Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Strašák jménem čeština

Nesnáší diktáty. Měkké i a tvrdé y tam sází, jak jim to zrovna přijde. Nevidí v ní žádnou logiku, jen chaos.  Proč naše děti nesnáší češtinu? A jak jim s ní můžeme coby rodiče pomoct?

Jako malá jsem ji taky nesnášela. Jediné, co mě bavilo, byly knížky (tedy literatura) a sloh - a to mě asi v češtině zachránilo. Ale mluvnici jako takovou jsem začala chápat, až během učení cizích jazyků. Konečně mi docvaklo, k čemu všechna ta pravidla, skloňování a časování jsou. Hlavně mi tedy pomohla latina na gymnáziu, ve které jsou ta pravidla jednoduchá a jasná. Zde jsem pochopila logiku jazyků ze všeobecného hlediska a začala na češtinu pohlížet nově a jinak. No a nakonec jsem ji šla studovat na VŠ, čímž se však nechci nijak pyšnit, protože chyby dělám stále a občas (dokonce) mluvím i nespisovně. Ale mám ji zkrátka ráda a považuju ji za nesmírně zajímavý (i když náročný) obor.
Asi proto mě tak mrzí, když mí drazí synové (lumpi jedni) nosí z češtiny špatné známky. Jó matematika a angličtina, v těch excelují, ale jakmile jde o češtinu... ouvej. Můžete jim pořád dokola zdůvodňovat proč se v daném slově píše právě "i" nebo "y", ale nemá to valný účinek. Nutno taky dodat, že jsme řešili zkříženou lateralitu, nějaké ty poruchy učení a logopedii, takže podtrženo sečteno, v češtině to byl a stále je boj. Ale nějak se s tím pereme a musíme se i pochválit: u staršího syna už se dostavuje ohromné zlepšení. Proto jsem se také rozhodla sepsat pár tipů, v čem je možné těm našim chuligánům pomoci, aby se jim v češtině lépe dařilo. Ať už jde o šílený škrabopis, naprostou absenci jazykového citu nebo psaní s chybami či menší slovní výbavu, na všem jde zapracovat a ve všem se lze zlepšit!

Tip č. 1 - POHYB

V mozku je všechno propojené, a tak budete-li se hýbat, procvičovat koordinaci a rovnováhu, posilovat celé tělo formou her a sportů, pak se to určitě projeví i na lepší motorice jemné - čili motorice ruky (krasopisu) a dokonce i na mluvidlech (při logopedii). A nutno dodat, že sportem se nemusí myslet vždy jen fotbal. Jsou sporty, které vám krásně zlepší koordinaci celého těla a navrch přijde i ta přidaná hodnota v podobě zdraví, svalů, krásy i sebevědomí. Je to např. prachsprostá jízda na kole, nebo koloběžce (normální), i jízda na skateboardu, longboardu a dalších boardech. Výborné je lezení po stromech či přímo horolezení. Pro náš problém - už zmíněnou zkříženou lateralitu, kdy mozek využívá přednostně levé oko a pravou ruku nebo naopak, (čímž pak dochází k nerovnováze, a to se projevuje problémy se psaním) je výborná také lukostřelba. Zkrátka zdravý pohyb pomáhá rozvoji celé osobnosti dítěte, nejen po fyzické stránce.

Tip č. 2 - HRA NA HUDEBNÍ NÁSTROJE

Tohle je věc, která v dnešní době není moc "in". Nenahrává totiž kultu těla (jako sporty) a navíc vyžaduje velkou dávku vytrvalosti a sebezapření, proto se do hry na hudební nástroje děti dobrovolně nehrnou. Maximálně tak frčí ještě kytara... Je jasné, že pořídit domů piano není zrovna levnou záležitostí a také často není "kam" to piano umístit. "Benefity" plynoucí ze hry na hudební nástroje jsou ale nesporné! Hra např. na klavír, housle, flétnu... skvěle propojuje ony profláklé cestičky mezi orgány oko-mozek-ruka. Podporuje i matematické dovednosti (propočítávání not v daném taktu není vždy jednoduché) a hlavně napomáhá soustředění a trpělivosti. Všechny tyto aspekty pak dítěti přispějí k pozornější výuce, přemýšlení a troufám si říci i ke zlepšení krasopisu a pravopisu (zkrátka učení obecně).

Ověřeno na synovi - sama jsem mu dávala tak půl roku s tím, že déle při hře na klavír nevydrží. No už jsou to tři roky, pořád ho to baví a je v tom skvělý. (I když byste to do toho "drsnýho" puberťáka, který se nejradši prohání venku na longboardu nebo paří hry na počítači, neřekli)

 

 

