Plánované obří státní garance a přímá podpora soukromému sektoru za 1 000 0000 000,- CZK!

Nikdo absolutně netuší, co bude za měsíc či dva, ale je jasné už nyní, že deficit rozpočtu bude rekordně astronomický. V případě černého scénáře bude mít stát možná problémy se zajištěním zdrojů a peněz i pro svůj vlastní chod. 

A za těchto okolností, se už se vláda chystá rozhazovat doslova sta miliardy. Děsivá je hlavně představa, že by se stát pasoval do role posledního věřitele a to až do celkové výše astronomických 900 000 000 000,- CZK (900 miliard!!) za případné nesplacené úvěry soukromých subjektů. Pamatujete si ještě arbitráže, sanaci bank z důvodu špatných, nesplacených úvěrů, podpora solární energie..? Scénář je vždy stejný, najde se bohulibý záměr ve vhodnou chvíli, proti kterému se nikdo neodváží protestovat a pak už může začít velká párty... párty, na kterou se vám složí všichni ostatní, co se neúčastní.  Naše země absolvuje cca každých 10 let takovou párty.

Proč v dobách prosperity volá soukromý sektor po co nejmenší roli státu a v dobách krize je první, kdo stojí s nataženou rukou a chce od státu podporu? Z neefektivního molocha se najednou stane anděl spasitel, který svými moudrými, účinnými intervencemi a stimuly má všechny a všechno zachránit. Proč? Protože je to výhodné, ale rozhodně ne pro stát a zbytek společnosti. 

Souhlasím s odloženými odvody i daněmi, to pomůže v tíživé situaci a pokud je firma a podnikání zdravé, tak nebude mít problém ty peníze doplatit později. Zažívali jsme dlouhé období nebývalé prosperity a růstu, firmy každoročně generovaly sta miliardy v čistém zisku. Ruku ale natáhne každý. Nečetli jsme náhodou dříve  plačky, že největším problém naší ekonomiky je katastrofální nedostatek pracovních sil?  Logicky mně z toho vychází jedno, pokud část firem zbankrotuje, tak to bude vítaná očista a uvolnění zdrojů pro zdravé firmy, slovy klasika "Čo je shnilé, něch odpadně" no a pokud bude pokles masivní, tak stát stejně nemá šanci s tím cokoliv udělat a jeho podpora je jenom plýtvání drahocennými zdroji, které bude setsakra potřebovat jinde.

Sledoval jsem předsedu hospodářské komory Dlouhého, jak v Událostech tvrdí, že ač on je sice pravičák , tak žádá mohutný státní stimul a jako argument dokládá naše nízké zadlužení v porovnání s ostatními, což mi přijde jak argument někoho, kdo si právě přečetl brožurku makroekonomie, žádné zasazení všech faktů do kompaktního obrazu a bez jakékoliv hlubší analýzy. S každou krizí se Česko skokově zadluží a pak i v dobách největší prosperity udržíme deficit přinejlepším na přijatelné úrovni, kdy a kdo toto zaplatí? Pro většinu lidí je celkový dluh jenom imaginární nepodstatné číslo, které se jich vlastně vůbec netýká, ale co se jich týká minimálně už nyní, to jsou úroky z dluhu. Půjčit si bude chtít naprosto každý, což zcela jistě vystřelí i úrokové sazby, bude chybět likvidita. Náklady na obsluhu státního dluhu se můžou stát enormní zátěží pro budoucí státní rozpočty. Ve hře je i bankrot  minimálně Italské republiky. Pamatujete si ještě na Řeckou krizi? A Řecko je ekonomický trpaslík ve srovnání s ekonomickým gigantem, jako je Itálie! 

Naše ekonomika a prosperita je zcela závislá na exportu, zejména do západní Evropy a hlavně do Německa. Pokud tamější ekonomiky zasáhne kolaps, my s našimi stimuly ty kola opravdu neroztočíme. Koukněte se na přístup Británie nebo Německa ke koronaviru, vždyť tam si vysloveně koledují o možný italský scénář. Koukněte se na USA... A nedokáži si představit ani teoreticky efektivní boj s virem třeba v přelidněné Indii, Bangladéši.. Krize bude celosvětová a jaký smysl pak má lít  lokálně sta miliardy do podniků, které stejně nebudu mít odbyt a jenom bychom tím neefektivně za cenu astronomických výdajů oddalovali jejich definitivní smrt. 

Chci také zdůraznit, že stav současné globální ekonomiky rozhodně má daleko ke něčemu zdravému. Je to ekonomika, která jede dlouhodobě na steroidech a vysloveně volající po očistné kůře. Skrze státní dotace je tu velmi děravá podpora zcela absurdním odvětvím.  Rotačky jedou na plný výkon, ovšem profitují pouze ti, co se k těmto penězům dostanou mezi prvními, pro ty ostatní je tu pouze následná inflace. V dobách tzv. největšího blahobytu si už drtivá většina lidí nemůže dovolit dovolit pořídit své vlastní bydlení ve velkém městě, ale zároveň úrokové sazby se občas dostaly i do mínusu.  A do tohoto absurdního ekonomického mechanismu chcete nalít další sta miliardy (které ani nemáte), abyste ho udrželi v chodu či spíše oddálili jeho kolaps, který pak bude ale o to totálnější?! 

A v neposlední řadě je tu ještě jedna věc. O těchto opatřeních rozhodla vláda, která je pod drtivou dominancí hnutí ANO, které je pod absolutní kontrolou Andreje Babiše, faktického vlastníka např. Synhtesie, Kostelecké uzeniny, Vodňaská drůbež, Lovochemie, Penam a dalších cca 230 firem a který už všem ukázal, že to s veřejnými penězi "umí". Já rozhodně nepatřím mezi jeho fanatické odpůrce a jeho vláda mě nechávala zatím relativně chladným, ale ten gigantický možný střet zájmů tam přeci musí vidět úplně každý soudný člověk. Člověk v takové pozici si ani nemusí uvědomovat, že jedná proti zájmu státu a společnosti, protože se podvědomě snaží ochránit hlavně sebe a svůj vlastní majetek. A tentokrát je pro něho ve hře skutečně až moc, spíše všechno. 

Zatím jsem nezaznamenal ani jednu, byť jenom trochu kritickou, reakci. Doufám, že nejsem jediný v této zemi, kdo má pochybnosti..

zdroj:

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/vlada-slibuje-podnikatelum-podporu-a-zaruky-za-bilion-40317153https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3063932-vlada-mohla-podporit-podnikatele-a-firmy-az-bilionem-korunhttps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vlada-podnikatele-odskodneni-bilion-korun.A200318_132418_ekonomika_bur

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Robert Šimeček | sobota 21.3.2020 17:00 | karma článku: 16,87 | přečteno: 559x