Je to prostitutka

Je to o svobodě, ekonomii, vězení pro dlužníky a nostalgii po krásné  minulosti a ještě lepší budoucnosti . Aneb dlužníkům už nehrozí "otroctví"...

Bývaly doby, kdy se dlužníkům vedlo opravdu zle. Když neplatili, vsadili je na noc do vězení a přes museli pracovat, aby měli dluh z čeho splácet. Většina měla nějaké zaměstnání a hleděla svoje dluhy splatit. Nesplácet je bylo hanba. Pokud někdo nejevil zájem, stal se prakticky "poddaným" věřitele. A ekonomická teorie? Hned přišla s liberálním konceptem: Všichni mohou všechno, žádné překážky, každý je zodpovědný za svůj úspěch smlouvy se musejí dodržovat a stát se má vměšovat co nejméně.

Od té doby "čas oponou trhnul a" k lepšímu "změněn svět." Dneska už je zakázáno zavírat lidi jenom proto, je nesplácejí své dluhy. Všichni ti upíři, lichváři, keťasi a jiní, kteří zneužívali toho, že nějak přišli k penězům, nemají politickou moc. Hlavně proto, že je jich naštěstí málo. Zato dlužníků je hodně a proto jsou silní. Navíc jsme v hluboké exekuční krizi.   

Mnoho ekonomických negativ z doby po roce 1989 neplyne z toho, že by tržní ekonomika byla moloch, který požírá a likviduje chudé a bezmocné. Vznikly prostě proto, že jsme neměli: živnostníky s tradicí, občany s kapitálem, sedláky se zaběhanými statky, podnikatele, schopné občany s alespoň minimální finanční gramotností. Zničení tržního vědomí v době od roku 1938 bylo větším společenským zločinem než odsun Němců, znárodnění velkopodniků, vyvlastnění živnostníků a kolektivizace dohromady. Když se "naši" Němci dostali naprosto bez prostředků do západního Německa, během dvaceti let se z úplné nuly vypracovali na funkční střední třídu. A už  šedesátých letech mohli vozit čokoládu těm, kteří nebyli schopni využít jejich továrny, bankovní vklady, pole, ani lesy!

A teď jsme ve fázi, kdy věříme, že "bude líp", když se "stát o všechno postará!" Má se zavést teritorialita exekutorů. Tzn. že exekuce v určitém teritoriu bude moci provádět pouze příslušný exekutor. Zní to logicky. Logicky ale znělo i "znárodnění" řemesel, zavedení jenom jednoho národního dopravce, jenom jedné banky atd.. V praxi už tu fungovalo, Byli  "soudní", rozuměj, státní exekutoři. Bylo velice obtížné pohnout je k činnosti. Poté byli zavedeni "svobodní", soukromí exekutoři. Poznal jsem je v práci v Bruntále, Českém Krumlově, Liberci, Přerově, Opavě, Sokolově atd.. Jsou velice různí. Jako věřitel potřebuji právo si vybrat. Protože když nebudu spokojen, žádným zákonem, ani žalobou, ani výzvou se nedomůžu své pohledávky včas. Měli jsme případ, že soud a konkurs se táhly u Městského soudu v Praze tak dlouho, že mezitím vysoudil jiný soud Mladé Boleslavi majetek v restituci, dlužník zemřel a majetek zmizel. 17 let. Věřím tomu, že některé exekuce jsou nespravedlivé. Ale vím, že naprostá většina jich je oprávněná a že velká část věřitelů jsou slušní lidé nebo slušné firmy, které většinu svých peněz už neuvidí,

Dalším krokem ochranářské politiky státu má být zavedení "horní úrokové hranice". Pokud jde o naši společnost, nemáme se čeho bát. Půjčujeme maximálně za 3,9% roční sazby. Pokud je dlužník v prodlení, zvyšuje se mu sazba na 5% ročně!    

Úroková míra na otevřeném trhu je výsledkem konkurence a ve vztahu dlužníkovi vyjádření rizika úvěru. Protože vím, že ze stav dlužníků jich 10 nezaplatí, musí těch zbývajících 90 pokrýt i tuto ztrátu a vytvořit zisk. Zavedením teritoriality exekutorů a změkčením podmínek pro oddlužení se podíl těch, kteří nesplatí, dále zvýší. Věřitel bude muset úrokovou sazbu zvýšit. To mu ale zákon zakáže. Tak peníze nepůjčí. Dlužníci přejdou do šedé zóny. Člověk, který nepochopí, že není schopen splácet půjčku s úrokem 100%, nepochopí, že by si neměl půjčovat na černém trhu. Nakonec mu stejně nic nehrozí. Kdyžtak půjde do oddlužení, že! 

Doufám, že až Češi budou vzdělanější, budeme moci omezení uvolnit a vztah dlužník-věřitel narovnat. Snad mezitím zavládne i vstřícné chování insolvenčních správců, soudců a policistů vůči těm slušných, kdo půjčují své peníze. Protože půjčování peněz vede k tvorbě kapitálu a i ten je nezbytnou podmínkou fungování naší ekonomiky. Pokud to nebude tak, že peníze budou pro všechny a v neomezeném množství je pro nás centrální banky uvolní a budeme konečně v ráji! A eonomové přitakají politikům, protože jsou za to placeni. Jako prostitutky! 

 

Autor: Richard Neugebauer | neděle 12.8.2018 13:35 | karma článku: 18,38 | přečteno: 1247x