Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Za co můžeme být vděčni muslimům II.

Dalším významným kanálem, kterým proudila antická kultura a muslimská vzdělanost do Evropy bylo Španělsko:

Na španělském území se usadili Visigótové, kteří vytvořili v letech 418-711 tzv. Visigótské království. Dějiny Španělska :„...na poloostrově se i přes všechny vlny barbarů, kteří se na něm usadili, příliš nezměnil základní typ populace, protože nájezdníků bylo sotva 100 000..jejich příchod nelze považovat  za pohromu pro místní obyvatelstvo, neboť přicházely celé kmeny včetně žen a dětí... Vizigotové žili společně se starousedlíky a přispěli k všeobecnému rozmachu...“(3) Takže tvrzení, že Říši římskou zničily nájezdy barbarů se nezakládá na pravdě. Na str. 45 se lze dočíst:“... K zásadnímu zlomu došlo až v průběhu 8. století. Zánik římské kultury se odrazil v charakteristickém rysu dějin Evropy 8. až 11. století, v kulturní krizi. Římská kultura zmizela a středomořský svět se rozdělil na dvě části. Jižní část se islamizovala, ...(3)
Jak je možné, že zmizela antická kultura, když na jejím zničení neměla invaze barbarů zásadní vliv? Barbaři, kteří se nacházeli v pohraničních oblastech Říše římské byli většinou romanizováni, tj. přejali do jisté míry i antickou kulturu a životní styl. Jediné vysvětlení je systematické ničení antické kultury ze strany křesťanů.
711 se vylodila muslimská vojska u Gibraltaru, složená z Berberů, muslimských kmenů ze severní Afriky, 712 dobyta Sevilla, 716-719 dobyto Katalánsko.
V r. 741 přicházejí Syřané. Muslimští dobyvatelé zachovali i na Iberském poloostrově zásadu, že neobraceli křesťanské obyvatelstvo na islám. Hlavním důvodem byla daňová politika. Pokusy o misijní činnost ze strany křesťanů stály pod trestem smrti. Po ozbrojených srážkách Arabů s Berbery došlo k vystěhování Berberů.
V 10. století dochází k nebývalému rozkvětu muslimské kultury. Zatím co křesťanská města měla většinou kolem 10 000 obyvatel, konkurovala mnohá města počtem obyvatel Konstantinopoli, Damašku, či Bagdádu.….“Města měla vlastní osvětlení, kanalizaci, knihovny, lázně, byla významnými kulturními středisky. Křesťanská města na poloostrově byla buď téměř po jedno století neobydlená, nebo z nich byli muslimští obyvatelé vyhnáni. Kromě nově postaveného Ovieda byla ostatní města římského původu. Obsazení starých měst křesťany však neznamenalo zrod městského života. Noví obyvatelé byli pastýři a rolníci“(3)
Muslimská kultura vrcholila v 9. a 10. století. Z počátku byla studována antická díla, později dochází k samostatnému bádání.
Dějiny Španělska:(3)..“.je obtížné popsat stručně v několika řádcích přínos a význam španělských muslimů pro evropskou kulturu.. Následunje dlouhý výčet autorů a děl z oboru matematiky, astronomie, lékařství, zemědělství. Nechybí i básníci a ostatní umělci. „… „Knihovny byly početné a bohaté. Chalífa al-Hakam II (961-976) vlastnil knihovnu s více než 400 000 svazků.“, Knihovna v Cordobě měla 500 000 svazků(1) . Zatím co klášterní knihovna v Reichenau, jedna z největších, obsahovala 400 až 600 svazků, většinou náboženského obsahu.“ (1)

