Hana nebo Carmen?

Koncem 19. století až do 80. let 20. století byly populární a zároveň nejrozšířenější nosiče zvukového záznamu gramofonové desky.

Jistě každý z nás zná gramofon, ať už z filmů nebo jej máte stále doma po prarodičích, zkrátka v tuto chvíli jej málo kdo nebo spíše už nikdo nepoužívá. Tenkrát jste si pomocí tohoto zařízení mohli přehrát například krásné šansony či něco méně vážnějšího, co oživilo vaši domácnost. Jistě vám nejsou cizí jména ABBA, Karel Gott, Edith Piaf a Tom Jones. Co mají spolu společné? Všechny tyto interprety jste mohli najít ve stejné době na gramofonových deskách. Ale pro tuto chvíli se zaměříme na Velkou dámu šansonu, tzv. Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérku se slovanskou duší. Ano, mám na mysli výbornou slovenskou herečku a zpěvačku paní Hanu Hegerovou. Toto jméno bylo přibližně od poloviny dvacátého století opravdu velmi známé a vyskytovalo se opravdu všude. V médiích jste se dočetli o paní Hegerové, ale její pravé jméno je Carmen Farkašová – Čelková. Tato paní má za sebou opravdu mnoho úspěchů, mnoho písní i divadelních představení. Její jméno není rozhodně pro nikoho neznámé. Nazpívala mnoho skladeb a je autorkou hitů Zlá neděle, V opeře, Pro Kiki, Choď po špičkách nebo Dnes naposled. Pro ty, kteří tyto hity neznáte, zajisté si je můžete najít třeba na hudebním a video portále youtube. Já si všechna tato díla našel a opravdu musím uznat, že má paní Hegerová nádherný hlas a opravdu příjemně se její písně poslouchají. No, zkuste sami a zaposlouchejte se do „hitovek“, které dříve poslouchali vaši rodiče a prarodiče.

Hana Hegerová

Hana Hegerová se jako mladá dívka věnovala také baletu v bratislavské baletní škole v Národním divadle. Navštěvovala gymnázium v Komárně, kde později i odmaturovala. Velmi toužila dostat se na Vysokou školu ekonomickou, ale bohužel jí toto přání nevyšlo a tak pracovala v komárenských strojírnách. Také přednášela na tamní učňovské škole. Páááni, tomu říkám energie!Je úspěšnou absolventkou odborného divadelního kurzu a také byla členkou Divadla Petra Jilemnického v Žilině. A protože má paní Hegerová obrovský talent i po herecké stránce, vystupovala v divadelních představeních pražského divadla Rokoko a později, díky režisérovi a partnerovi Janu Roháčovi, v divadle Semafor – zde hrála v pásmu písniček Zuzana je zase sama doma, Zuzana není pro nikoho doma a v Dobře placené procházce. Také účinkovala ve filmu „Kdyby tisíc klarinetů“ (role Edity) společně se svými divadelními kolegy ze Semaforu. A není překvapením, že vystupovala i na zahraniční scéně. Jak jste si všimli na začátku tohoto textu, Hana Hegerová pochází ze Slovenska. V roce 2012 získala na staroměstské radnici české občanství Prahy 1 a to nejdůležitější - je mezinárodně známá. Ptáte se jak je to možné? Je to jednoduché! Paní Hegerová se rozhodně nebála jakékoliv životní překážky. Ať už před ní stálo cokoliv, vždy se tomu postavila čelem. Je možné a nejspíš i pravděpodobné, že stres a strach jsou pro tuto dámu neznámé emoce. Představte si, dokonce s francouzsky zpívanými písněmi vystupovala na Světové výstavě v Montrealu a také v Pařížské Olympii! V tehdejším NSR ji začali vydávat gramofonové desky, také byla často před televizními kamerami - vystupovala v televizních pořadech NDR. V 70. letech 20. století se pravidelně umisťovala mezi prvními deseti příčkami v anketě Zlatý slavík. Dokonce v roce 2002 obdržela i medaili za zásluhy a to přímo od samotného prezidenta Václava Havla. Taktéž ji není vůbec cizí francouzské umění a literatura. V tomto směru obdržela dokonce tzv. Rytířskou hvězdu francouzského Řádu umění a literatury. No uznejte sami, znáte více podobných talentů?

Hana Hegerová

A protože francouzské šansony svoji tvorbou obohatila, významně přispěla k propagaci francouzského šansonu a francouzské kultury obecně, byla v roce 2013 povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. Nicméně již v roce 2011 tato talentovaná zpěvačka a herečka oznámila konec své koncertní kariéry a proto o dva roky později francouzský velvyslanec Pierre Lévy osobně předal řád jejímu vnukovi. No, není ovšem divu. V roce 2013 paní Hegerová slavila svých 82 let a věřím, že v takovém věku je opravdu náročné stále koncertovat.

 

 

 

 

 

Lukáš Pařízek 2016

Autor: Thomas Aligher | pondělí 24.10.2016 9:00 | karma článku: 10,75 | přečteno: 357x
  • Další články autora

Thomas Aligher

Máte v rodině talent?

6.4.2024 v 14:47 | Karma: 0

Thomas Aligher

Královna bílého srdce...

28.2.2023 v 15:28 | Karma: 0

Thomas Aligher

Káčo, ještě prosím lítej!

5.11.2021 v 17:37 | Karma: 3,63

Thomas Aligher

EL-DÉ-EN

18.1.2020 v 15:53 | Karma: 2,80