Závadná opera "Prodaná nevěsta"

Balbín, Pelcl, K. H. Borovský, Němcová, Smetana, Jirásek, Čapek, Šlitr - moji krajané Východočeši zachránili náš jazyk a kulturu před zánikem. O to více mě mrzí, že "Prodanou nevěstu" musíme zakázat.    

Letos slavíme 200 let od narození a 140 let od úmrtí našeho národního hudebního velikána Bedřicha Smetany. Čas však oponou trhnul a jeho vrcholná opera "Prodaná nevěsta" neunese už naše dnešní požadavky na korektnost. Proč?

Dějství první: Dovíme se mimo jiné, že Jeníka vyhnala z domova macecha. To vytváří nepřiměřeně negativní obraz nevlastního rodiče, navíc ženského pohlaví. Tento domov se nachází, jak se dozvíme později, někde u moravských hranic. Z dikce árie není jasné, jestli jde o hranici zemskou, tedy česko-moravskou, nebo o město Hranice na Moravě. Pokud by šlo o město, právem by se zastupitelstvo mohlo ohradit, že tamní macechy nejsou o nic horší než kdekoli jinde. Snad jen na vyznání "věrné naše milování"  není nic závadného.

Dalších závad v prvním dějství jsem neshledal, to se ovšem podstatně zhorší v dějství následujícím:

Dějství druhé začíná "To pivečko, pivečko je nebeský dar". To je nepřípustná reklama na alkoholický nápoj vyvolávající závislost a s ní spojené společenské a zdravotní problémy.   

Setkáváme se s Vaškem, nevlastním bratrem Jeníkovým. Vašek koktá a postižení lidé jsou tímto zesměšněni, ačkoli víme, že i takoví lidé mají dnes právo absolvovat vysokou školu a na základě kvót třeba usednout ve správní radě ŠKODA AUTO, a. s..

Dále Kecal přesvědčuje Jeníka, aby se za odstupné "vzdal Mařenky" - to je jasné kupčení s city. Jeník posléze souhlasí za 300 zlatých (sice to je směšná cena za ženu, dlouhodobě se mu to ale jistě vyplatí. Mařenka jako manželka by ho stála mnohem více!) pod podmínkou, že Mařenku odstupuje pouze synovi sedláka Míchy. Protože Kecal netuší, že Jeník je také synem sedláka Míchy, uvedl Jeník Kecala úmyslně v omyl a to je nemorální oslava vychytralého jednání. 

Vrcholu nekorektnosti dosahuje opera ve třetím dějství:

Přijíždí cirkus a tanečnice Esmeralda je vykreslena jako vypočítavá žena, která v obchodním zájmu  svého zaměstnavatele zneužívá Vaškova nedostatečné inkluze. Ženám se tu podsouvá zcela neprávem "zlatokopectví". 

V průvodu cirkusáků je i "Indián", karikatura původních obyvatel Ameriky. To je stejně nepřípustné, jako kdyby to byl černoch. Často slýcháme, že České království mělo štěstí, že se nezamíchalo do kolonialismu. To ovšem není pravda.  Neokupovali jsme sice přímo žádné kolonie, ale podíleli jsme se rozhodující měrou na nerovných obchodních transakcích. Za co si kupovali Francouzi, Britové, Italové, či Holanďani od nebohých domorodců jejich země? Za skleněné korálky a jiné tretky. A ty pocházely odkud?  Z 87 % z Jablonce nad Nisou a okolí!!!!

Hudba to celkem není špatná a mohla by se snad hrát dál bez textu a bez děje. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | středa 20.3.2024 11:36 | karma článku: 43,28 | přečteno: 4831x