Každoroční kulturní zpětné ohlédnutí
Přečtu ročně kolem 30 knih, v tom končícím roce jich bylo 36. Většinou jde o životopisy, pak literaturu faktu týkající se především tématiky sovětských gulagů, ale i jiných koncentračních táborů, pro odlehčení čtu detektivky od Nesboa nebo Christie. Z beletrie asi nejvíce zaujal rozsáhlý román čínského nositele Nobelovy ceny Mo Jen s názvem Krev a mlíko - epopej, která poskytne vhled do odlišné kultury a nabízí ne zcela všední příběh ne zcela obvyklých hrdinů, rozhodně těch 611 stran stálo za to.
Ke kultuře řadím i tanec - absolvovali jsme s manželem čtyři pěkné plesy. A zatančili si.
Nu a dále:
1. 1. Návštěva milánského Castiglio - majestátný hrad vládců tohoto kdysi i dnes bohatého města, výstava obrazů místních umělců. Novoroční mše v milánském Duomo celebrovaná zde oblíbeným arcibiskupem byla nejen duchovním zážitkem, ten kulturní z ní dělalo jednak vznosné prostředí jedné z nejkrásnějších světových katedrál a dále neuvěřitelný liturgický zpěv mnohočetného sboru mnichů.
28. 2. Divadlo Bolka Polívky Brno: představení Prachy s naprosto excelentními výkony Ondřeje Vetchého a Vandy Hýbnerové. Komedie, ale občas velmi mrazivá.
1. 3. Janáčkovo divadlo Brno: Rusalka - navštíveno opakovaně, nesmrtelná klasika ve velmi působivém provedení, hudba, kterou člověk tak zná - a přece tak povznáší.
18. 4. Vinohradské divadlo Praha: komedie Vstupte! s hereckým top-obsazením, pánové Viktor Preiss a Tomáš Topfer si to vyloženě uživali - a publikum s nimi.
8. 5. Dvůr Králové: v rámci návštěvy ZOO výstava obrazů Zdeňka Buriana - vybavilo se mi dětství strávené u knih o lovcích mamutů, Kopčem, Havranpírko, Minehava...
18. 5. Cinestar Opava: Ranhojič - vcelku slušný film na motivy kdysi přečteného bestselleru.
7. 6. Slezské divadlo Opava: opera Evžen Oněgin - předem trochu obavy, jak toto ne zcela velké divadlo zvládne tuto klasiku, ale ukázaly se jako naprosto bezpředmětné - byl to zážitek! Úsporná scéna s dobrými nápady a zkratkami, výborné pěvecké výkony, vnímavé publikum. Zážitek.
6. 7. Slezské muzeum Opava: výstava klenotů českých muzeí - a mezi nimi originál Věstonické Venuše. To člověk stojí a v němém úžasu se dívá na sošku, kterou měl kdosi v ruce před 30 000 lety. Nejstarší vypálená keramická soška na světě. A našla se na našem území. Neuvěřitelné. Zastínila ostatní vystavené artefakty. Ovšem právem.
11. 7. Hradec nad Moravicí: prohlídka zámku, který prošel celkovou rekonstrukcí a ve kterém jsem kdysi strávila mnoho a mnho hodin jako průvodkyně. Možná i proto jsem zaujatá a monotónní výklad současné průvodkyně mne nezaujal, jinak zámek určitě má své kouzlo, ovšem tak nějak dýchá novotou - a to k zámkům nepatří.
30. 7. Mnichov: v rámci prohlídky města navštíveno původní barokní divadlo, místní Frauenkirche a historické prostory radnice. Vše pěkné - a tak nějak německy zorganizované.
31. 7. Gunzburg: toto malebné bavorské městečko se zachovalým historickým jádrem je také rodištěm člověka, na kterého by bylo lépe zapomenout: Mengeleho. Ale protože na některá zvěrstva se zapomenout nedá, je zde pomník jeho obětí - velmi působivé a umělecky zdařilé připomenutí děsu. Na tom pomníku jsou jen oči - oči, které připomínají zavražděné a umučené a zmizelé. Na Mengeleho zapomeňte, říkají. Ale na nás ne.
1. 8. - Ulm: prohlídka gotické katedrály s nejvyšší věží na světě a vrabčákem, který je symbolem města. Katedrála dýchá historií i tichem, jak už to katedrály mají ve zvyku. Tahle se ale opravdu vypíná málem až k nebi.
28. 8. Bratislava: prohlídka města včetně projížďky vláčkem s výkladem - a pěkné. To město má své kouzlo, takové malé, ale zapůsobí. Známé sochy centrum rozhodně oživují, líbila se mi výstava fotografií k výročí Slovenského národního povstání - velkoplošné fotografie v parku pod širým nebem poskytly nejen cenné a nové informace, ale také připomenuly, že lidé tehdy dokázali riskovat život, aby pomohli - udělali bychom to dnes?
29. 8. Budapešť: opět historické centrum včetně hradu Budy a Svatoštěpánské katedrály. Zaujaly sochy - ať už jezdecká na hradě, ale i jiné oživující město.
30. 8. Bratislava: prohlídka historických prostor radnice, výstava k výročí vypuknutí I. světové války, prohlídka ruin kdysi jistě mohutného hradu Děvín. Tou radnicí a výstavou jsem procházela v podstatě sama, naproti tomu Děvín byl přeplněn turisty. Rozhodně vše stálo za to.
31. 8. Vídeň: prohlídka historického centra, zatím zvenčí, zajímavým oživením byl místní orloj, trochu zastrčený v blízosti katedrály. Ta i Hofburg v obležení turistů, majestátní socha Marie Terezie vzdávala úctu této velké panovnici i přes proudy deště.
