Náklady mají nést všichni

Odbory vybojovaly zvyšování platů ve veřejném sektoru. Blahopřeji. Dovozuji, co to znamená pro nás ostatní a co to vypovídá o naší zemi.

Ať už si myslíme o Alešovi Michlovi, guvernérovi ČNB cokoli, i on někdy může mít pravdu. 5.9.2022 ve svém sloupku "Jestřábi a holubice" mírným stylem, jak vyžaduje váha jeho úřadu, konstatuje, že příliš velká zaměstnanost vede k poklesu odpracovaných hodin a "růstu zahálky".

Problém je, podle mě, mnohem závažnější. Jistěže pokrok znamená, že můžeme pracovat méně a vyděláme více. Nikdo by se nechtěl vrátit do 19. století, kdy se pracovalo 14 hodin denně a dělníci často i v továrně spali nebo se jich střídalo několik na jedné posteli. Bez volné soboty, bez zdravotního pojištění, bez důchodu a s minimem dovolené. Ale všeho s mírou!

Nezaměstnanost je nezbytnou součástí fungující ekonomiky. V ekonomice neustále nějaké firmy na jednom místě vznikají, jiné na jiném zanikají a všechny potřebují pracovní síly. Aby mohly podnikat, potřebují mít výběr z pracovních sil. Ne každý je vhodný na všechno, bydlí poblíž nebo zrovna chce změnit zaměstnání. Potřebujeme tedy, aby stále byla část lidí na trhu práce k mání.

Lidé zpravidla nechtějí být dlouho na pracáku. Ve zdravé ekonomice tedy zpravidla nacházejí během několika měsíců práci a všichni jsou spokojeni. Pracovníci mají práci, firmy najdou zaměstnance.

Otázkou je, jak vysoká tato nezaměstnanost má být. Nu, právě taková, aby lidé dlouho nezůstávali na pracáku a aby firmy nacházely zaměstnance.

Česká ekonomika už dlouho v takovém stavu není. Máme nejnižší nezaměstnanost v EU. To znamená, že firmy nenacházejí potřebné zaměstnance. Získat a zadministrovat zaměstnance ze zahraničí znamená tradiční příšernou českou byrokracii. Zkuste si někdo zaměstnat jen na dohodu o provedení práce lektora na čtyři hodiny z Evropské unie, třeba z Polska!!!!! šíleníé papírování. Výsledkem tedy je, že zahraniční pracovníky dostaneme ztěží, a tak tuzemským rostou mzdy.

Aktuálně se problém začíná sám řešit tím, že ekonomika upadá do krize kvůli drahým vstupům a problémům globálního trhu atd...  nezaměstnanost vzroste, mnoho firem omezí výrobu. Do toho musíme financovat deficit, válu na Ukrajině a ty energie. I když se ceny energií zastropují, skutečné ceny plynu a elektřiny to nezmění. Někdo to bude muset zaplatit. Kdo? Miloš Zeman ze Svatováclavského pokladu těžko. Jediným zdrojem státních peněz jsme my všichni.

To znamená, že všichni zchudneme. Každý ovšem jinak. Státním zaměstnancům, kterým nehrozí žádná výpověď, ani krach zaměstnavatele, odbory vymohly nominální nárůst. Já vím, že nepokryje ani inflaci, ale proč by měl? Copak nám ostatním někdo inflaci pokryje? Opravdu si myslíte, že je možné vyřešit inflaci tak, že každému rozdáme další peníze? V rybníku bude stále stejně ryb, i když zdvojnásobíme počet rybářů na břehu. My ostatní nejenže nebudeme mít nárůst mezd, ale mnozí z nás úplně ztratí práci. Nemylme se, ať už stát dělá, co chce, Plyn bude prostě tak drahý, že je ohrožený celý sklářský průmysl, když odhlédneme od toho, že dodával hlavně do Ruska a Číny. Přechod na elektromobilitu zcela jistě změní náš autoland a mohl bych pokračovat v dalších a dalších odvětvích včetně služeb a pohostinství, kteréopět zasáhne pokles poptávky v depresi existenčně. 

V takové situaci měli i státní zaměstnanci a zdravotníci být rádi, že mají jistý příjem, v průměru vyšší než ve sféře soukromé.

Trčíme v socialismu hlouběji, než si myslíme. Prosperitu dané země nepřináší státní zaměstnanci, ani učitelé, ani hasiči, ani policisté, ba ani lékaři, ale podnikatelé a živnostníci.

Autor: Richard Neugebauer | čtvrtek 8.9.2022 10:52 | karma článku: 22,53 | přečteno: 644x