Tip č. 3 - ČTENÍ KNIH

Už od první třídy se snaží paní učitelky děti přimět ke čtení. Přesto nad knihami v poslední době vítězí moderní technologie a děti si raději než knihu vezmou do ruky mobil nebo tablet. Číst knížky je ale pro děti opravdu opravdu důležité. Nejde jen o to, jaké informace se z knih dozví. Mohou číst klidně jen příběhy, jde ale o rozvoj fantazie, slovní zásoby, pochopení významu textu, motivace k přemýšlení a v neposlední řadě i - o zautomatizování správného pravopisu. Pokud totiž dítě pravidelně čte, pak se úplně nenápadně učí, jak se které slovo správně píše, "vrývají" se mu do mozku správné podoby slov a i když v češtině trochu plave v pravidlech, je schopno používat slova ve správných tvarech. Takže jde o naprosto jednoduchý způsob, jak se naučit psát bezchybně. Možná ještě efektivnější, než nakupovat cvičebnice s pravopisnými úkoly a mučit dítě s procvičováním pravopisu nad rámec výuky. Teď ještě jak dítě ke čtení přivést, když k tomu nemá pranejmenší chuti? Takové video na youtube je přece mnohem zábavnější... Tady asi nejlépe pomůže rutina. Prostě vyhradit si na čtení pravidelný čas - třeba večer před spaním, kdy si přečteme aspoň malý kousek. Pro zatvrzelé nečtenáře je nejlepší začít s komiksy, nebo třeba s vtipy. Krůček po krůčku se přes komiks můžeme dohrabat k zajímavým příběhům a další literatuře... My jsme začínali u Čtyřlístku. Pak jsme pokračovali přes Garfielda (ten získal na velké oblibě, která trvá dodnes) až jsme se dostali k napínavým příběhům z dob druhé světové války a k detektivkám. 

Tip č. 4 - KREATIVITA

Kreslení, stříhání, lepení, modelování, keramika... jakékoli kreativní práce, které procvičují jemnou motoriku pomůžou i celkovému rozvoji osobnosti vašeho dítěte (pozornost, všímavost, soustředění). Úhlednější písmo je pak jen malou třešničkou na pomyslném dortu...

Tip č. 5 - PROCVIČOVÁNÍ, DŮSLEDNOST A PROCVIČOVÁNÍ

Velkou výhodou je, když chytnete skvělou češtinářku (tak jako my), která má pochopení pro chybující, umí děti zaujmout a dobře motivovat, dokáže jim předkládat poučky co nejjednodušším (nejlépe i zábavným) způsobem, ale přitom umí být velmi důsledná a spravedlivá. Vaše spolupráce (rodič - učitel) se neobejde bez vzájemné podpory a respektu a ke zlepšení schopností vašeho dítěte nedospějete bez vytrvalé práce. Někdy je to prostě dřina. Ale dřina, která se vyplatí. Vždyť na přijímačkách z češtiny stojí středoškolské vzdělání vašeho dítěte, maturita i celá jeho profesní budoucnost.

Autor: Vendula Rábová | středa 19.1.2022 19:46 | karma článku: 14,75 | přečteno: 467x
  • Další články autora

Vendula Rábová

Jak se mi pokazilo auto

Všechno zlé je pro něco dobré. Anebo taky když se zavřou jedny dveře, otevřou se jiné... Všichni to znáte. Je to jedna ze základních lidských zkušeností a moudrostí, které nám pomáhají zvládat přicházející strasti a těžkosti.

5.8.2021 v 18:07 | Karma: 15,93 | Přečteno: 583x | Diskuse| Osobní

Vendula Rábová

Hrdinky v pozadí

Zatímco pracovníkům záchranných sborů se veřejně tleská, jistá skupina lidí funguje také neustále - a to dokonce bez jakýchkoli ochranných prostředků! Ale všichni jejich práci berou jako samozřejmost...

27.11.2020 v 12:02 | Karma: 18,97 | Přečteno: 518x | Diskuse| Společnost

Vendula Rábová

Virtuální autismus u malých dětí

Máte v okolí (nebo přímo doma) dítě, které je "tak trochu jiné",má svůj svět, je pomalejší, nesoustředěné, s logopedickými problémy? Možná za to může právě virtuální autismus.

10.8.2020 v 18:13 | Karma: 14,72 | Přečteno: 3999x | Diskuse| Ostatní

Vendula Rábová

Jak si komáři přivlastnili prázdninové večery

Zatímco prázdniny jsou v plném proudu, venkovní večerní zábava poněkud vázne. Zasvé vzaly tolik oblíbené večerní procházky se zapadajícím sluncem v zádech, projížďky na bruslích i opékání. Důvod? Přemnožení komáři

16.7.2020 v 17:16 | Karma: 10,27 | Přečteno: 456x | Diskuse| Ostatní

Vendula Rábová

Co nám dala distanční výuka

Školní rok se nám pomalu chýlí ke konci, takže je nejvyšší čas zhodnotit formu výuky, ke které nás v posledních několika měsících dotlačila hrozba koronavirové pandemie

18.6.2020 v 10:51 | Karma: 9,84 | Přečteno: 796x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Vláda se bude zabývat budoucnosti zóny Plzeň-Líně. Letecká záchranka zůstává

18. května 2024  7:23

Ministři se po stažení plánu na budování továrny na výrobu baterií do aut v loňském roce znovu...

Máš jiný názor? Tak tohle je výsledek. Kaliňák o zákulisí atentátu na Fica

18. května 2024

Premium Je jedním z nejbližších lidí premiéra Roberta Fica ve straně Smer-SD. Byl ve všech Ficových vládách...

Se samopalníky šli svrhnout komunisty. Proč největší Prokešův puč nevyšel

18. května 2024

Premium Před 75 lety, v polovině května 1949, se měl odehrát vůbec nejvážnější ozbrojený pokus o svržení...

Hlavně díky manželce. Britský premiér Sunak je se svou ženou bohatší než král

17. května 2024  22:12

Britský premiér Rishi Sunak a jeho manželka Akshata Murtyová v loňském roce, kdy byl Sunak celou...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 992x
Externí redaktorka, maminka dětí školou povinných a neúnavný poutník na cestě za poznáním:-) Témata o která se zajímám: psychologie, vztahy, rodina, školství, hudba, literatura, příroda, geografie, historie a život jako takový. Budu se snažit Vás neunudit k smrti;-)

Seznam rubrik