Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Praho, probuď se alespoň před volbami! A nejen Praho, platí to i pro vládu.

Veřejnému a dostupnému bydlení to v ČR pořád drhne. Ministerstvo pro místní rozvoj o něm příliš nemluví, politici se snad přece jen nadechli, ale zakrátko uvidíme. Američani připouští, že koncem minulého století kopírovali.

Kde se poučili? V Evropě, v Británii, Francii i jinde. Kritizují jednostrannou preferenci soukromého bydlení.

Blíží se městské volby v Praze. Politici hledají téma. Měli by se poučit u zdejších politiků v New Yorku. Chtějí zvýšit investice do obnovy, rekonstrukcí, vystavět až 250.000 nových bytů do roku 2025.

A matička Praha? 

Doufám, že nová vláda bude opravdu bydlení považovat za prioritu. Ale lidé, zejména mladí či senioři, mlčí. Je-li čas se ozvat, tak teď. A nejen v Praze.

Přiložený článek je volný překlad originálu, viz poznámka pod čarou. Amerika je zemí pragmatickou ale věnuje se i lidem v problémech. My jsme doposud dost rarita. Všemocní developeři nechtějí přijít o výnosné obchody, když na trhu nic jiného není v dosahu. A ministr spravedlnosti předkládá jeden horší zákon za druhým, straní "stájovým kolegům, notářům, advokátům. Politici mlčí a zakládají vyšetřovací komise. Fajn, ale co budoucnost?

Dominantou problémů je na první pohled rekonstrukce, olovo v bytech a podobně. Všimněte si ale detailů. New Yorku veřejné bydlení nikdy nezavrhl a podporuje je i nadále. Praha? No.....vše do vlastnictví a teď pláče. Nebo spíš lidé. To není socialistická vize, páni a dámy politici. To je pragmatismus.

Text článku:

Po letech, kdy městské bydlení trpělo nedostatkem investic je městské veřejné bydlení připraveno obnovit svůj význam.

 

Zatím co města ve Spojených státech se v posledních desetiletích minulého století se přestala zabývat městským bydlením, New York postupoval jinak a pozornost veřejnému sektoru věnoval.
Jinde se možná potýkali se špatným hospodařením a korupcí, ale nejstarší a nejrozsáhlejší veřejný bytový systém, New York City Housing Authority, se ukázal jako poměrně úspěšný příklad toho, co bylo možné: budoval dotovaný model bydlení po vzoru Evropy, který dodnes poskytuje 180000 cenově dostupné bytů pro chudé skupiny Newyorčanů.
Přesto po mnoho let se výstavbě či údržbě nevěnovala v USA pozornost, byla podfinancovaná a přehlížená, nefunkční. Nyní se do pozornosti vrací, funguje federální dohled nad nutností výdajů na opravy, které by mohly překročit 1 miliardu dolarů a které bud ou fungovat nejméně do roku 2022.

Jak to tedy v New Yorku bylo?

Probíhá zde soudní spor s právním zástupcem Manhattanu, jeho ukončení se očekává příští týden. Starosta Bill de Blasio se mu chce vyhnout, šlo o podvody při certifikaci olova zejména na stěnách a v rozvodech v starých domech. Jde o šetření trvající již více než dva roky, kdy právní zástupce se obrátil na „federální ministerstvo pro rozvoj bydlení a měst“.

 Šetření zahrnovalo rozsáhlé zkoumání podmínek v 2 500 budovách systému, které měly mnoho bytů zchátralých a neopravených. Možná nebezpečí vlivu olova na zdraví lidí se po léta od posledního funkčního období starosty Michaela Bloomberga nekontrolovala. Současný starosta Blasio však chce k problému přistupovat jinak.

Městské úřady v minulosti nereagovaly na problémy, které byly signalizovány, veřejně na ně nikdo nereagoval až do roku 2017. Problém byl znám, lidem bydlících v těchto domech nikdo informaci nepodal.

Na problémy s olovem poukázala televize. Ukázala, jak se zavíraly oči před zhoršujícími se podmínkami v domech a bytech. To byl impuls pro politiky, včetně guvernéra Andrewa M. Cuomo, zajímali se, proč městští úředníci problém neřeší, jen slibují pomoc nájemníkům. Stát přidělil 550 milionů dolarů k potřebným investicím a trval na tom, aby byly opravy předmětem státní supervize. Nyní se projednává městská vyhláška, která podmínky investic upraví. Pan Cuomo, který kdysi vedl federální bytové oddělení, řekl v pátek, že počká, jak bude vyhláška vypadat. Ovšem na opravy je třeba daleko více peněz, až 20 miliard dolarů.

Tato částka je skličující, ukazuje se, jak byly investice do oprav zanedbány. Mnoho lidí to srovnává, v rozsahu, nákladech a problémech, s problémy, se kterými stojí metro New York City, které též vyžaduje investice. Bytový úřad města však trpí meziročním deficitem oproti potřebám. Po dlouhá léta od založení městského úřadu pro bydlení v roce 1934 investice klesaly.

Nyní mnozí zvažují jiný postup. Vzhledem k desetiletí, kdy federální orgány městům s investicemi nepomáhaly uvažují o podání žaloby vůči federální vládě. To řekl Ritchie Torres, rada městské části Bronx, která má nejvíce domů pro veřejné bydlení a napsal to v dopise Radě NYC minulý týden.

Politici se shodují, že problémů je „celý vesmír“, ale existují věci, které jsou zjevně vysokou prioritou," dodal a uvedl problém bydlení, olova v bytech, plísně a zastaralé kotle.

