Cui bono? Kdo z toho má prospěch?

Proč jsou na tom Němci a Rakušané s covidem lépe než Češi? Co dělá stát pro to, aby se z pozitivně testovaných nestali pacienti na JIP? Proč není rychle dostupný IVERMECTIN?

Jsem občan blížící se věkem skupině ohrožené covidem. Jsem ekonom, nejsem lékař. Jako na každého občana na mě stát hrne ze všech médií hromady děsivých zpráv. Jako občan se ptám, co stát dělá pro to, aby ke katastrofickým scénářům nedocházelo?

Respektuji a dodržuji vyhlášená opatření, i když jsem přesvědčená, že epidemii nevyléčí náhubek na prázdné ulici ani policajt na hranici obce, za kterou začíná les. Na horách jsme nemohli používat ani talířové Pomy, vleky, na kterých je každý sám. Přitom nikoho ještě nenapadlo nařídit v MHD povinně otevřená okna (ano, i v zimě, pokud neprší, stejně máme všichni kabáty). Paradoxů v opatřeních je víc a psalo o nich hodně lidí.

Máme málo vakcín a nevíme, jestli virus nezmutuje tak, že vakcíny budou neúčinné dřív, než na nás přijde řada na očkování.

Testujeme. Máme přeplněné nemocnice. Ptám se, co dělá stát pro to, aby se z pozitivně testovaných nestali pacienti na JIP? Nabízí stát lidem podpůrnou léčbu, nebo tyto lidi posílá do domácí karantény se slovy "kupte si nějaký paralen"?

Nemáme žádný dokonalý lék prověřený vědeckými studiemi. Ale když se ukáže, že některá léčiva mohou snižovat množství viru v těle, omezovat jeho namnožení a zabraňovat rozvinutí nemoci do těžké fáze vyžadující hospitalizaci, proč stát brání lidem, aby se k takovému léčivu dostali, a to rychle. Na začátku epidemie byl takovým prostředkem Isoprinosin, který pomáhá posilovat imunitu, v Polsku volně prodejný, u nás na recept a ne vždy dostupný v lékárnách.

Od podzimu řada lékařů potvrzuje, že ivermectin brání množení viru v těle, vede k lehčímu průběhu nemoci a rychlejšímu uzdravení. V Německu i Rakousku se dá volně koupit. U nás je zprávou dne, že se dovezlo deset tisíc balení ivermektinu do brněnské nemocnice. Není to pozdě? Pozdě, jak co se dovezení týče, tak ale také podávání léku. Nejúčinnější je v samém počátku, než se viry v těle namnoží, aby se lidé do nemocnic vůbec nemuseli dostat. Tento lék byl v roce 1987 schválen pro použití u lidí, v roce 2015 dostal jeho autor Nobelovu cenu, vyrobily a spotřebovaly se miliardy balení. Opravdu je takový problém, že původně pomáhal léčit jiné nemoci? To Viagra taky.

Jako svéprávný občan a daňový poplatník chci mít právo, třeba na vlastní riziko, nechat se léčit ivermektinem hned po pozitivním testu a případné konzultaci s lékařem, v nemocnici je pozdě. Kdyby tuto možnost měli všichni, možná bychom neměli přeplněné nemocnice.

Jako občané nechceme slyšet proč něco nejde, ale jak se to rychle zařídí. Jak dlouho ještě si necháme líbit poručnický tón od těch, kteří mají zastupovat naše zájmy? Ale levné léky nejsou v zájmu farmakoncernů a politiků. I na epidemii se dá vydělat, stejně jako na válce. Tak proč léčit levně, když jsou "moderní nové léky", tisícinásobně dražší? Vyléčit levně covid a zbavit se epidemie, to je jako chtít sežrat politikům a farmaceutickým koncernům slepici snášející zlatá vejce.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radka Johnová | čtvrtek 4.3.2021 22:15 | karma článku: 36,21 | přečteno: 1757x
  • Další články autora

Radka Johnová

Megahrozby

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02