Procenta ze zisku pro národní sportovní agenturu

Dovídáme se, že jeden z našich komerčně nejúspěšnějších sportovců všech dob, Jaromír Jágr, doporučuje, aby firmy dávaly procenta ze zisku na (národní) sport. Přispěje to k národnímu zdraví. Já bych šel ještě dál! 

V některých sportech nepatříme ke špičce. Národ se málo hýbe. Děti vysedávají s mobily v rukou, stravují se nezdravě, infrastruktura pro sport je zastaralá a nebýt špatně placených nadšenců v klubech, už by dávno zanikly.

Jak to vyřešit? Získat pro sport peníze. Buď od státu ze státního rozpočtu, nebo přímo od firem, že by odváděly část zisku do nějaké Národní sportovní agentury. Ta už bude vědět nejlépe, komu je vyplatit, abychom byli sportovnější! Podporuje to i Jaromír Jágr. Muž, který sportem peníze uměl vydělat.

Já bych šel ještě dál. Není jen sport. Máme také divadla. Baletní, operní, operetní a činoherní soubory. Takový houslista nebo divadelní herec berou za měsíc tolik, co Jágr bral ve Washingtonu za půl hodiny.  Přitom mají i tito umělci jistě také nárok na důstojnou mzdu, jak tomu říká ministryně Maláčová. I na kulturu by měly firmy odvádět procenta ze zisku.

A co knihy? ty bude vydávat kdo? Když právě ti nejchudší čtou nejraději.

Stranou bych nenechal ani rodinný život, děti, staré lidi, ženy samoživitelky, učitele, lékaře, pomocný lékařský personál, neučitelský personál škol a technický personál nemocnic, ambulancí, záchranné služby a provozovatele mimoškolního vzdělávání.

Vynechat nesmíme ani hasiče, horskou službu, numismatiky, sběratele známek nebo agentury převychovávající pouliční zloděje a prostitutky k lepšímu životu. Ti všichni by měli mít důstojný život, to je státem zaručený důstojný příjem.

Firmy by na to měly přispět nad rámec daně z příjmu, DPH, sociálního a zdravotního pojištění dalším procentem z čistého zisku. jen si musíme dát pozor, aby ta procenta celkem nepřekročila 100.

A teď vážně: Opravdu si myslíte, že odvodem peněz do nějaké agentury bude vaše dítě více sportovat? Že lidé budou více kupovat dotované knihy a více navštěvovat baletní představení? O něco asi ano, ale za tu administrativu s tím spojenou se to jistě nevyplatí.

Řešení je jinde: Pokud je dítě/člověk zdravý, ať platí nižší zdravotní pojištění, nebo ať mu pojišťovna za nízké požadavky na zdravotnictví vyplácí v důchodu bonusy. Ti, kdo si ničí plíce kouřením, játra alkoholem a jsou tlustí, protože se nehýbou, ať si připlatí. Ať lidem, a firmám zůstanou jejich peníze a oni sami nejlépe rozhodnou, za co je utratí. 

Takto vybrané peníze zdravotnictví hravě pohltí. Ani nemusíme rozdávat plavenky nebo vstupenky do fitness center. Nebo si myslíte, že se zlepší kvalita zdraví, když do nemocnic nateče dalších 100 miliard, kvalita vzdělání, když do školství nateče dalších 100 miliard nebo zdraví našich dětí, když nějaká agentura bude dotovat trenéry, krajské tajemníky agentury apod.?

Základem důstojného života je práce. Jak ji vykonávám a jak jsem za ni placen, je především věc moje a toho, kdo mi za práci platí, Zdraví a kondice je především moje věc a moje starost, ne věc státu. 

Jágr je jistě výjimečný sportovec, ale o koloběhu peněz ví nejvíce z kasin, kde prohrával miliony. Nic proti tomu, může s se svými penězi dělat, co chce, ale ať do toho nemluví ani ostatním.

 

Autor: Richard Neugebauer | pátek 14.2.2020 13:12 | karma článku: 30,24 | přečteno: 860x