Americké města bojovala se svými veřejnými systémy bydlení již déle než New York. V polovině devadesátých let se do investic zapojila federální vláda. Pro špatnou kontrolu však vznikala řada skandálů. Začaly se stavět pro chudé lidi ohromné věžové domy, co přinášelo problémy. Například v Chicagu, St Louis, Baltimoru. Odborníci to kritizovali, třeba Lawrence Vale, profesor urbanismu na Massachusetts Institute of Technology. Ale i když jinde se domy bouraly, New York se snažil je udržet a vylepšit.

Současný stav v New Yorku jsou určitým způsobem odrazem jeho historického úspěchu ve vztahu k ostatním městům. Zatím co jinde dali přednost privátnímu sektoru, New York si zachovalo svůj tradiční přístup – navzdory trendům, kdy veřejné bydlení v národním měřítku klesalo v počtu a politici se ho nevšímali.

To že mnozí vsázely jen na soukromý sektor nyní je předmětem kritiky odborníků. Byla doba, kdy se neinvestovalo do výstavby, oprav, pro veřejné bydlení nenašli politici důvod k podpoře. Teď chápou, že to byla chyba.

Stejně jako i jinde v USA sídlí ve státě New York City Úřad pro bydlení (Housing Authority), který je financován z pronájmů městských bytů a federálních dotací, avšak je provozován městem nebo orgány městských částí, kde jsou budovy. Starosta de Blasio povolal odborníky, přijal strategii a prosazuje ji. Chce do roku 2025 postavit až 250.000 dostupných bytů pro potřebné skupiny obyvatel.

Od svého nástupu do úřadu pan de Blasio zvýšil příspěvky města do úřadu a snažil se vyrovnat poklesy podpor od federální vlády, město od roku 2001 počítá s provozními a kapitálovými financemi téměř 3 miliardy dolarů. Jeho administrativa se také zaměřila na jiné způsoby, jak zvýšit příjmy a zahájit program na vybudování tržního a cenově dostupného bydlení na pozemcích pro bydlení ve veřejném sektoru, což se osvědčilo i v jiných městech.

Na čekací listině pro dostupné bydlení je v současné době 207 000 lidí, uvedli úředníci, což je odrazem nedostatečné péče o tento segment, prohlubuje se krize bezdomovectví a nízkých příjmů současných obyvatel.

Přesto, občané pobouření z podmínek ve stárnoucích budovách, podali žalobu na začátku tohoto roku a domáhají se rekonstrukcí.

Již delší dobu žalobci z kanceláře amerických advokátů shromažďovali dokumenty od orgánu, včetně těch, které se zabývají inspekcí údržby a životního prostředí. Problém se začal v srpnu 2012, kdy město pod panem Bloombergem uzavřelo dohodu s federální agenturou pro bydlení, aby snížila četnost, s jakou prováděla inspekce bytových podmínek. Tím se zanedbanost domů a bytů prohlubovala.

Tento problém přetrvával až do poloviny roku 2015, uvedli úředníci. Mnozí jsou podezřelí, že si řadu protokolů prostě vymysleli, falšovali je. Veřejnost se o tomto problému ani další dva roky nedozvěděla. Město říkalo, že v případech, kdy se indikovala otrava olovem u dětí nevidí žádný nárůst, místo toho poukazuje na dlouhodobý pokles. Advokáti se snaží spolu s městem změnit tato pravidla a zanedbání, ke kterým v minulosti došlo, řešit před soudem s odpovědnými politiky a úředníky.

Politici musí všichni dát jasně najevo, že město dá k dispozici dostatek zdrojů, a musí naléhat na federální orgány a vládu.[1]

 

[1] Volný překlad článku

City´s Public Housing, Hurt by Disinvestment, 2.6.2018, New York Times, autor J. David Goodman

Autor: Ivan Přikryl | pátek 8.6.2018 10:32 | karma článku: 12,27 | přečteno: 825x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Dnes, jako po roce 1948. Naivní vize se opakují. Alespoň v bytové politice.

Již delší dobu jsem přesvědčen, že vize našich politiků v oblasti bydlení se točí v kruhu. Stejně jako po roce 1948 současná vláda hovoří o státní výstavbě. Komunisté prozřeli po 10 letech. Kdy to pochopí tato vláda? Nesnaží se.

11.9.2018 v 9:00 | Karma: 12,69 | Přečteno: 408x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Proč vize Ministerstva pro místní rozvoj pro obce v sociálním bydlení nebude úspěšná.

Odpověď je v zásadě stručná. Protože je polovičatá. A naivní. Ale pokusím se o exaktnější odůvodnění.

5.9.2018 v 16:45 | Karma: 8,43 | Přečteno: 401x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Prezidentský slib.

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.".

19.6.2018 v 16:15 | Karma: 11,02 | Přečteno: 361x | Diskuse| Hyde park

Ivan Přikryl

Program bytové politiky? V exekutivě i Parlamentu hrobové ticho.

O vysoké ceně bytů není pochyb. Na mých blozích o tom najdete řadu článků,úvah. Server iDnes dnes zveřejnil článek "Ceny bytů v Česku neustále rostou. Proč, a jaký bude další vývoj". Dostupnost bytů je nesporně problém. Jak dál?

25.5.2018 v 14:15 | Karma: 10,55 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Referendum - do vlády či bezvládí

Dostávám denně mnoho mailů, jak od kandidátů na vládní posty, tak od odpůrců varujících, že lezeme do klece s predátorem, který nás roztrhá a vymaže z politické mapy. Jsem teď vzdálen asi 6435 km od Prahy a tak využívám svůj blog.

24.5.2018 v 18:00 | Karma: 8,88 | Přečteno: 436x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Politolog: Dělníci opustili levici a míří k populistické tyranii většiny

2. května 2024

Vysíláme Letošní evropské volby by mohly překreslit politickou mapu starého kontinentu. Posilují totiž...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  9:52

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik