Má nás centrální banka zachránit neomezeným tiskem peněz?

Ekonom Lukáš Kovanda odsuzuje v dnešní Mladé frontě DNES fakt, že parlament odmítl souhlasit s tím, aby centrální banka mohla nakupovat dlouhodobé vládní dluhopisy ... 

Lukáš Kovanda píše, že nás čeká propad a že mnohé centrální banky světa už stejně mohou vládní dluhopisy nakupovat, Vzorem nám mohou být centrální banky nejen evropská a americká, ale i polská, maďarská nebo rumunská. Vláda by ta získala prostor jak zabránit krizi a nezaměstnanosti. Možná by tento nástroj ani nevyužila. Parlament také mohl schválit toto opatření jen dočasně. Ostatně stejně o nic nejde, naše země je velmi málo zadlužená.

Odpovídám:

Ano, naše země je zadlužená málo. Dokonce méně než Německo, o předlužené Itálii a Francii ani nemluvě. Nedělám si iluze, že bychom mohli zůstat oázou hospodářského zdraví, když všude kolem se voličům budou rozdávat sta miliardy. Populisté budou u nás u moci tak dlouho, dokud se nezadlužíme jako ostatní. Pak budeme v krizi.

Také je pravda, že Evropská centrální banka a americký FED dělají opravdu psí kusy, aby mohly koupit kdejaký vládní dluhopis a umožnily ta vládám další co nejlevnější zadlužování. Ta proč ne my?

A proč o tom mluví Kovanda? Vždy se ptejme Qui Bono - komu tím prospívá? Kovanda sám je hlavní ekonom Czech Fund. Je placený jistě královským platem a růst inflace jenom nažene klienty jeho zaměstnavateli - budou investovat stále rostoucí balík peněz, kterým se jim bude hromadit v rukou. 

Také jenom naprostý prosťáček nevidí souvislost novin, vůbec nevlastněných předsedou vlády, s hlásáním toho, co předseda vlády potřebuje: Vydojit co nejvíc peněz, kde se dá. Posvátná pravidla nezávislosti centrální banky ho nezajímají.Ostatně jako skoro už nikoho.    

A jak by to fungovalo: Vláda by vydala dluhopisy třeba za sto miliard korun českých. Česká národní banka by si je "koupila" a zaplatila by čerstvě vytištěnými sto miliardami korun českých. Každý tak nějak cítíme, že to nás bohatšími neudělá. Argumentuje-li Kovanda, že to umožní snížit úrokovou míru a poskytnout více úvěrů podnikatelům, můžu mu z vlastní praxe říct, že úroková míra je u bonitních (splatitelných) úvěrů nízká už teď. Banky sedí na hromadách peněz a nevědí co s nimi. Máme-li půjčovat tě, kdo stejně zkrachují a nesplatí, k čemu to bude dobré? Snad jen, že přebytek peněz uměle zvýší ceny aktiv Czech Fundu páně Kovandy?  

Že by po dvou letech parlament toto právo bance zase odňal, vláda slavnostně vrátila sto miliard. dluhopisy demonstrativně rozstříhala a snížila státní dluh, tomu věří jistě málo z nás!

A co to, že samotní centrální bankéři odvážně bojují svůj boj jako jedna z posledních bank na světě? To nevím. Tuším však, že tento marný boj prohrají.

A čeho se dočkáme? Recese musí občas přijít. Ekonomika byla přehřátá. Nezaměstnanost stoupá a klesá. Vždyť byla nezdravě nízká, to už s nepamatujete?

Nám, obyčejným malým pracujícím lidem, živnostníkům, řemeslníkům, sedlákům a dělníkům nejvíce prospívá, když máme stabilní ceny a stabilní měnu. Na živobytí si vyděláme prací a máme holt jednou více a jednou méně. Škoda, že tento hlas je tak slabý! 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | pátek 27.3.2020 18:16 | karma článku: 18,59 | přečteno: 531x