Profesionální sport a veřejné finance

K zamyšlení nad po minulém režimu zděděnou zvyklostí dotovat profesionální sport z veřejných financí mne inspirovala zpráva, že Zastupitelstvo města Karlovy Vary nechce nadále dotovat desítkami milionů  extraligový hokej a vedení klubu vyhrožuje, že hokej z Varů odstěhuje.

Z vyjádření představitelů města vyplývá,že město  chce nadále dotovat mládežnický hokej 11mil. a přispívat na provoz hokejové haly 40 miliony, ale desítky milionů do extraligového hokeje už dávat nechce. Použil jsem situaci kolem HC Energia KV jako určitý modelový příklad k obhajobě provokativního názoru: Profesionální kluby vlastní obchodní společnosti založené za účelem dosažení zisku a tak nevidím jediný důvod, proč by měl být jejich provoz dotován z veřejných peněz.

Nejprve mne zajímalo , kdo vlastně extraligový hokej v Karlový Varech provozuje a zjistil jsem, že provozovatelem je  Obchodní společnost HC Energie Karlovy Vary spol. s r.o. Jejími společníky jsou KAREL HOLOUBEK - Trade Group a.s. s obchodním podílem 93%, Hockey Club Karlovy Vary s obchodním podílem 6% a  Tělovýchovná jednota Zimní stadion Karlovy Vary o.s. s podílem 1%. A tito tři společníci se složili základní kapitál dohromady ve výši  pouhých 180.000Kč (!!!!) a vlastní společnost  s ročním provozním rozpočtem přesahujícím 120 mil.Kč.  Společnosti s tak malým základním kapitálem a která neumí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem by úvěr nedala ani Union Banka, blahé paměti a tak proč by mělo dodávat potřebné provozní prostředky ve výši desítek milionů  město?. Ale to je vedlejší. Pro mne je důležité, že Rada a Zastupitelstvo se zachovaly naprosto správně, že tuto špatně hospodařící společnost odmítly stále dotovat z rozpočtu města.

Jestli mne paměť neklame tak Mario Lemieux aby zachránil v roce 1999 Pittsburgh Penguins vložil do klubu  27mil.USD ( v tehdejším kurzu to dělalo přes 500 milionů Kč)  a přemluvil další podnikatele k investování do Pitsburghského hokeje. Nikde jsem nenašel zmínku, že by město Pitsburgh zachraňovalo z veřejného rozpočtu „Tučňáky“, takže aby se v Pisburghu hrála dále NHL dodali potřebný provozní kapitál soukromí investoři.  A to by byl dobrý návod na záchranu HC Energie: Karel Holoubek-Trade group jako společník s největším obchodním podílem buď hokeji v Karlových Varech věří a pak po vzoru Maria vloží do HC Energia potřebný kapitál, nebo svůj  podíl prodá novému investorovi nebo, když hokeji nevěří a jiného investora nesežene svolá valnou hromadu a navrhne zahájit likvidaci společnosti . Nenajde-li se nikdo, kdo by dále chtěl extraligu v Karlových Varech provozovat, tak se nabídne extraligová licence jinému klubu a bude se hrát hokej v jiném městě. Příkladů stěhování a přejmenování profesionálních klubů známe i v jiných sportech dost a je to zcela běžná záležitost, když klub zkrachuje. Takže nic nového pod sluncem.

Profesionální sport je tržní komodita a nebudeme-li se na to takto dívat, neoprostíme se od stále se tradujícího názoru, že jeho podpora je v celospolečenském zájmu. Jak bylo již výše konstatováno, tak profesionální sport, zejména kopaná a hokej je provozována obchodními společnostmi. Nikdo už není tak naivní aby si myslel, že akcionáři nebo společníci těchto společností jsou andělé, kteří pojali organizování těchto show jako dobročinnou činnost. Kdyby tomu tak bylo, tak by se Slavia Praha nemohla topit v dluzích (nikdo neví, kam zmizelo cca 700mil.Kč během dvou let), Sparta Praha by neprodávala svou největší hvězdu Bonyho Wilfrieda který je největším tahákem diváků (pro ty se snad  toto show dělá,není-liž pravda?) apod..... to je jen příklad.  Takže považuji za velmi absurdní, aby zisky z provozování profesionálního sportu si rozdělovali vlastníci a ztráty se dotovaly z městských rozpočtů  nebo z jiného zdroje veřejných peněz.

Z toho, co jsem dosud napsal možná vzniknul  dojem, že jsem proti tomu, aby se sport dotoval..  Naopak! Když se přestanou vydávat peníze na dotování profi klubů, zůstane o mnoho více peněz na dotace sportu provozovaného neziskovými občanskými sdruženími. Sport, který je provozován co by volnočasová aktivita sloužící k zábavě a upevnění zdraví všech skupin obyvatelstva  je zcela bezpochyby předmětem celospolečenského zájmu.

Domnívám se, že je zapotřebí vyvolat veřejnou diskuzi o tom, zda je skutečným celospolečenským zájmem podporovat z veřejných financí relativně k výkonnosti přeplácené fotbalisty,hokejisty, majitele profi klubů a svazové bafuňáře, nebo podporovat z těchto prostředků  mládežnický a rekreační sport provozovaný amatérsky ve většině našich měst a obcí.

Otázkou pro mne ale stále zůstává, proč se mezi úspěšnými podnikateli typu pánů Kellnera,Babiše,Bakaly apod. nenajde dost mecenášů, kteří by neviděli v profi sportu jen zdroj zisku, ale vnímali by extraligový hokej a fotbal jako populární zábavu, kterou je dobré nezištně sponzorovat…třeba jen jako koníčka na kterého prostředky zcela jistě mají. Dovolím  si provokativní odpověď: Nejsou mecenáši, protože nevěří těm, kdo profesionální  hokej, či fotbal  skutečně řídí. Tak proč bychom měli být těmi mecenáši my všichni?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ráž | pátek 21.1.2011 17:10 | karma článku: 29,08 | přečteno: 1576x
  • Další články autora

Jan Ráž

Úvaha o šachistovi Putinovi

22.2.2022 v 19:44 | Karma: 16,28

Jan Ráž

O sankcích za odmítnutí kvót

7.6.2017 v 10:38 | Karma: 35,86