Státní banka je socialismus, socialismus je hospodářský zločin

Od roku 1989 jsme na trnité cestě. Putujeme od socialismu přes kabelky Jany Nagyové zpět k socialismu. Budeme mít státní banku. Zlepšit postavení "chudých" bylo důležité, ale když se to přežene, je to cesta do pekel ...

Na přání Komunistické strany Čech a Moravy (oni to v názvu sice nemají, ale ve Slezsku jsou ještě silnější než v Čechách a na Moravě) budeme mít Státní banku.

V tuto chvíli už nějaké "státní" banky máme. To jsou ale spíš takové zvláštní úřady a nikoli standardní banky. Centrální banka spravuje měnovou politiku, Exportní banka "podporuje" export a Českomoravská záruční a rozvojová banka spravuje některé dotační programy. Dlužno říct, že takové "bankovní" úřady mají i země na západ od nás. Všechny fungují jako úřad, tedy pomalu a často neefektivně, ale se skřípěním zubů můžeme jakžtakž obhajovat jejich existenci. 

Nová státní banka by měla fungovat jako standardní soukromá komerční banka. Plní se tak sen komunistů o dalším omezení soukromé, to jest na státu nezávislé,sféry. Vždyť jaký jiný by taková banka měla mít smysl?

1. Má spravovat  peníze státních institucí? Sociální správy, finančních úřadů, obcí? Mnohé úřady mají už dnes povinně peníze u ČNB a dělají z ní tak komerční banku a ukrajují bankám z tržního krajíce. A ty "cizí" banky jsou často na burze a jejich akcie si může koupit každý. Mimochodem víte, že švýcarská centrální banka má akcie na burze a každý si je může koupit a dostávat dividendy? 

2. Má taková státní banka poskytovat peníze začínajícím podnikům, kterým nepůjčí banky soukromé? Ale to není potřeba. Pro velmi rizikové start upy existuje obrovský přebytek rizikového kapitálu. Venture capitalové společnosti zoufale hledají do čeho investovat. Pro standardní nové a existující podniky mají soukromé banky stovky nevyužitých miliard. Televize je plná reklam na bankovní úvěry. I to je jeden z důkazů, že banky mají peněz dost a životaschopnému záměru rády půjčí. Pokud nepůjčí, není záměr životaschopný. A věřte mi, že to posoudí soukromá banka mnohem lépe než kterýkoli státní úředník. Na efektivnosti tohoto posuzování je totiž banka existenčně závislá. Státní úředník ne. 

Pro podpůrné programy ostatně už máme právě tu zmíněnou Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, a.s..

3. Bude smyslem této banky poskytovat levné úvěry pro mladé? Co to je "levné úvěry"? Úrok z hypotéky je pod 3%, jen něco málo nad inflací. Pokud bude dávat státní banka úvěry levněji, bude je dotovat ze státního rozpočtu? A co riziko? Bude státní banka dávat úvěry i těm, kdo je nedostanou v bance soukromé, Kdo zaplatí nesplácené úvěry? Nebude jednodušší třeba rovnou mladým dát půl milionu za jedno dítě nenávratně - bez hraní si na banku? (V praxi samozřejmě vyšší objem peněz v rukou kupujících povede zase jen k růstu cen nemovitostí - nabídkua  poptávku nelze obelstít).

Vzpomeňte si, jak začala hospodářská krize v roce 2008: Státní záruční agentury v USa Freddie Mac a Fanny Mae prodaly balíky nesplácených hypoték na světovém trhu a provalilo se, že jsou bezcenné, protože ty hypotéky lidé nespláceli. Nespláceli je proto, protože banky jim rády půjčily, když za ně ručil stát. Riziko nesl stát, ne banka.

A tak jsme zase na začátku: Půjčování peněz státem je neefektivní, drahé a způsobuje problémy v ekonomice. Vyvolává iluzi, že hypotéku musí dostat i ten, kdo ji nedokáže splácet. Protože jde ale o peníze někde daleko v Praze nebo ve Washingrtonu a protože voliči rádi slyší, že se pomůže mladým, nikomu to vadit nebude.

Ve skutečnosti je to podobné, jako kdyby stát zrušil všechny pekárny a začal zajišťovat pro každého dva rohlíky denně z jedné státní pekárny  včetně rozvozu a dotované ceny 0,5 Kč. To už jsme tu měli. 

 

Autor: Richard Neugebauer | pátek 9.4.2021 8:11 | karma článku: 18,67 | přečteno: 599x