Potřebujeme novou Večerní Univerzitu Marxismu-Leninismu

To jako vážně, zase se budeme nalejvat frázemi? Aneb, co jsem si odnesl ze 73. Sudetoněmeckého sněmu v Řezně 26.-28. května 2023. V tom Řezně, kde bylo v roce 845 pokřtěno 14 českých knížat.

Sudetoněmecký sněm to nejsou jen projevy politiků na nedělním hlavním shromáždění. Program běží už od pátku a nabízí pestrý program od aktuálních politických debat přes ukázková čtení, referáty o událostech, zajímavých osobnostech, koncerty, předávání cen až po zábavu pro děti. Každý si může vybrat něco jiného.

1.

V pátek, 26. května se v městském řezenském divadle diskutovalo o "Evropě mezi válkou a mírem". Na pódiu vystoupil i Dr. Ian-tsing Joseph Dieu, vedoucí zastoupení republiky Taiwan v Bavorsku. Ptali jsme se ho, co si myslí o tom, že naše naděje, že kapitalismus přivodí v kontinentální Číně demokracii, selhaly, řekl:

"Růst Číny podnítily reformy Teng Siao Pchinga. Ale její prudký ekonomický růst byl vyvolán:

- zahraniční poptávkou. Díky nízkým mzdám  a přesunu výroby ze "Západu" mohla ekonomika jednoduše růst,

- státními dotacemi  a úvěry.

Teď ale narazila Čína na bariéru růstu. Mezi mladými absolventy vysokých škol je nezaměstnanost 20%. Je snadné nalít peníze do stavby infrastruktury, přehrad a vesmírných cest. Ale už není tak snadné vyvolat četné inovace ve středních podnicích. Stalinovo Rusko také postavilo Dněpropetrovskou hydroelektrárnu a Bělomořsko-baltský průplav. Dlouhodobý efektivní růst není bez svobody možný. Čína je sedmdesátkrát větší než my (Taiwan) co do obyvatel, ale my se jí přesto nebojíme. V každém druhém elektronickém zařízení na světě je chip od nás. 

Evidentně jsou Taiwanci "ideologicky" dobře vyškolení ve svém svobodém systému a stejně tak jsou dobře vyškolení "rudí" číňané v tom jejich. 

2.

V sobotu sociálně demokratická obec (Seliger Gemeinde) připomněla 100. výročí narození politika Volkmara Gaberta. Ten přikládal velkou váhu vzdělávání mas a osvětě. Myslel tím, že by se měli vyškolit dělníci v demokracii a boji o svá práva a spravedlnost.

3.

V neděli před hlavním shromážděním se koná mše. Mše je vlastně rituál modliteb, čtení z bible, zpěvů a proslovů kněží. Opakuje se po staletí neustále dokola. Křesťané znají každičkou větu nazpaměť. nemusejí o textu přemýšlet. Uvědomil jsem si, že se lidé od starověku nezměnili, i když tráví ve škole pětkrát více času než za Marie Terezie, v každém krajském městě mohou navštěvovat vysokou školu a každý z nás má prakticky neomezený přístup k veškerým informacím. Kdysi bezmezně věřili v opakované fráze v kostele, dnes bezmezně věří fake news na internetu. Pravda, část lidí je natolik samostatná, že se postará sama o sebe a utvoří si vlastní úsudek. Těch může být tak 10-30%, Ale tak asi 50-60% je stádo, které se zajímá jen o jídlo, teplo, spánek, sex a zábavu a jde prostě se stádem. Nepřemýšlí, protože to je příliš namáhavé.

Tak mi došlo, že my nepotřebujeme bůhvíjak sofistikovanou osvětu. Kdyby všichni seděli ve vysokoškolských posluchárnách 10 let, chytřejší nebudou. My potřebujeme nalejvárnu, indoktrinaci. Jenom musí to být indoktrinace v duchu svobodné tržní ekonomiky. Musíme pořád dokola opakovat základní teze, aby je lidé měli v hlavě jako (kdysi) Desatero:

- normální je pracovat a uživit se tím,

- každý se musí postarat sám o sebe. Stát může pomoc jen trochu s tím základním a spíše výjimečně,

- podnikání je potřeba,

- vydělat si živností a podnikáním více než ve státní sféře je žádoucí,

- bohatý člověk není automaticky zločinec. To, že někdo má více a někdo méně, není zločin, všichn nejsme stejní,

- ceny kolísají, jednou stoupají, jindy klesají. To je vlastností trhu. Příliš vysoké ceny neexistují. Pokud by byl příliš vysoké, nikdo by si zboží nekoupil.

- příčinou, že jsme dosud nedohnali Německo, není to, že by politici všechno rozkradli, ani vysoké platy politiků. Příčinou je příliš velký státní sektor, příliš velké přerozdělování do neproduktivní sféry a nízký výkon podnikové sféry. Máme málo skutečných podnikatelů a nevážíme si jich.

Teprve kdyby toto natloukli učitelé do žáků základních škol, byl by jejich plat zasloužený.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | úterý 30.5.2023 12:09 | karma článku: 18,02 | přečteno: 586x