Zničující kreativita sazeb DPH

Když se někdo snaží napravit svět a nebere ohled na přirozené lidské vlastnosti, skončí to vždycky katastrofou. Dobré úmysly nejsou zárukou dobrého výsledku. To se týká i sazeb DPH.

Vláda uvažuje o tom, že přesune některé zboží a služby mezi sazbami DPH. Také chce snížit počet sazeb ze tří na dvě. Rozhořel se kolem toho nelítostný politický boj. Prý to postihne chudé, přihraje peníze zahraničním majitelům vodovodních sítí a těžce zasáhne třeba knihy. Neměli bychom dále týrat i tak už zbídačené a drahotou sužované obyvatelstvo. 

Jaká je pravda?

1. Daň z přidané hodnoty je významná daň a její váha ve státním rozpočtu bude dále narůstat. Její výběr je poměrně snadný. kontrolovatelný a spravedlivý. To nelze říci vždy o dani z příjmu, ani o daních ostatních (spotřební, z nemovitostí).

2. Řada návrhů vlády vrací pouze stav, který tu byl před covidovými restrikcemi. Příjmy ale mezitím významně vzrostly.

3. ideální stav z hlediska ekonomické efektivity je jediná sazba DPH na všechno. Bez výjimek. Jedině tak bude plnit daň svou redistribuční funkci a cena svoji funkci informační. Cena totiž není libovolnou hříčkou v rukou krvelačných kapitalistů nebo snaživých státních úředníků. Cena je objektivní informace o stavu nákladů, nabídky daného zboží a poptávky po něm. Pokud se zboží za danou cenu prodá, není "předražené". Pokud je stanovená "špatně", buď se zboží neprodá, nebo chybí. Ano, vím, v ostatní Evropě, bohužel, také existuje více sazeb a Česko není izolovaný ostrov. Jedinou sazbu asi nedokážeme zavést

4. Bydlím poblíž Polska a také mě do očí bijí tamní cenovky s VAT 0 %. Rád si ty výrobky koupím. Jogurt krémový 400 g stojí v Opavě 19,90 Kč, v Hlubčicích 12,-Kč, Jak k tomu ale přijde náš zemědělec, který dostává za litr mléka 10,-Kč. Za takovou vstupní cenu mléka přece nelze vyrobit jogurt za 12,-Kč? Polské zemědělce, zpracovatele i prodejce významně dotuje stát a Evropská unie. Polsko si to může dovolit ještě několik let, Jejich veřejný dluh je také pod 50 % HDP. Evropská unie si to dovolit nemůže, jen zvyšuje své dluhy. Kupujícím to ale nevadí. Čím nižší je cena, tím nakupují více. Je to dlouhodobé řešení? Je to ale řešení?

5. Sám píšu a vydávám knihy. Měla by mi tedy vadit vyšší sazba DPH na knihy. Ale kniha je přece také zboží. Pokud ho zákazníci nebudou poptávat, nepomůže žádné snižování DPH. Doba se prostě změnila a lidé kupují knihy mnohem méně. Pokud už chtějí beletrii, v pohodě si koupí e-book nebo audioverzi. Naučnou literaturu nahradí z 95% internet. Změny na trhu musíme vzít jako fakt. jejich zadržováním a dotováním starého jenom utrácíme peníze a problém odkládáme.

6. Lidé demonstrují proti chudobě. Chodím na procházky se psem a i v tak chudém okrese, jako je Bruntál, je kolem pizzerií, hamburgráren a po celém sídlišti plno zbytků jídla. V kontejneru je běžně polovina chleba. Nezaměstnaných je méně než volných míst. Každý, kdo chce pracovat, si práci může najít. Každý, kdo má problémy,  je zachraňován nebývalou sociální sítí (vždyť i ta rodičovská u nás je jedna z nejdelších na světě). 

7. Pokud už někomu chceme pomáhat s vysokými cenami, nechme jej nejprve vysoké ceny zaplatit, aby věděl, kolik co stojí. Potom mu zaplaťme sociální dávku, aby viděl, kolik dostává od druhých. Bude si toho více vážit. Pokud bude vidět, že je zboží levné, byť by to uměle, díky nižší DPH, vůbec nižší sazbu DPH jako pomoc nepocítí. 

8. Lidé by měli především začít s hledáním pomocné ruky na konci vlastního ramene. A vláda by po zjednodušení DPH neměla děšlat nic dalšího. častokrát je nejlepší, když stát vůbec nekoná. Alespoň nic nezkazí.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | pondělí 17.4.2023 11:20 | karma článku: 13,16 | přečteno: 494x