O důležitosti psích množíren

Když k nějakému tématu dostaneme srdceryvné obrázky a zručný písař ho doprovodí odpovídajícím textem, stane se z něho podstatná věc. 

Jeden senátor diskutoval s ministrem zemědělství. O množírnách psů a o podpoře malých zemědělců. Následně o tom zveřejnil zprávu na facebooku. Hádejte, o čem se pod ní diskutovalo? O množírnách psů. Nad dotacemi se nikdo nepozastavuje. 

Tržní ekonomika se dostala do kritické palby. Dnešní čeština používá sousloví "soukromý podnikatel" nebo "soukromý zemědělec", jako by existoval ještě nějaký jiný, snad veřejný?

Drobný podnikatel je pro většinu českých politických elit sprosté slovo. Pro finanční úřad je rovnou podezřelý. Doprava se převádí do bezplatného režimu, Zdravotnictví je bezedný sud, protože "nido nemusí nic platit".  Všechno se všem raději dává z veřejných peněz. Podpora malého podnikání je pro Babiše "klišé". Chce podporovat velké firmy.

Pokud ale budeme mít jen velké firmy a masu zaměstnanců, dělníků a příjemců sociálních dávek (důchodců, nemocných, invalidů, rodičů na rodičovské dovolené a nezaměstnaných), je to konec demokracie. Budeme ji sice formálně stále mít, ale do jaké míry jsou nezávislí? Buď závisejí na svém tatíčkovi zaměstnavateli, velkopodnikateli nebo státu, nebo jsou státem placení a budou vděční za každý milodar v podobě zvýšení důchodu.

Proto také dotace mají vyrovnávat podmínky pro malé podniky, podporovat jejich vznik a vyvažovat tak trend k polarizaci. Pokud se nepodaří tento trend udržet v nějakých mezích, skončíme jako v otrokářském Římě. Tam byla na jedné straně skupina patricijů a vojenských velitelů a ti se udržovali u moci tím, že rozdělovali mezi masy prostých Římanů chléb a pořádali pro ně hry.  

 

Autor: Richard Neugebauer | čtvrtek 13.12.2018 19:51 | karma článku: 10,48 | přečteno: 405x