Cestovatelské zkušenosti "V", Prostý život v Südtirol - Alto Adige

Tři měsíce sháníme topenáře a truhláře. Jsou vytížení. Je jich nedostatek. Proč? Je něco shnilého ve Státě českém 

Jižní Tyrolsko je součástí Itálie, ačkoli většinu jeho obyvatel tvoří německy mluvící Tyroláci. Nebudu popisovat přírodní krásy, ani kulinářské požitky, nýbrž pohled na chod statku. Bydleli jsme u sedláka (u nás se tomu teď říká "soukromý zemědělec"). Mohli jsme si prohlédnout chov dobytka, zatímco sedlák celý den udržoval v chodu zavlažovací systém. Jižní Tyrolsko je obrácené na jih a je tam dost teplo a sucho. Louky se musejí neustále zavlažovat. 

O naší zemi nevěděli nic, ačkoli jejich děvečka jezdila Octavií. Když jsem se jí ptal, odkud je její auto, odpověděla:

"Wie peinlich. Nevím."

Když si selka mezi obědem a pečením chleba (pekla jich asi 15) lehla na lehátko na terase. Manželka  tam zrovna četla nějakou beletrii. Selka ji obdivovala:

"Tak tlustou knihu bych v životě nepřečetla," nebyli to tedy žádní jaderní inženýři, ani intelektuálové. 

Večer jsme poseděli s rodinou v jejím obýváku. Sedlák načepoval mošt. be skutečnosti to byl spíše cidre, zkvašený a mírně alkoholický. A pak jsme se dozvěděli, jak funguje takový statek ekonomicky.

Obhospodařují 8 hektarů svých a 4 propachtované. Na čtyřech hektarech pěstují jablka. Mléko od 8 krav odvážejí denně do mlékárny. Selka už sýr nevyrábí, je to moc práce. Jen jogurt a tvaroh. Vajíčka, zeleninu a maso mají svoje. Se sousedním sedlákem mají společnou porážku na prasata i na hovězí.  Na statku je pět pokoj pro hosty a ty pronajímají létě, ale hlavně v zimě. Mají tři syny a jednu dceru. Jeden syn se učí na zedníka, druhý na elektrikáře a třetí buď převezme statek nebo se někam přižení, podle toho, jak to bude s dcerou. Ta studuje bankovní management. Nechtějí žádné své dítě nutit, aby převzalo statek:

"Je to chůze na hraně, " podotkl sedlák, "na jedné straně chceme udržet statek. Naše rodina ho vlastní už přes tři sta let. Na druhé straně nechceme, aby naše dítě kvůli tomu bylo nešťastné."

O syny se nebojí:

"Italové se sem stěhují. Vláda jim staví velká sídliště kolem Bolzana a Merana. Mají vystudované i dvě tři vysoké školy, ale co s tím. Ekonomika potřebuje řemeslníky!"

Obytná plocha rodiny byla asi 400 m2 přepychového bydlení.  Stará babička žila ve výměnku. 86 let, ale pořád se starala o bylinky nebo pomáhala v kuchyni. Pak si sedlák vzpomněl, že ještě musí posekat trávu kolem bazénu a ptal se nás, jestli nás to nebude rušit. 

A já se ptám:

- Uživí se takto nějaký náš "soukromý zemědělec" s 12 hektary?

- proč to na našich horách nevypadá jako v Tyrolsku, ale spíše jako na "Dolní Moravě"?

- proč máme nedostatek řemeslníků a přebytek úředníků a lidí placených z daní a plné kavárny a shopping parky?

- kde jsme udělali chybu?

- můžeme ji ještě napravit?

- neptejte se, kdy budeme mít mzdy jako v zemích na západ od nás? Ptejte se, proč je nemáme a jestli náš výkon je takový, abychom na takové mzdy dosáhli?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Richard Neugebauer | pátek 26.1.2024 8:43 | karma článku: 21,22 | přečteno: 507x