Dějiny Španělska:
...“Ve srovnání s muslimskou kulturou byla kultura astursko-leónských křesťanů velmi chudá.
Objevilo se jen několik komentářů k biblickým textům, kopie děl sv. Augustina, sv. Isidora a sv. Jeronýma, několik odkazů na antická díla.“(3)
Z uvedeného vyplývá, že stylizovat kláštery jako ostrovy kultury a vědění je poněkud přehnané. Pokud ale tyto chápeme jako ostrovy kultury a vzdělanosti, pak se musíme ptát, jak je to možné že ve středověku existovaly ostrovy vzdělanosti v moři absolutní negramotnosti. Sám Karel Veliký byl napůl negramotný, zato horlivý šiřitel křesťanství. Za oběť mu padlo 4500 Sasů, kteří odmítli  nechat se násilně pokřtít.
Obrat nastal až v době renesance. Díla antických a arabských autorů překládali židé do řečtiny a z řečtiny byly křesťanskými mnichy prováděny překlady do latiny.
I v období rozkvětu islámu ve Španělsku došlo k několika nájezdům islámských fundamentalistů.
Jednou to byli Almoravidé:“...byli v zásadě horliví muslimové, v nichž se spojovala nesmlouvavá zanícenost, se zvláštní myšlenkovou omezeností, deklarovaná přísnost .. hluboká zbožnost s rudimentárním spiritualismem.“(3 str 114). Jejich náboženský fundamentalismus vyvolal exodus muslimských učenců. Jejich díla však nebyla cíleně ničena. Ale i toto hnutí zcela nezabránilo rozkvětu umění.
Druhou vlnu vyvolali Almohadé(4):...Almohadské reformní hnutí  vyvolalo v polovině 12.století reakci nevzdělaného muslimského „kléru“  i ještě nevzdělanějších věřících.. Ale i za jejich vlády pokračuje kulturní vývoj, zejména v oblasti architektury.(3 str 135)
Konečnou tečku kulturního a vědeckého transferu udělala Reconquista(718-1492)
...“v prachu proudů uprchlíků vyhasíná lesk al-Andalus. Na místo toho vkročila do země s vysokou kulturou obávaná Svatá Inkvizice, která v její brutalitě nikde v Evropě nedosáhla takovéto úrovně.
Univerzity se vylidnily, města zchudla. Roku 1499 nechal španělský velkoinkvisitor  Kardinál Gonzalo Jiménez de Cisneros(8) na tržišti v Granadě zřídit hranici, na kterou byla vhozena nesčetná díla z islámských knihoven. Jejich počet byl tak veliký, že hranice hořela několik dní.“(1)
Jednalo se o spisy z oboru islámské teologie, filosofie, dějin, přírodních věd. Nechal zachovat pouze
lékařské spisy. Kardinál Cisneros, zpovědník Izabely I. Kastilské, nechal upálit 2500 lidí.
Ze Španělska bylo vyhnáno muslimské obyvatelstvo, židé a všichni ti, kteří byli donuceni přestoupit z islámu na křesťanství (moriskové). Literatura uvádí vyhnání  275 000 morisků v letech
1609-1611, židů pak kolem 130 000.
S touto skutečností ostře kontrastuje praxe  v muslimských zemích, kde každý měl možnost společenského vzestupu bez ohledu na náboženství, pokud platil jako nemuslim daně.
Španělsko se stalo po reconquistě  na dlouhá staletí baštou nejreakčnějšího katolictví. V roce 1803 činil analfabetismus ve Španělsku 94% všeho obyvatelstva.(4, str. 399).
Třetím pramenem antické kultury jsou archeologické nálezy a palimpsesty.
Jako jeden z nejvýznamnějších archeologických nalezišť je okolí egyptského města Oxyrhynchos,
asi 160 km jihozápadně od Káhiry. Tamější obyvatelstvo ukládalo za nepotřebné považované písemnosti jednoduše na místní smetiště. Díky suchému klimatu se uchovaly nesčetné papyry
z dob řecké a římské doby. Kromě běžné korespondence se uchovala i četná antická literární díla o kterých se sice vědělo, ale byla považována za ztracená. Zajímavé jsou i  rukopisy z raného křesťanství. Mezi nimi jsou spisy, které nebyly přejaty do kanonizovaných textů Bible.
(Tomášovo Evangelium).
Palimpsesty:
Listy pergamenů, popř. papyrů, které byly následně přepsány. Za některá ztracená díla antických autorů skutečně vděčíme trpělivé práci křesťanských mnichů. Ti totiž sbírali antickými texty popsané listy, smývali původní texty a na tak očištěný podklad psali náboženské texty. Díky moderním metodám je nyní možné původní texty učinit čitelnými. Zásluha nositelů středověké kultury nespočívá ani tak na pracném opisování antických textů, ale jejich nedokonalém zničení. Jako příklad slouží palimpsest z roku 1229, kdy byly přepsány Archimedovy výpočty těžiště koule a komolého rotačního paraboloidu středověkými modlitebními texty. Tento palimpsest byl r. 1998 vydražen za 2,2 mil. Dolarů.(1) Všeobecně se soudí, že dalším vydatným pramenem antických textů je Vatikánská knihovna.
Závěr:
Z uvedených článků , které se opírají o dějiny evropských národů jednoznačně vyplývá, že díky ranému křesťanství se vytvořilo na konci antiky kulturní vakuum. Skutečně, ať je nám to milé či nikoliv, bez vlivu arabské islámské kultury, popřípadě moderní archeologie by byla antická věda a kultura téměř celá staletí pro moderní svět ztracena. Je otázkou, s jakým zpožděním by v Evropě nastala renezance a po ní moderní osvícenství, kdyby nedošlo ke zpětnému transferu díky muslimské arabské kultuře. Na každý pád lze s jistotou tvrdit, že křesťanství přineslo více jak tisícileté zdržení ve vývoji evropské vědy a techniky.

