Úvaha o šachistovi Putinovi

Myslel jsem, že už mne nic nevyprovokuje k napsání samostatného článku a že své grafomanské mámení budu tlumit jen v diskuzích pod blogy jiných autorů. Ale po  zcela nepochopitelném tahu Putina, vpádu na Ukrajinu k tomu došlo.

Snažil jsem se do včerejška objektivně vnímat obavy Ruska z postupu NATO k jeho hranicím, a taky jsem rozuměl  rozčarování Rusům, že se nedodrželo, co jim při jednání o podmínkách sjednocení Německa  západní politici garantovali a sice, že se NATO nebude přibližovat k jejich hranícím. Byť to nebylo nikde jasně napsáno, tak důkazy  směřují k tomu, že taková ubezpečení od západních, zejména amerických a německých politiků v nějaké ústní podobě dostali. Jestli si sliby západních politiků vyložili správně a ke sjednocení Německa pro jejich vlivem souhlasili, dnes objektivně  posoudit už nemůžeme.  Poměrně dobré informace o tomto problému lze najít na https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/25-let-od-jednani-o-sjednoceni-nemecka-a-slib-o-nerozsirovani-nato.A150209_144432_zahranicni_jw

Ale dnes pod vlivem toho,  co hlavně předcházelo Ruskému vpádu na jihozápadní Ukrajinu, míním tím Putinovo ujišťování, že vtrhnout na Ukrajinu v plánu není, jsem  svůj názor změnil a  vrátila se mi moje nedůvěra k Rusku ve stejné míře,  v jaké jsem měl trvalou nedůvěru k SSSR před rokem 1989.

Jak se dá predikovat další vývoj.

O Putinovi se říká, že je dobrý šachista a jak známo, dobří  šachisté uvažují o mnoho tazích dopředu.  Teď jsem  ovšem v rozpacích v hodnocení, jestli má vše Putin dobře promyšlené.

Považuji se také za dobrého šachistu a v politice se poměrně dobře orientuji, ale teď si nejsem jistý jaký skutečný cíl si Putin vytknul a  jak ho chce dosáhnout po naprostém  znevážení své důvěryhodnosti před celým světem novým agresivním a velmi západ provokujícím tahem. Jakékoliv budoucí ubezpečování Ruska, že koncentrace vojsk v blízkosti hranic jiného státu, jsou jen plánovaná cvičení,  nebudou už nikdy brána vážně a adekvátní reakce NATO se dá očekávat.

Mám dojem, ale rád bych se mýlil,  protože to nic pro budoucnost Evropy dobrého nepřinese, že  Putin donutil tímto tahem západ uskutečnit to, co  nikdy nechtěl. Nechat se přímo vtáhnout do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dá se totiž očekávat, že po ruské okupaci jihovýchodní části Ukrajiny, uzavřou členské státy NATO  s Ukrajinou smlouvu o  vzájemné vojenské pomoci  pro případ napadení třetí stranou, byť o přímý vstup do NATO  se jednat nebude. Dá se to totiž  jako preventivní opatření před hrozbou další expanze Ruska na západ předpokládat

Jestli k tomu dojde, dostane Putin v této partii šach a podle mne jeho jediným dobrým obranným tahem v této partii může být rychlé stažení ruských vojsk z Ukrajiny a vyvolat tak  dojem, že to byla jen ukázka jeho rozhodnosti  nerozpakovat se vojensky zasáhnout tam, kde cítí, že jsou ohroženy  zájmy Ruska.

V opačném případě konečným výsledkem této Putinovy šachové partie nemůže být jeho výhra, protože na hranicích Ruska bude panovat permanentní napětí a  riziko "horkého" vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem bude dlouhodobě  nebezpečně vysoké. NATO současným Putinovým tahem je už nyní  přinuceno, aby v rámci preventivních opatření  zvýšilo  přítomnost  svých  vojenských sil  přinejmenším v pobaltských zemích, Polsku i Rumunsku a bude zvažovat i možnost umístění minimálně symbolické posádky vojsk  na území Ukrajiny. Jestli s tím Putin nepočítal,  nemůže být dobrým šachistou a jestli ano, máme všichni důvod k opravdu velkým obavám z mírové budoucnosti Evropy.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ráž | úterý 22.2.2022 19:44 | karma článku: 16,28 | přečteno: 706x