1. 9. Vídeň: hrobka Habsburků - prochází-li se člověk téměř sám v podzemí rozsáhlými prostorami mezi náhrobky a rakvemi všech velkých i menších příslušníků tohoto rodu - a venku šumí déšť, začne přemýšlet o smrti a životě a smyslu obojího a naději a štěstí a lásce - a o tom, jak to měli oni, kteří tu leží, a jak to má sám. Možná to není až tak kulturní zážitek, ale zážitek to byl.
Tentýž den večer - Volksoper Vídeň: Fledermaus, čili Netopýr a Strauss a opereta a rozjásané jeviště i hlediště a radostná a veselá hudba a skvělé výkony učínkujících a vstřícné publikum: prostě Vídeň a Strauss patří neodmyslitelně k sobě. Zážitek radostný.
2. 9. Vídeň: Schonbrunn - největší okruh, takže všechny významné sály, ale také soukromé pokoje, například přijímací salón Franze Josefa a jeho známý stůl a fotografie Sissi všude kolem, ale také ložnice Marie Terezie a velkolepá výzdoba reprezentačních prostor. Něco. Pak ještě tentýž den budova Parlamentu - přes liják zapůsobila majestátním zjevem, který člověka přenáší do Řecka a k antice.
3. 9. Vídeň: Hofburg - nejprve Schatzkammer a sbírka neuvěřitelných pokladů včetně údajné koruny Karla Velikého, pak soukromé sbírky porcelánu rakouských císařů - neuvěřitelné množství servisů a příborů a ukázek stolování a zlatého podnosu dlouhého několik desítek metrů - je třeba mít dostatek času a vychutnávat a vychutnávat. Pak ještě i výstava o Sissi - nešťasnici, která byla nešťastná sama a činila nešťastnými všechny kolem sebe. Závěrem dne okružní jízda po památkách s výkladem - a v rámci této zastávka u Hundertwasserů. I křiklavost umí být vkusná. Vpodvečer prohlídka Belvederu a jeho zahrad, dva zámky proti sobě a mezi nimi udržovaný park - zase nám předkové ukazují, co uměli.
15. 10. Kino Mír Opava: divadelní představení V Paříži bych tě nečekala, tatínku - komedie s opět úžasným Petrem Nárožným, který zastínil všechny ostatní učinkující - ale tak to i mělo být.
22. 10. Filozofická kočovná divadelní společnost Brno: Makábr - studentské představení s filozofickým podtextem. Na jevišti nadšení amatéři, výborný hlavní představitel - ovšem můj syn. Takže jaksi nejsem objektivní. Zážitek krásný a dojemný.
25. 10. Divadlo Kalich Praha: Bez předsudků - komedie až burleska. Salvy smíchu, odreagování, oddech. Více než dvě hodiny totálního relaxu. Navíc výborní Jana Paulova a Pavel Zedníček. Zapomenete na vše. Co chtít víc?
26. 10. Kostel Panny Marie Sněžné v Praze: výstava fotografií z doby Sametové revoluce. Krásné připomenutí toho nadšení a radosti a solidarity a slušností a naděje a neuvěřitelnosti. Kde to všechno je?
Večer Ypsilonka: Škaredá středa - excelentní komedie, ale tentokrát něco jako "smích přes slzy", jak říkají Rusové. Občas mrazilo. Výborný Jiří Lábus - jak bylo lze očekávat. Vynikající Martin Dejdar - to bylo jeho představení. Mistr.
27. 10. Divadlo Bez zábradlí Praha: Římské noci a Simona Stašová. Netřeba říci víc - pro ty, co viděli. A těm, co neviděli - jděte! Působivý mix smíchu a dojetí a radosti a energie a smutku v podání Paní Herečky Stašové. Bravurně napsaná hra - v podání excelentní herečky. Napsáno snad přímo pro ni. Skvěle jí sekundoval Oldřich Vízner, ale málo platné - to bylo představení paní Simony Stašové. Klobouk dolů. Divadelní zážitek roku.
1. 11. Cinestar Opava: Carmen - přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku. Neuvěřitelný zážitek, navíc má nejoblíbenější opera. Skvělé obsazení, úžasná hudba, velkolepá výprava. A navíc pocit, že jste "u toho". Nejste jen v hledišti - tam se také podíváte, jste přímo na jevišti, jste účastníkem představení. K tomu pohledy do zákulisí, rozhovory s představiteli. Smekám před tím, kdo tyto přenosy vymyslel. Nebyla jsem poprvé. A už vůbec ne naposledy. Prostě něco.
22. 11. Cinestar Opava: Lazebník sevillský - přímý přenos z Metropolitní opery v NY. Zase. Tentokrát vynikal představitel Figara. A opět pocit, že mu stojím po boku. Zážítek očekávaně skvělý.
19. 12. Vánoční trhy Opava: koncert skupiny Rangers. Vlažné publikum, výkon skupiny nic moc, ale dobrá společnost přátel u punče a těšení na Vánoce.
26. 12. Kostel sv. Jana Křtitele Velké Hoštice: koncert Lusciniany - pěveckého sboru Mendelova gymnázia Opava. Radost a spontaneita mladých zpěváků se přenesla na všechny přítomné. Vynikající pěvecké výkony, průřez světovými koledami i jinými písněmi - zvláště zaujaly africké rytmy za doprovodu neodmyslitelného bubnu. Úžasné. Závěrečný společný zpěv koledy Narodil se Kristus Pán - zpívalo více než padesát učinkujících a více než 400 posluchačů - bylo jen třešničkou na dortu. Nádherný závěr kulturní sezóny.
Tak taková byla má kultura v roce 2014.
Co Vaše?
Renata Pospiechová
Historická či životní zkušenost

