Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důchodová komise jiným úhlem pohledu

Nová, již 4 důchodová komise byla slavnostně prezentována. Jsem rád, že tomu tak je, ale uvědomuje si paní ministryně Maláčová, že ona a vláda mají i jiné významné nástroje v rukách, kterými získají pro své plány zdroje? Asi ne.

Ministryně práce a sociálních věcí oznámila vznik důchodové superkomise. Jana Maláčová je sympatická tím, že nemarní čas a je „ženou činu“. A také nově jmenovaná předsedkyně komise a rektorka Nerudová hned objasnila, co si od práce týmu které povede, slibuje. A také porovnala důchodové systémy u nás a v Rakousku s tím, že výše důchodů i náklady státu na jejich vyplácení jsou u sousedů významně vyšší, zatím co zdroje – objem státního rozpočtu je srovnatelný. Zjednodušeně – chceme-li zajistit důstojné důchody musíme s výdaji rozpočtu nakládat jinak, revidovat nezbytnost různých mandatorních výdajů a dát prioritu tam, kde ji chceme mít.

Je příznačné, že jedna z oblastí, kterou také shodou okolností má v kompetenci Maláčové ministerstvo – sociální bydlení – může být chápána jako „černá díra“ státního rozpočtu. Toto tvrzení dokládá v mnohém i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten zcela nedávno prohlásil, že na podporu bydlení vynaložil stát za posledních dvacet let 232 miliard korun. „Kromě toho přispívá i ohroženým lidem na náklady na bydlení, za poslední dva roky šlo o 23,2 miliardy korun,“ uvedl NKÚ. Stát sice vynakládá na bydlení značné peníze, přínosy této podpory ale průkazně nevyhodnocuje. U podpořených sociálních bytů NKÚ zjistil, že stát nesleduje, kdo tyto byty užívá. Přitom poskytl dotace na víc než 22 tisíc takových bytů. Za slabinu tuzemské bytové politiky NKÚ považuje i to, že nejsou jasně vymezené pravomoci a odpovědnosti mezi institucemi, které mají podporu bydlení na starosti. Tolik publikované informace.

Ptám se tedy, zda je vznik komise dostatečným řešením. Existuje jakási „Národní rozpočtová rada“, složená však z ekonomů a mám pochybnosti, zda jsou schopni proniknout do všech zákoutí rozpočtové politiky státu a věnovat se neefektivním oblastem. Například tomu, že zmíněné miliardové výdaje jsou důsledkem nečinnosti státu v bytové politice, která trvá v některých oblastech již několik desítek let a zdá se, že vláda Andreje Babiše v ní hodlá pokračovat.

Je to jako „déja‘ vu“. V roce 1993 když jsem zasedal v komisi zemí EU pro sociální bydlení ve statutu pozorovatele nás právě Rakušané, ale i Němci či Francouzi varovali. Jedna z nejnákladnějších oblastí může být pro vás sociální bydlení. Může, ale nemusí. Když nevytvoříte levný model dostupného bydlení a budete spoléhat jen na tržní mechanismy bytové politiky, stane se tento segment bezednou studnou výdajů státu.

A to se také stalo. Popisovat zde, kolikrát jsme spolu s odborníky na bytovou politiku již od doby Klausovy a Zemanovy vlády až do dnešních dnů upozorňovali a navrhovali řešení považuji za zbytečné. V mém archivu jsou materiály, které tyto vlády oslovovaly, lež jak lze dovodit z citace zprávy NKÚ – zcela marně. A premiér Babiš a ministryně Dostálová tuto oblast i nadále považuji za zbytečnou, hodnou jen jakéhosi investičního plánu. Rarita, která nikde nefunguje.

Odpustím si popis řešení v detailu. Namísto podivných návrhů zákonů o sociálním bydlení je třeba obnovit vedle funkčního trhu s byty též neziskový sektor tak, jak funguje třeba právě v Rakousku. Podotýkám, že po dlouhá léta (od roku 1873 do roku 1953) to byl model pro obě země upraven shodnou právní normou.

Tento model je třeba bezodkladně obnovit. Kdo přesvědčí politiky, že je to nutné? Oni preferují kroky, které se projeví již zítra. Obnovíme li neziskové „obecně prospěšné společnosti bytové“, tak svůj měřitelný efekt přinesou v horizontu 10-20 let. O to víc je trestuhodné jakékoliv odkládání.

 

A tak doufám, že zmíněná superkomise ministryně Maláčové vezme v úvahu i uvedený argument a že vláda svoji nečinnost ukončí. Jinak dobré řešení nalezne jen stěží. A podobných oblastí bude v našem hospodaření s veřejnými prostředky jistě víc. To chce vizi vlády, co nejdřív. Jen aby to nedopadlo jako obvykle.

 

 

Autor: Ivan Přikryl | čtvrtek 31.1.2019 9:00 | karma článku: 17,23 | přečteno: 482x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Pravdu nevylžeš!

Předseda vyšetřovací komise, pirát Lukáš Černohorský upozornil evropskou komisařku, že stát se před patnácti lety dopustil zakázaného prodeje minoritního akciového podílu společnosti OKD. Zdá se že neví, co činí.

12.2.2019 v 16:20 | Karma: 19,13 | Přečteno: 993x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Sociální bydlení - vize v roce 2014 a dnešní skutečnost. S omluvou - nicota.

Když jsem "čistil" archiv, na externí paměti jsem našel zprávu o pracovní cestě ve věci sociálního bydlení. Konala se v červnu 2014 !!! Nemám radost z toho, že má obsah jako by byla napsána včera. Co na to premiér, MPSV, MMR ?

29.11.2018 v 9:00 | Karma: 8,90 | Přečteno: 290x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Vládní krize? Jen jakási křeč. Co se změnilo za poslední půl roku?

To co slyším jako možná řešení jsou jen bláhová nereálná přání. Co se vlastně změnilo? Byla porušena koaliční smlouva? Nemyslím si.

21.11.2018 v 9:00 | Karma: 16,96 | Přečteno: 470x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

ČSSD včera, dnes a...zítra? Proč ne, je to na ní.

Pokud budu volně parafrázovat politology, sociálně demokratické strany v Evropě ztrácejí podporu, když jejich původní voliči hledají podporu u protestních a populistických stran. Je tomu tak?

25.10.2018 v 9:00 | Karma: 11,40 | Přečteno: 363x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Dnes, jako po roce 1948. Naivní vize se opakují. Alespoň v bytové politice.

Již delší dobu jsem přesvědčen, že vize našich politiků v oblasti bydlení se točí v kruhu. Stejně jako po roce 1948 současná vláda hovoří o státní výstavbě. Komunisté prozřeli po 10 letech. Kdy to pochopí tato vláda? Nesnaží se.

11.9.2018 v 9:00 | Karma: 12,69 | Přečteno: 408x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik