Chtějí nám vzít genitiv kladový!

Média to podstatné zamlčují. Vezme nám Ústav pro jazyk český naši řeč? Je za to zaplacen Evropskou unií? Jsou ohroženi pracovníci brněnské pobočky na Veveří? Bude bez genitivu kladového líp? Babišovi je to jedno? 

Je to stará taktika: Nás, neznalé obyčejné lidi, zahltí média zdánlivými katastrofami. My o nich blogujeme jako o život. Když přijde 381 lidí do záchytného tábora, už nám připadá ohrožená existence našeho národa jako už tolikrát od roku 623, co jsme se tady objevili poprvé. Podobně už klademe do hrobu koncern Volkswagen nebo pokládáme za nebetyčnou urážku, když někdo umístí trenky na tu část Pražského hradu, kterou nechala postavit Marie Terezie.

Zcela nám unikají podstatné události v pozadí. Nejmenovaný Direction générale Evropské komise nedávno poslal dotaci Ústavu pro jazyk český. Zdalipak víte na co?

Projekt se jmenuje "Centrální podpora tendencí etnokulturních a etnojazykových procesů v podmínkách globalizace a regionalizace současného světa v lužické srbštině a češtině do poloviny 21. století - výhled". Na první pohled nevinný a od praxe hluboce odtržený vědecký úkol odkryje svou pravou podstatu teprve tehdy, když se do díla o 824 normostránkách s přílohami v objemu 23 terabyteů pečlivě začteme.

Práce sice už je k dispozici několik měsíců, ale celou tu dobu mi trvalo, než jsem ji prostudoval. Teprve poté jsem pochopil, proč brněnské pracoviště ÚJČ, které se běžně má zabývat pouze etymologií a dialektologií, zahájilo časově neomezenou hladovku.

Proč vlastně? Pražská centrála Ústavu navrhuje dvě změny:

1) zrušit genitiv kladový. Co to je? Říkáme "není kouře bez ohně", tj. není koho čeho (to je druhý pád, neboli genitiv). Protože větou vyjadřujeme zápor, použijeme druhého pádu - genitivu. Když ale vyjadřujeme klad, říká se "je kouř s ohněm" nebo ve východních provinciích naší vlasti "je kouře bez ohně". Při kladném vyjádření by se tedy nadále měl používat nikoli druhý pád - genitiv,  ale první pád (nominativ) - je "kdo co" kouř z ohně - závazně na celém území České reubliky.

2) úplně zakázat v první osobě jednotného čísla slovesa "býti" náš starodávný tvar "jsu" a trvat na tom ošklivém "jsem".           

Jak toho chce Evropská komise a její prodloužená pracka ÚJČ dosáhnout? Jednoduše: Kdo použije špatný tvar, seberou se mu dětské přídavky, zvýší se mu daň z příjmu ze závislé i nezávislé činnosti, neposkytne se mu státní příspěvek na stavební spoření, ani na doplňkové penzijní spoření, případně zkrátí sociální dávky na 66% životního minima. Nebude to ani příliš administrativně náročné. Postačí, když nějaký software bude analyzovat pouze hovory z mobilních telefonů a smsky. Automaticky potom předá informaci na server finanční správy a to příslušného poplatníka dodaní případně přes sociální správu zkrátí. Bude to mnohem levnější než Babišova EET. Proto také tento zásah Babišovi nejen nevadí, ale potajnu ho podporuje.

Jak tohle skončí? Nakonec nám seberou i genitiv záporový, měkké i a tvrdí y, možná i ů s kroužkem?!? To je přece mnohem vážnější, než že si v táboře ve Vyšních Lhotách imigrant vyrobil primitivní zbraň z nohy od židle a ze žiletky!!??!!  

Autor: Richard Neugebauer | neděle 27.9.2015 18:46 | karma článku: 16,47 | přečteno: 1041x