(1) Rolf Bergmeier, Schatten über Europa,
(2)Dějiny Řecka Nakladatelství Lidové Noviny
(3) Dějiny Španělska Nakladatelství Lidové Noviny
(4) http://de.wikipedia.org/wiki/Almohaden
(5)http://de.wikipedia.org/wiki/Iran-Contra-Aff%C3%A4re(6)  http://de.wikipedia.org/wiki/Oxyrhynchos
(7)http://de.wikipedia.org/wiki/Thomasevangelium

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Přemysl Kroupa | sobota 14.7.2012 8:00 | karma článku: 8,94 | přečteno: 868x
  • Další články autora

Přemysl Kroupa

Za co můžeme být vděčni muslimům I.

Je všeobecně známo, že ztracenou antickou literaturu a vědu přinesli do západní Evropy muslimové, zejména Arabové. V principu existují tři cesty.

7.7.2012 v 8:06 | Karma: 10,77 | Přečteno: 1304x | Diskuse| Společnost

Přemysl Kroupa

Jak nebezpečný je fundamentalismus

Snad nejhorším případem v dějinách lidstva je nástup monoteistických náboženství, zejména křesťanství a islámu, nevyjímaje neoliberální ideologii a stejně tak i enviromentální hnutí.

30.6.2012 v 8:03 | Karma: 11,45 | Přečteno: 1114x | Diskuse| Společnost

Přemysl Kroupa

Naše křesťanská tradice.

Jestliže chtějí muslimové žít v křesťanské Evropě, musí se přizpůsobit křesťanské tradici.Bude zajisté zajímavé se trochu blíže na tuto tradici podívat.

23.6.2012 v 7:46 | Karma: 11,19 | Přečteno: 1313x | Diskuse| Společnost

Přemysl Kroupa

Všem Breivikům a nejen jim.

Pročítal jsem blogy a co mne zarazilo, byl poměrně vysoký počet článků autorů s negativně vyhraněným postojem vůči islámu

16.6.2012 v 8:00 | Karma: 9,31 | Přečteno: 869x | Diskuse| Společnost

Přemysl Kroupa

Existuje smutná radost?

Smutek a radost tvoří běžně protipóly. Existují však výjimky, kdy tomu tak není. Při pročítání denních zpráv jsem takový pocit měl.

5.5.2012 v 8:17 | Karma: 7,52 | Přečteno: 517x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 127
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
Caveat venditor (Prodávající by měl dát pozor. )
Odpovědnost za vlastnosti prodávaného zboží nese prodávající.
To platí nejen v ekonomii, ale i v politice.