Dostali jsme se v našich životech do období, na které nejsme nijak a nikterak připraveni. Některé z nás zajímaly válečné zkušenosti předchozích generací více, jiné méně. Něco jsme se učili ve škole. Něco bylo možno si přečíst.
Renata Pospiechová
Zpožděné pololetní účtování

Poněkud se zpožděním se letos zamýšlím nad svým kulturním životem. Ke kultuře samozřejmě patří i knihy - ty neuvádím, i když samozřejmě pilně čtu. Po té neskutečné covidové pauze se kultura naštěstí zase rozjíždí.
Renata Pospiechová
Vánoce? Ukrajina.

Máme čas už velmi předvánoční. Vše, co k Vánocům patří, je tady - dárky, cukroví, kapr, stromečky, trhy. Jako každý rok. Přesto je to letos poněkud jiné. Ať chceme či ne, prožijeme Vánoce ve stínu války.
Renata Pospiechová
Omyl, nebo..?

V 90. letech teď už minulého století se toho dělo opravdu hodně. A politika zajímala v podstatě každého. Všichni chtěli být u toho. Změna střídala změnu a naděje a úžas a radost vládly celému státu.
Renata Pospiechová
Nepoučitelní?

Existuje - zřejmě početně stálá - skupina obyvatel, kteří jsou nepoučitelní. Nebo spíše nepřístupni jakémukoli poznání či faktům či historii či ... prostě se zdráhám napsat přímo, že jsou hloupí.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk
Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...
Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí
Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...
Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí
Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...
Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně
Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

Prodej rodinný dům, 92 m2 - Staré Město
Lesní, Staré Město, okres Šumperk
3 650 000 Kč
- Počet článků 243
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 790x