Vydržme

Je nás hodně, co nám odkládají vyšetření a operace, nebo co nevíme, co s dětmi, když stávkuje naše školní jídelna. Co máme dělat? Stávkovat taky? Volit zázračné sliby? 

Je to deprimující, když čekáte na magnetickou rezonanci dva měsíce a tři měsíce na biopsii. Bez zdraví život nestojí za nic.

Kdybych měl peníze, můžu se nechat vyšetřit, případně operovat na soukromé klinice hned. V chudých zemích je tato závislost mnohem drsnější: nemáš peníze, ani dostatečné pojištění? Vůbec tě neošetříme. Zemřeš v pralese nebo na parkovišti.

Nechceme být chudá země. Sousedíme s bohatým Západem. Chceme žít jako oni. Podle lékařské komory je obvyklé, že lékaři mají ve vyspělých zemích 1,5-3násobek průměrné mzdy.. :naši: lékaři to chtějí také. A ne za komplikovaných podmínek, kdy musejí sloužit stovky hodin přesčasů. 

Zaslouží si lékaři ty peníze? Kategorii "zaslouží" každý vidí jinak. Když budu ležet na akutní péči, budu ochoten dám doktorům všechno, co mám. Když budu zdravý, bude mi vadit každá koruna navíc na zdravotní pojištění, kterou budu platit. Budu se zamýšlet nad tím, proč já se dvěma vysokými školami mám oproti lékaři, rutinérovi, znajícímu pár postupů, mám třetinový plat.

Máme lékařům ty peníze dát? Rádi bychom. My je ale nemáme. Nejsme na tom tak špatně jako africké země nebo Nová Guinea, aby lidí umírali na zánět slepého střeva dva kilometry od nemocnice. Ale nejsme na tom tak dobře jako Švýcarsko nebo Německo. Naše ekonomika není dost výkonná. Jsme jenom montovna s nízkou přidanou hodnotou, máme málo inovativních startupů a dynamicky rostoucích firem. Pravda, máme nějaké a naši velkopodnikatelé také čile působí v Americe, Anglii nebo Japonsku. Ale je jich málo (upozorňuji, že čekám na biopsii).

Co to znamená pro mě jako pro pacienta? Znamená to, že nemůžu čekat takovou péči jako v Německu, ani nemám na takové platy. Proč tedy lékaři, kteří jistě tuto situaci dobře znají, chtějí ty peníze? Protože mohou. Zdravotnictví není konkurenčním prostředím, kde můžu volně přecházet od jednoho dodavatel k druhému a kde ceny vznikají konkurenčním bojem. Každý z nás je jen trpným objektem ve hře zdravotních pojišťoven a lékařské lobby. 

Totéž se týká i nedostatku léků. Nedostatečná nabídka byla způsobena z větší části příliš nízko stanovenými regulovanými cenami.

Jaké je řešení? Znám jen dva nástroje:

1) Spoluúčast: Každou korunu, kterou musím zaplatit přímo z vlastní kapsy, dvakrát obrátím. Uvědomím si, že nepotřebuji každý prd projednávat se specialistou, ani se svým ambulantním lékařem. A uvědomím si, že mnoho zdravotních problémů si způsobuji sám a mnohem efektivněji a levněji je také mohu sám vyřešit dravým životním stylem (nekouřit, nepít, být štíhlý, hýbat se, nesolit ... ).

Co si budeme povídat spoluúčast existuje neustále, i když je skrytá, je mnoho cest, jak se pomocí peněz a "známostí" domoci lepší péče

2) Zabejčilost: Prostě nepodlehnout tlaku a říci si: Dost. nebudeme dělat vše, jak lékaři pískají. Když chtějí, ať si jdou. Jejich požadavky jsou v daném systému nekonečné. Nikdy se nezastaví. Prostě počkám další tři měsíce. Ano, naše zdraví se možná zhorší, možná zemře o něco více lidí, ale nechci se dožít dalšího vydírání. Veřejné finance jsou rozvrácené. Země zadlužená. Náklady konsolidace musejí nést všichni. I lékaři. Jsou lidé, kterým tržby klesly o polovinu, kterým klesají nejen reálné, ale i nominální mzdy. Proč by lékaři měli být výjimkou.

A to samé platí o stávkujících učitelích. Na tandemovou výuku a rozdělené třídy prostě nemáme. Tato země si nemůže dovolit tak drahé školství.

Vysokých škol je příliš. Mě nezajímá, že v Rusku má vysokoškolský diplom 60% obyvatel a že v belgii je dvakrát tolik absolventů vysokých škol jako u nás. Jaký hospodářský efekt školství má? Výdaje na školství včetně platů rostou, ale vzorstla i kvalita vzdělání? Ne. Ochota studentů učit se dále klesá. Převratná změna v internetovém světě činí mnohé z toho, co jsme se ve škole učili my bezpředmětným. Faktické znalosti jsou mnohem dostupnější. Intelektuální zpracovávání světa nijak nepokročilo. Podívejte se na znalosti studentů z historie a jejich schopnost posuzovat dění kolem sebe. Jak je to s matematikou? Je příliš obtížná a musíme její požadavky zredukovat? A co rodný jazyk? A co cizí jazyky? Dominuje angličtina, ale kolik student opravdu anglicky umí? Minimálně na vysokých školách je třeba zavést školné.

Ano, učitelé budou propuštěni. Je v tom problém? Na našem trhu práce je stále více volných míst než nezaměstnaných. To je obrovský problém. Taková ekonomika nemůže fungovat. Potřebovali bychom na trhu práce dalších 200.000 Ukrajinců. Zredukovat regulace a zeslabit sociální záchrannou síť. Hovoří se o tom, že milion lidí je ohrožen ztrátou bydlení, jak je možné, že sídliště je plné odpadků z jídla a lidé běžně vyhazují u kráječky chleba v marketu patky, protože je prostě nechtějí jíst?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | čtvrtek 23.11.2023 9:27 | karma článku: 19,78 | přečteno: 522x