Vláda zvýšit daně nejen může, ale patrně i musí

Podle vox populi se zdá, že ministr Marián Jurečka potvrdil mnoha spoluobčanům, že vláda před volbami lhala o daňovém zatížení, které se zavázala nezvyšovat. 

Vláda ale zatím daňovou zátěž zvýšit nechce. A to je to, co pokud vím před volbami představitelé koalic slibovali. Případné zvýšení spotřební daně může Fialova vláda kompenzovat něčím jiným a podle Jurečky to bude asi formou slev na poplatníka formou slev na děti. Toto zvýhodnění mi přijde rozumné, protože přináší výhodu těm, kdo pracují a svou mzdu řádně daní.

 

 Naopak zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky se může zcela minout účinkem, tedy zvýšeným výběre peněz z této daně. Její výše už je taková, že snížila prodej tabákových výrobků (tedy legální prodej...) a výběr daně nestoupá. Je to populistické, vypadá to mediálně dobře, ale celkově je to nesmysl.

 

 Možná, že denní realita nakonec vládu přiměje svůj závazek o nezvyšování daňové zátěže stejně porušit. Placení daní rozhodně nemiluji, ale i takový krok bych pochopil. Pokud schodek rozpočtu byl za rok 2021 420 miliard korun a pokud se letos bude chtít ministr financí Stanjura dosta na "pouze" mínus 300 miliard, je to 720 miliard za dva roky. To je opravdu hodně a "něco" s tím potřeba udělat je. Ideální by bylo samozřejmě najít úspory. To doporučuje každý opozičník, hůře se ale reálně úspory hledají, když se z opozice stane vláda. Je to tak vždy, na konkrétních stranách nezáleží.  

 

Vláda chce zrušit EET. Protože to byl jeden z bodů předvolební agitace, patrně k němu dojde velmi brzy. Jako živnostník jsem příchod EET rozhodně nevítal, ne proto, že by to jakkoliv měnilo řádné přiznávání tržeb, ale z důvodu dalšího zatížení menších firem. V současné době už je EET podle mne zažité ze strany prodávajících i kupujících, ovšem jestli mělo (nyní je pozastaveno) nějaký skutečně prokazatelný kladný význam pro státní rozpočet nevím. Zde tedy vláda o žádné velké peníze zrušením nepřijde, ale případné nezrušení EET by také neznamenolo žádný problém. Stačilo by jen, aby nedocházelo k někdy až absurdním pokutám za zcela marginální pochybení prodávajícího.

 

 V každém případě leží miliardy korun, které by mohly posílit státní rozpočet, v různých podporách. Jejich zrušení či osekání ovšem není snadné. Nedávno zde na idnes byl článek o tom, jaké potíže působí pěstounům, kteří si osvojili dítě z vlastní rodiny, skutečnost, že děti osvojené bez "ne státem" přišly o peníze. Jenže tuto změnu přinesla snaha bojovat s podvody, kdy se matka již v porodnici "na oko" miminka vzdá, to si osvojí "jako" její rodiče a stát jim platí. Tento příklad ukazuje, jak boj s podvody a podvůdky není jednoduchý, protože kvůli omezení podvodníků potrestáte i ty skutečné a poctivé pěstouny.

 

 Možná desetitisíce lidí u nás pobírají podporu v nezaměstnanosti a přitom pracují za peníze na dřevo. Jenže vymýtit to nebude snadné a dostat se na tyto peníze by stát mohlo stát nakonec víc, než by byl přínos pro rozpočet. Šetřit se dá samozřejmě na armádě, která spolkne i tak pořádnou sumu a nová vláda se zavázala příspěvek zvýšit. Pokud se to nelíbí voličům současné opozice, chtěl bych jim připomenout, jak Andrej Babiš odletěl do Států, setkal se s prezidentem a za toto symbolické gesto zaplatil podepsáním kontraktu na americké vojenské vrtulníky. Přitom existovala výrazně levnější nabídka italská, které se ale vlastně nikdo nevěnoval.

 

 Žádná vláda se nezavděčí všem, na každou vládu bude možno nadávat. Ani vláda Fialova není a nebude výjimkou. Přiznejme jí ale, že start má skutečně nezáviděníhodný a počkejme s hodnocením alespoň dva roky. Vím, že je to čirá teorie, protože zažraní ANOisté budou vidět jen chyby a zažraní koaličníci budou vše omlouvat Babišem a jím zplundrovaným státem. Ale je u nás i dost střízlivě uvažujících lidí, a ti vědí, že hodnotit vládu - kladně či záporně - již nyní objektivně nelze.

 

 Jan Neruda napsal: "Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů".Já píšu: "Bude-li každý z nás žít poctivě a nešidit, je národní rozpočet v pozitivním očekávání budoucnosti".

 

Autor: František Řehounek | neděle 16.1.2022 16:10 | karma článku: 33,20 | přečteno: 3729x