každý z těchto 80 % (pod)průměrně vydělávajících na daních ročně jen cca 120 000 Kč.  I to je ohromná suma.  Daň však není jenom daň z příjmu, ale také sociální a důchodové zabezpečení, zdravotní a nemocenské pojištění, daň z přidané hodnoty každého Vámi koupeného výrobku, navíc i spotřební daň z alkoholu a PHM (benzinu, nafty…), daň z nemovitosti, daň z převodu majetku, dědická daň a možná i další daně.

    Abychom se dostali na průměrných 200 000 Kč vybraných od každého daňového poplatníka, musí zbývajících 20 % výdělečně činných obyvatel (1 milion nadprůměrně vydělávajících-podnikatelů, manažerů, …) zaplatit průměrně každý 520 000 Kč ročně na daních (v tom je třeba i DPH z drahého automobilu, jenž bývá předmětem závisti), abychom se dostali na onen jeden bilion Kč vybraný na daních ročně (Ano-skutečně-spočtěte si to)!  Domníváte se, že tento stav je málo sociální a doopravdy si myslíte, že bohatí mohou platit ještě více? Úplně největší plátci daní se již dnes přesouvají do daňových rájů, kde platí daně podstatně menší. Zvedneme-li jim daně, přesune se do daňových rájů ještě více podnikatelů. Někteří podnikatelé však také mohou i zkrachovat. Mohou to být i Vaši zaměstnavatelé a s nimi přijdete o práci i Vy.  Většina podnikatelů je poctivá. Těch pár nepoctivých podnikatelů, o kterých píší noviny a kteří tvoří malé procento těch bohatších,  jim kazí jméno. Že se s těmito nepoctivci neumí stát vypořádat je věc druhá. (jistě v tom má svoji roli i propojení politiků s podnikateli a následné ovlivňování policie a justice, které je třeba odstranit třeba i radikálním omezením imunity poslanců).

     Představte si navíc, že suma 1 bilion Kč nestačí tomuto státu na uhrazení všech státních výdajů. Tento stát si půjčí ročně dalších 200 miliard Kč (což je 200 tisíc milionů)! 

     Více jak jeden bilion Kč (milion milionů-jeden celý státní rozpočet) se již stát za posledních více jak 10 let zadlužil a zatím tyto půjčky nesplácí. Bude-li se stát stávajícím tempem zadlužovat dále, pak za necelých 5 let bude zadlužen již dvěma ročními státními rozpočty.

     Kdy začne stát splácet tyto dluhy a kdo tyto dluhy a kdy zaplatí? Kdo státu půjčí další peníze (zejména v době krize)?

   Skutečnost, že ročně stát rozdělí o 20 % více než kolik vybere na daních vedlo v minulých letech  a  povede i dále k inflaci.  Vedlo a dále povede ke zvyšování cen. Tato inflace znehodnotí úspory těm, kteří spoří a jsou zodpovědní a myslí na budoucnost. Chce-li stát řešit vysoké dluhy tištěním peněz, bude toto znehodnocování úspor a růst cen o to vyšší.

 Ještě stále si myslíte, že řešením hrozícího státního bankrotu (který už dnes zažívají v Maďarsku, Lotyšsku, Litvě…) je slibování všeho všem?  Doopravdy věříte, že řešením stávající finanční krize je slibování 13. důchodů, když stát si musí půjčit  již na 11. i 12. důchod?

     Ujasněme si zároveň, že v našem státě je přes 400 000 nezaměstnaných. Je zde ale i stejný počet dělníků ze zahraničí. Práce je tudíž i pro naše nezaměstnané dost, jenže našim nezaměstnaným se nevyplatí pracovat za tak nízké mzdy, za jaké jsou ochotni pracovat zahraniční dělníci, protože státní podpory jsou tak vysoké, že naše nezaměstnané nedonutí hledat si práci. A i tyto podpory platíte ze svých daní! Ještě stále věříte, že něco řeší vyšší podpory v nezaměstnanosti a vyšší životní minima?

    Naopak, všechna tato rádoby sociální opatření stávající problémy prohlubují.  Všechny tyto přístupy o sociální rovnosti a slibování všeho všem jsou příčinami stávající krize. Nechcete-li svým dětem a vnukům způsobit neřešitelné problémy v budoucnosti, vemte rozum do hrsti a nevolte strany, které jsou příčinami tohoto stavu. Proč myslíte, že ekonomicky živořil a zkrachoval socialistický systém, který jsme 40 let v naší zemi prožívali?  Cožpak se nedovedeme poučit z vlastní-nedávné historie?

    Ve stávajícím daňovém systému navíc neexistuje důchodové spoření na Váš vlastní důchod, chybí zdravotní pojištění Vaší konkrétní osoby. Všechny peníze, které platíte na tyto účely, stát v tom samém roce utratí na důchody a nemoci jiných. Stát nic nešetří na Váš vlastní důchod a na Vaši vlastní nemoc, které přijdou třeba až za 10 a více let.  Vaše nemoc v budoucnu a Váš důchod z Vámi placeného pojištění placena nebude. Je docela možné, že při současném nezodpovědném hospodaření státu nebude mít tento na Váš vlastní důchod. Je docela pravděpodobné, že se odloží odchod do důchodu i na třeba 70-75 let jen proto, že stávající sociální stát všechno projedl teď a na budoucnost nemyslí.  Je proto třeba zavést osobní účty na důchodové i zdravotní pojištění.

    Jediným skutečným řešením je šetření státu na všech frontách a jak to bude jen trochu možné - další snížení daní z příjmu a jejich převedení do spotřebních daní. Nechtějte zvyšovat přerozdělování. Při každém přerozdělování se část financí ztratí do nenávratna. Vše, co Vám stát slibuje zdarma, Vás ve skutečnosti stojí daleko více, než by bylo skutečně nutné.

       Jak může stát šetřit?  Mimo snížení nebo alespoň stop stavu na zvyšování mandatorních  výdajů(výdajů ze zákona) je nutné snížit počet státních úředníků a zvýšit efektivnost těch zbývajících. Je třeba zajistit maximální transparentnost při výběru dodavatelů státních zakázek, čímž se zajistí snížení ceny těchto zakázek. Je třeba přehodnotit nutnost vyplácení většiny státních dotací a omezit je jen na financování vzdělávání, výzkumu, zdravotnictví a bezpečnosti obyvatel.

    Zamyslete se, prosím, důkladně nad tím, které politické strany budete volit. Nevěřte těm, které Vám lžou a tvrdí, že finanční zdroje jsou. Těmi zdroji jsou totiž jen a jen Vaše daně! Již v dnešních zprávách jste slyšeli, že stát musí zvýšit daně, protože  ve státním rozpočtu se zvětšuje díra v důsledku krize.

Chcete-li však daní státu platit více, volte ty strany, které Vám slibují i nesplnitelné.  Z Vašich vyšších daní to ony rády zaplatí. Velké procento z těchto daní jim ale zůstane za nehty.

Nebylo by lepší omezit přerozdělování a spolehnout se sami na sebe?

Autor: Jiří Rod | pondělí 10.8.2009 20:37 | karma článku: 42,67 | přečteno: 4002x