Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie
Epocha nároků začíná analýzou situace, ve které vznikl americký zákon o občanských právech (1964), jehož původním účelem bylo zrovnoprávnit černochy na jihu Spojených států. Autor si všímá, že "založit nové svobody vyžaduje zničit jiné", a ukazuje, že odstraněním segregace černochů problém rasy nezmizel, naopak se stal posedlostí celé společnosti. "Místo, aby potlačila jižanskou obsesi rasou a krví, zanesla ji občanská práva do všech koutů země. Veškerá kultura - média, umění, knihy - jsou jí zaplaveny." "Hlavní úředníci přes diverzitu a úředníci pro soulad v oblasti diverzity... vykonávali činnost, která se podobala aktivitě politických komisařů totalitních režimů ve 20. století." Pro čtenáře se zmíněnou zkušeností z 20. století smutný paradox.
Kniha vychází v překladu Aleše Valenty v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost. Autor, Christopher Caldwell (1962) je americký konzervativní novinář, absolvent literatury na Harvardu, bývalý spoluvydavatel konzervativního týdeníku The Weekly Standard. Přispívá do renomovaných amerických periodik jako The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Post a britského The Financial Times. Jeho předchozí kniha Úvahy o revoluci v Evropě: imigrace islám a Západ (2009) byla v The Economist označena jako "dosud nejlepší vyjádření pesimistického postoje k islámské imigraci v Evropě".
V Epoše nároků Caldwell ukazuje, jak se princip svobody v průběhu posledního půl století mění v ideologii politické korektnosti až po diskriminaci bělochů, vyzdvihování sexuálních menšin a zánik svobodné diskuse na akademické půdě. Vznikají nové elity, které se opírají o soudy, aktivistické neziskové organizace a vyhlášky státních úřadů. Autor je nazývá "novou ústavou", která podkopává demokracii, protože nepochází z parlamentu. Svá tvrzení autor dokládá relevantními zdroji. Nakladatelská anotace knihu hodnotí jako "významný příspěvek ke zkoumání nynějšího bezprecedentního rozpolcení americké společnosti".
Caldwell v knize cituje Samuela Francise, který definoval globalizaci jako "řízenou destrukci národa, jeho suverenity, kultury a lidí". a ukazuje, jak "kulturní záměna, rasově založená ústavní degradace domácí populace ve vztahu k nově příchozím, slábnoucí demokratický mandát veřejnosti vůči vládě... neuvěřitelně velká redistribuce bohatství... otráví americkou politiku".
Český čtenář se může ptát, jestli je nutné a dobré přebírat z Ameriky všechno. Posuďte sami:
"Politická korektnost byla označením pro působení mocenských nástrojů zákona o občanských právech... Politická korektnost náhle přestala být vtipem, nýbrž nejúplnějším ideologickým ovládnutím institucí v dějinách Spojených států."
"Politická korektnost byla reformou směřující odshora dolů. Neumožnily ji nové postoje veřejnosti k reakčním názorům, nýbrž nový establishment namířený proti těm, kteří je vyjadřovali."
"Postupně rasa nabyla náboženského významu a stala se absolutní morální hodnotou."
"Největší ztráty v systému nové, na občanských právech založené politice utrpěli bílí muži. Usnuli v přesvědčení, že jsou budovateli této země, aby se probudili a zjistili, že se ocitli na nejspodnější stupínku v hierarchii ras. ...Proto, že morální narativ občanských práv vyžadoval, aby byli zavrženi jako padouši národních dějin."
"Ukázalo se, že politika občanských práv je na konci 20. století nejúspěšnějším americkým vývozním artiklem... Spojené státy dosud určovaly a vynucovaly nadvládu bohatých států tak jako za studené války, ale nyní si... osvojily rovněž ideologickou roli Sovětského svazu za studené války."
"...vláda vyčerpala zdroje dosud nenarozených a sahá nyní na zdroje žijících generací."
Autor si klade otázku, zda "to tímto způsobem může jít dál", zvlášť, když se "politická třída vzdálila od obyčejných lidí" a "politici nemají tušení, co si lidé myslí". "Ukazuje se, jak je obtížné a nepřirozené nahradit systém předsudků systémem skutečné rovnosti a úcty." Lze jednoduše předsudky obrátit? Autor varuje, že "výsledkem je starý svět obrácený vzhůru nohama". A já se obávám, že my, čtenáři téhle knihy, sice žijeme v epoše nároků, nicméně nároků jiných na náš život. Jak dlouho ještě dovolíme našim vládcům, řádně zvoleným, ale s úplně jinými sliby, a nikým nevoleným aktivistům, určovat, co si máme myslet a co smíme říkat? Caldwellova kniha může sloužit jako "poučení z krizového vývoje".
Všechny citace jsou z knihy:
CALDWELL, Christopher. Epocha nároků: Amerika od šedesátých let : zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie. (The Age of Entitlement). Přeložil Aleš VALENTA. Voznice: LEDA, 2022. Edice Agora. ISBN 978-80-7335-807-5.
Radka Johnová
Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky
"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.
Radka Johnová
Megahrozby
"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".
Radka Johnová
Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu
Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?
Radka Johnová
Jak ztratit svobodu
Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?
Radka Johnová
Quo vadis vysoké školství
Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Třetí den povodní: Bez elektřiny je 110 tisíc lidí, Litovel je uzavřená
Aktualizujeme Bez elektřiny kvůli záplavám zůstává v pondělí asi 110 tisíc domácností, nejvíce v Moravskoslezském...
Dolní toky budou na vzestupu, míní meteorologové. Extrémní stav hlásí čtyři místa
Na 207 místech v Česku platily v pondělí ráno povodňové stavy. Na čtyřech z nich byl extrémní...
Ve farmaparku uhynul velbloud a klokan, návštěvník jim dal svačinu
Zcela zbytečně uhynula ve farmaparku u Dobřan na Plzeňsku dvě zvířata. Klokanu a velbloudici dal...
Voliče štve, že přes výhry nevládneme, tvrdí jihomoravská lídryně hnutí ANO
Ještě v polovině prázdnin se mohla Ivana Solařová titulovat coby starostka Znojma, jenže tehdejší...
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...
- Počet článků 42
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1225x
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz